اردوگاه الهول در شمال‌شرق سوریه مرکز اسکان خانواده‌های عناصر داعش است و روانشناسان آمریکایی در این اردوگاه، با تأکید بر اصول وهابیت، در حال تربیت نسل جدیدی از تروریست‌های تکفیری هستند.

زندان بوکا در عراق که تحت نظارت آمریکا قرار داشت، از نظر کارشناسان، خاستگاه اصلی گروه تروریستی داعش به شمار می‌رود.

روایت‌ها از زندان بوکا می‌گوید که بسیاری از گروه داعش در این زندان رشد پیدا کردند که بعدها در اظهاراتی، خاطرات خود را از آن روایت می‌کردند.

ابواحمد یکی از سرکردگان داعش بود که در این زندان با ابوبکر البغدادی سرکرده اصلی داعش آشنا شد و تأکید داشت که آمریکایی‌ها از آغاز با البغدادی رفتار متفاوتی داشتند و حساب ویژه‌ای به روی او باز می‌کردند. آمریکایی‌ها این بار قصد دارند از این تجربه برای پرورش تروریست‌ها در سوریه استفاده کنند. آنان می‌خواهند این تجربه را در جنوب الحسکه شمال شرق سوریه اجرا کنند؛ استانی که در تسلط شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت خود موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد.

 این بار اردوگاه الهول مرکز آمریکایی پرورش تروریست‌ها است؛ اردوگاهی که حدود سه هزار خانواده از عناصر داعش را در خود جای‌داده است.

پایگاه خبری العهد با اشاره به این‌که کمتر از پنج هزار فرزند پسر دو تا یازده ساله در این اردوگاه حضور دارند، گزارش داد طی سال گذشته و آغاز سال جاری، شمار زیادی از خانواده‌های عراقی، سوری و سایر تبعه‌های عضو داعش وارد این اردوگاه شدند.

منابع وابسته به العهد اعلام کردند که فقط روز سه‌شنبه هفته پیش (23 بهمن ماه) 170 خانواده عناصر داعش وارد اردوگاه الهول شدند. 75 خانواده عراقی، 65 خانواده سوری و 30 خانواده نیز از سایر تبعه‌های خارجی.

به گفته این منابع، تعداد افراد این خانواده‌ها حدود 580 نفر بود. 50 تروریست مسلح از تبعه‌های قزاقستانی نیز که خود را در منطقه الباغوز آخرین منطقه تحت اشغال داعش در شرق فرات تحویل نیروهای کرد داده بودند، به این اردوگاه انتقال یافتند. منابع مذکور با اشاره به این‌که روانشناسان آمریکایی، در اردوگاه الهول، وضعیت خانواده‌های داعش را تحت نظر دارند، این اردوگاه به کارگاه‌هایی تقسیم شده است که یک نفر از این خانواده‎ها، تحت نظارت آمریکا، هر کارگاه را اداره می‌کند.

این منابع با بیان این‌که آمریکایی‌ها در این اردوگاه، کتاب‌های تکفیری را در اختیار خانواده‌های داعش قرار می‌دهند، اعلام کردند یکی از این کتاب‌ها ملة ابراهیم نوشته المقدسی است؛ کتابی که در زندان بوکا نیز وجود داشت و سبب شکل‌گیری نسل جدیدی از تکفیری‌ها شد. این افراد بعدها توسط نیروهای آمریکایی در سال 2010 آزاد و به فرماندهان داعش بدل شدند.

العهد در گزارش خود تأکید کرد، آن‌چه در الهول در حال رخ‌دادن است، کپی برابر اصل رخدادهایی است که در زندان‌های آمریکا در عراق رخ داد و ظاهراً ایالات‌متحده در حال بازتولید نسل جدیدی از تکفیری‌ها تحت عناوین و نام‌های جدید است.

این منابع در پایان خاطرنشان کردند، از سن فرزندان ذکور حاضر در اردوگاه مشخص است که ما پس از گذشت هفت‌تا نهایت ده سال دیگر، در برابر نسل جدیدی خواهیم بود که نسخه آتی تفکر تکفیری هستند و این مسئله بیان‌گر طرح بلندمدت آمریکا در جهان عربی و اسلام است تا سلَفیت و وهابیت، همچنان هسته اصلی آن باشد.