رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز می‌گوید: شناسایی کارگران فاقد بیمه عزم و اراده جدی می‌طلبد و اگر این کار به تشکل‌های کارگری سپرده شود در مدت زمان کوتاهی کارگران فاقد بیمه را شناسایی و به وزارت کار معرفی می‌کنند.

علی اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شناسایی دقیق کارگران مشاغل غیررسمی و کارگران فاقد بیمه سخت نیست، فقط عزم و اراده جدی می‌طلبد. در حال حاضر اکثریت کارگران عضو انجمن‌های صنفی، تشکل‌های کارگری یا خانه کارگر هستند و از طریق آنها می‌توان کارگران بیمه یا فاقد بیمه را شناسایی کرد.

وی افزود: یک‌سری از کارگران نیز از طریق سازمان تامین اجتماعی شناسایی شده‌اند و عده‌ای دیگر از طریق اتحادیه‌های صنفی زیرمجموعه وزارت صمت یا وزارت کار قابل شناسایی هستند اما آن دسته کارگرانی که عضو هیچ تشکل کارگری نیستند می‌توانند به شوراهای اسلامی کار یا انجمن‌های صنفی محل سکونت خود مراجعه و عضویت خود را ثبت کنند تا از این طریق مورد شناسایی و پیگیری حقوق و مطالبات خود قرار گیرند. اصلانی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از صنوف مثل صنف کفاشان یا هتل‌داران از تعداد اعضا و مراکز فروش دارای مجوز خود اطلاع دارند و می‌توانند آنها را به راحتی شناسایی و جهت حمایت بیمه‌ای معرفی کنند.

به گفته رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز، اگر شناسایی کارگران فاقد بیمه به تشکل‌های کارگری واگذار شود در زمان بسیار کوتاهی به آمار این دسته از کارگران دست پیدا کرده و لیست آنها را در اختیار وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی قرار می‌دهند.

وی گفت: هر استان می‌تواند فراخوان بدهد و از کارگران فاقد بیمه برای ثبت‌نام در یک سامانه دعوت کند تا مشخصات و اطلاعات و کد ملی خود را برای بهره‌مندی از بیمه بیکاری ثبت کنند. موضوع این نیست که نمی‌خواهیم این کار را دنبال کنیم، مساله مهم پول و منابع لازم برای انجام این کار است که در اختیار نیست.

تامین اجتماعی، یک نهاد غیردولتی عمومی است و ۹۸درصد سهام آن متعلق به کارگران و کارفرمایان است، بنابراین حل مشکل بیمه بیکاری کارگران بیکار شده از کرونا نیازمند شناسایی و تامین منابع جدید و جداگانه است.