کارگران کارخانه آب معدنی داماش که تعداد آنها حدود ۴۰ نفر است، از اردیبهشت ماه حقوق دریافت نکرده‌اند. پیش از این ۱۵ کارگر روزمزدی این کارخانه که یک ماه پیش جذب کارخانه شده بودند، از روز یکشنبه (۲۲ تیر ماه) از ورود به کارخانه منع شدند.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران کارخانه آب معدنی داماش گفت: به‌رغم افزایش تولید در این کارخانه، ظاهرا کارفرما توانایی مالی لازم برای پرداخت مطالبات معوقه را ندارد و برای همین درصدد برآمده از طریق بیکاری کارگران روزمزدی، بخشی از هزینه‌های مالی کارخانه را جبران کند.

این کارگر گفت: از فروردین ماه سال جاری که کارفرما یک ماه حقوق و عیدی کارگران را با تاخیر واریز کرد، دیگر هیچ دریافتی نداشته‌ایم. در عین حال کارفرما از ابتدای اردیبهشت ماه با جذب تعدادی کارگر روزمزدی، تولید در کارخانه را به حداکثر رساند طوری‌که در یک ماه گذشته در هر ۲۴ ساعت بیش از ۱۵۰ قالب آب معدنی تولید شد. در زمینه فروش نیز با توجه با آغاز فصل گرما مشکلی وجود ندارد و همه تولیدات از قبل پیش‌فروش شده‌اند.

وی افزود: کارگران روزمزدی در راستای اشتغالزایی و بعد از جشن بزرگی که روز چهارم اردیبهشت ماه به مناسبت سال «جهش تولید» با حضور مسئولان استانی در محل کارخانه برگزار شد، جذب کارخانه شده بودند ولی بعد از یک ماه فعالیت به دلایلی نامعلومی بار دیگر بیکار شدند.

این کارگر همچنین گفت: حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی هم پرداخت نشده و کارگران به لحاظ تمدید و تعویض دفترچه‌های خود با مشکل مواجه شده‌اند.

طبق اظهارات وی، در بین کارگران آب معدنی داماش، کارگرانی وجود دارند که هم اکنون خود یا خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های طرف قرارداد با تامین اجتماعی بستری هستند و در حال حاضر بیش از هر زمانی به دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی خود نیازمندند اما با مشکلاتی که در زمینه تمدید نشدن دفترچه‌ها برایشان پیش آمده، برای پرداخت هزینه‌های درمانی سرگردان شده‌اند.

این کارگر در پایان گفت: با توجه به اینکه مسئولان استانی و شهرستانی از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش باخبرند، از آنها می‌خواهیم به مشکلات کارگران این کارخانه بیشتر توجه کنند.