وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صعود ۲۶ پله‌ای رتبه ایران در شاخص کارآفرینی بین سال‌های ۹۲ تا ۹۸ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری گفت: بهبود شاخص‌های اقتصادی با نگرش اقتصاد مقاومتی، از مهمترین اهداف این سیاست‌ است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خصوصیت مهم سند اقتصاد مقاومتی را، انعطاف‌پذیری در فعالیت اقتصادی، فرصت‌سازی، مولد بودن، درون‌زا بودن، درونگرایی و پیشرو در برونگرایی دانست که همه این خصوصیات در امر کارآفرینی و نگاه کارآفرینان نهفته است‌.

وی تاکید کرد: کارآفرینان خلاق نقش موثری در توسعه اقتصادی دارند و این کارآفرینان هستند که رقابت را معنا می‌بخشند و ایجاد اشتغال را از اهداف مهم خود می‌دانند بنابراین کارآفرینی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

شریعتمداری گذر از اقتصاد متکی بر منابع و وصول به اقتصاد دانش‌بنیان را از طریق تشویق کارآفرینان امکان‌پذیر دانست و تصریح کرد: اگر ما از این قشر حمایت نکنیم، اقتصاد سنتی خواهیم داشت.

وی بی‌توجهی به آینده بازار کار و حمایت نکردن از فعالیت های نوآور را نوعی بی‌تعهدی بیان کرد و گفت: حمایت از اقتصاد سنتی نیز از وظایف ماست اما ما باید برای آینده بازار کار نیز پایه‌گذاری کنیم و این از طریق حمایت از کارآفرینی خلاق و نوآور میسر می‌شود و بر این اساس نهادها و بنیادهای خصوصی و دولتی تاسیس شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تأسیس بنیاد فناوری نوین و بنیاد ملی توسعه محصولات دیجیتال اشاره کرد و گفت: این بنیادها نه تنها در سطح ملی بلکه بین‌المللی فعالیت خلاق و نوآوری داشته و ترویج، آموزش و حمایت از کارآفرینی خلاق و نوآورانه را برعهده دارد و مسیر ما را برای اشتغال جدید ریل‌گذاری می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران در تولید محصولات دانشگاهی و خلق فرهیختگان توفیقات زیادی داشته است، از صعود ۲۶ پله‌ای رتبه ایران در شاخص کارآفرینی در بین سال‌های ۹۲ تا ۹۸ خبر داد.

شریعتمداری تصریح کرد: با تشکیل کانون‌های کارآفرینی در استان‌ها شرایطی را فراهم کردیم تا خانه‌های خلاق استانی با حضور نخبگان کارآفرین تشکیل شوند و اتاق فکری برای سیاست‌گذاری منطقه‌ای و محلی باشند و اشتغال و کارآفرینی توسعه یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در پیامی توئیتری گفت: به استناد بررسی‌های شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت، وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول شفافیت را به دست آورد.

در متن پیام تویتتری وزیر کار آمده است: تلاش‌های شبانه‌روزی همکارانم در زمینه شفافیت یک ثمره نسبتا شیرین داشت. به استناد بررسی شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رتبه اول شفافیت را به دست آورد. از این موفقیت خوشحالیم اما این پایان راه ما در استقرار شفافیت نیست.