تاکنون بیش از ۸۸هزار پرونده برای بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا جهت دریافت وام در ۲۰ بانک عامل تشکیل شده و مشمولان از امروز (شنبه) برای تکمیل فرآیند دریافت وام می‌توانند به شعب منتخب مراجعه کنند.

به گزارش مهر، پس از شیوع ویروس کرونا و تأثیر بر بازارهای مختلف که خطر ریزش شدید نیروی کار را در پی داشت، دولت اعلام کرد که برای سرپا ماندن بنگاه‌ها و حفظ اشتغال آنها، تسهیلاتی از ۱۲ تا بالای ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۱۲درصد را به بنگاه‌های دارای کد بیمه ارائه می‌دهد. پس از بررسی‌های انجام شده در ستاد ملی کرونا و براساس اعلام بانک مرکزی، ۱۴رسته اصلی با ۵۵ زیررسته که شامل یک میلیون و ۲۰۰هزار بنگاه می‌شد به عنوان مشمول دریافت وام شناسایی و برای کارفرمایان این بنگاه‌ها پیامک جهت ثبت اطلاعات در سامانه کارا ارسال شد. با توجه به اینکه شرط اصلی برای پرداخت وام مذکور حفظ نیروی کار در ایام شیوع کرونا بود، در ابتدا اعلام شد که در صورت حفظ ۹۰درصد از شاغلین، بنگاه‌های مذکور مشمول دریافت وام کرونا می‌شوند اما در ادامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در این مساله سهل‌گیری کرده و اگر بنگاهی تنها یک نیروی خود را حفظ کرده باشد باز هم می‌تواند از این وام استفاده کند.

به این ترتیب به ازای حفظ هر کارگر مقرر شد به بنگاه‌های آسیب‌دیده ۱۲میلیون تومان و به بنگاه‌هایی که بالاجبار از سوی دولت تعطیل شدند ۱۶میلیون تومان وام تعلق گیرد و برای سهولت، زمان بازپرداخت نیز از مهرماه تعیین شد. بر این اساس، پس از ثبت اطلاعات از سوی کارفرما در سامانه کارا، وزارت تعاون ضمن پالایش اطلاعات و احراز حفظ اشتغال، اطلاعات را برای واریز تسهیلات به ۲۰ بانک ارسال می‌کند و کارفرما با مراجعه به بانک منتخب خود، فرایند دریافت وام را تکمیل می‌کند.