جمعی از کارگران آبفای اهواز در اعتراض به بلاتکلیفی حدود ۱۴۰۰ نفر از همکارانشان در نتیجه عدم اجرای طرح تبدیل وضعیت استخدامی خود، به تهران سفر کردند.

به گزارش ایلنا، این کارگران صبح دیروز (شنبه دهم آبان ماه) با سفر به تهران در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۴۰۰ نفر از همکارانشان در نتیجه‌ عدم اجرای طرح تبدیل وضعیت استخدامی خود از کارگر پیمانکاری به قرارداد مستقیم، مقابل ساختمان وزارت نیرو تجمع کردند.

یکی از این کارگران گفت: تبدیل وضعیت استخدامی از کارگر پیمانکاری به قرارداد مستقیم مطالبه‌ای است که سال‌هاست آن را دنبال می‌کنیم. امسال هم به‌رغم صدور بخشنامه از سوی سازمان مهندسی آبفای کشور مبنی بر تبدیل وضعیت کارگران پیمانکاری به قرارداد مستقیم، متاسفانه مدیریت آبفای اهواز این تکلیف قانونی را اجرا نمی‌کند.

وی گفت: حدود ۱۴۰۰ نفر به واسطه چند شرکت پیمانکاری با سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال مشغول کار هستیم. حقوقی که از شرکت‌های واسطه‌ای دریافت می‌کنیم کفاف زندگی را نمی‌دهد. در عین حال با وجود تشابه نزدیکی که میان حرفه ما با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی وجود دارد، دستمزدهایی که به ما پرداخت می‌شود به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست بنابراین تصمیم به تبدیل وضعیت استخدامی خود گرفتیم.

این کارگر پیمانکاری آبفای اهواز با بیان اینکه کارگران بارها مسأله تبدیل وضعیت استخدامی خود را از آبفای اهواز و آبفای خوزستان مطالبه کرده‌اند، افزود: در این باره علاوه بر آبفای اهواز با آبفای خوزستان هم نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم که نتیجه آن وعده پیگیری بوده است تا اینکه به صورت اتفاقی برخی همکاران که مطالباتمان را در آبفای تهران پیگیری می‌کردند متوجه صدور بخشنامه تبدیل وضعیت شغلی کارگران پیمانکاری شدند که آبفای اهواز در ابتدا آن را انکار می‌کرد. به گفته وی، در حال حاضر حدود ۴ ماه از ابلاغ این بخشنامه مهم و سرنوشت‌ساز می‌گذرد اما اداره آبفای اهواز هیچ اقدامی برای اجرای آن نمی‌کند. این کارگر در ارتباط با علت حضورشان در تهران گفت: در واکنش به بی‌توجهی مسئولان استانی به مطالبات صنفی‌مان تصمیم گرفتیم به تهران بیاییم و اعتراض‌مان را به گوش مسئولان بالادستی برسانیم. وی که خواستار رسیدگی مسئولان وزارت نیرو و آب و فاضلاب کشور به مشکلاتشان است، می‌گوید: کارگران آبفای اهواز در طی یک الی دو سال گذشته برای تحقق خواسته‌هایشان چندین بار تجمع اعتراض بر پا کرده‌اند که در هر نوبت با بی‌توجهی مسئولان روبه‌رو شدند. این کارگر گفت: کارگران آب و فاضلاب اهواز پیش از سفر به تهران پیگیری‌های زیادی از سوی نهادهای مرتبط با مطالباتشان انجام داده‌اند اما به دلیل بی‌تفاوتی مسئولان استانی ناچار شده‌اند اعتراض صنفی خود را به تهران انتقال دهند.

وی گفت: سال‌ها به واسطه حضور پیمانکاری‌های مختلف به کار تلمبه‌چی، اپراتوری ایستگاه‌های آب و فاضلاب و... اشتغال داشته‌ایم اما کار با پیمانکاران خسته‌مان کرده و می‌خواهیم بخشنامه تبدیل وضعیت کارگران پیمانکاری عملی شود.

این کارگر پیمانی آبفای اهواز در پایان گفت: بخشنامه تبدیل وضعیت قراردادهای کاری کارگران پیمانی به آینده شغلی ما سر و سامان می‌دهد و ما به هیج‌وجه از این مطالبه کوتاه نخواهیم آمد.