رئیس فراکسیون کارگری مجلس درباره بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: دولت خلاف قانون عمل می‌کند و تامین اجتماعی را نادیده می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، طبق گفته نمایندگان کارگری، دولت بیش از ۳۱۰هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است ولی «علی بابایی» رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم معتقد است بدهکاری دولت به تامین اجتماعی مدام در حال تغییر است و نمی‌توان مبلغ دقیقی برای این بدهکاری تعریف کرد.

نماینده ساری درباره توانایی دولت در پرداخت بدهکاری خود به تامین اجتماعی گفت: دولت به هیچ وجه به اصل و اساس تامین اجتماعی و بیمه اعتقاد ندارد. رویه دولت در برابر تامین اجتماعی خوب نیست. این روش تنها برای این دولت نیست و در دولت‌های قبلی نیز وجود داشته است.

بابایی گفت: معتقدم دولت ۲۵۰هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و تکلیف این مبلغ باید هرچه زودتر مشخص شود. مجلس، به ویژه کمیسیون اجتماعی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بازوهای اجرایی دولت در عرصه‌های مختلف جلساتی داشته تا دولت را متقاعد کند که در تیر ماه، ۳۲هزار میلیارد تومان به سازمان بپردازد. از این اعتبار، ۱۶هزار میلیارد تومان را برای طرح همسان‌سازی مصرف کرده‌اند که این تخصیص نیز به دلیل فشارهایی است که مجلس وارد کرده است.

نماینده ساری توضیح داد: دولت انگیزه زیادی برای پرداخت بدهی‌های خود به تامین اجتماعی ندارد، به همین دلیل از دولت می‌خواهیم به تامین اجتماعی توجه کند و شرایط پرداخت را فراهم کند. شرایط تامین اجتماعی و جایگاه این نهاد در کشور، برای ما حیاتی و مهم است.

این نماینده مجلس درباره میزان دقیق بدهکاری دولت به تامین اجتماعی گفت: بدهکاری دولت به تامین اجتماعی ماهانه تغییر می‌کند. دلیل این تغییر، تعهداتی مثل بیمه‌های یارانه‌ای و بیمه قالیبافان است. در مورد این گروه‌های خاص، دولت فقط به تامین اجتماعی تکلیف می‌کند و قول می‌دهد که این مبلغ را پرداخت می‌کنم اما به هیچ‌وجه به قول‌های خود پایبند نیست و ریالی بابت این گروه‌ها نمی‌پردازد. به همین دلیل رقم بدهی ثابت نیست و ماهانه تغییر می‌کند.

وی افزود: هیچ وقت نمی‌توانیم مبلغ دقیق را اعلام کنیم اما چیزی که مسلم است دولت بالغ بر ۲۵۰هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس درباره امتناع دولت از پرداخت بدهکاری با وجود توانایی در پرداخت گفت: دولت اعتقادی به این موضوع ندارد. نگاه دولت به سازمان تامین اجتماعی سیاسی و فردگراست و نگاه سیستمی ندارد. واقعیت این است که دولت به اصل و اساس تامین اجتماعی و بیمه اعتقاد چندانی ندارد.