یوری اوشاکوف، دستیار رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در جریان گفت‌وگوهای رو در رو، موضوع اوکراین را با جزئیات بسیار مورد بحث قرار دادند. 

معاون پوتین به خبرنگار روسیا 1 گفت: «با جزئیات زیاد، این جلسه در یک فرمت رو در رو بود.» در همین حال هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، پکن به ایفای نقش سازنده در پیشبرد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین ادامه خواهد داد. 

به گفته وی، رئیس جمهور شی و پوتین بار دیگر در اقامتگاه دولتی ژونگنانهای دیدار کردند و در مورد بحران اوکراین تبادل نظر عمیقی داشتند. چین به ایفای نقش سازنده در پیشبرد حل و فصل سیاسی بحران ادامه خواهد داد. 

به گزارش اسپوتنیک، این دیپلمات چینی روز پنجشنبه در ایکس نوشته بود: پوتین در پکن گفت‌وگوهای گسترده‌ای با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین انجام داد و در مورد طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با همکاری استراتژیک، شناسایی زمینه‌های کلیدی برای توسعه بیشتر روابط و همچنین تبادل نظر در مورد مبرم‌ترین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد. در همین روز، مسکو و پکن بیانیه مشترکی را منتشر کردند. بعداً پوتین و شی در یک محیط غیررسمی در ژونگنانهای به گفتگوی رو در رو ادامه دادند.

در همین حال پوتین دیروز (جمعه) گفت که مشارکت روسیه و چین امنیت انرژی را تضمین می‌کند و رفاه مردم دو کشور را افزایش می‌دهد. وی اظهار کرد: مشارکت جدانشدنی روسیه و چین به طور مستقیم به رشد اقتصاد هر دو کشور کمک می‌کند، به طور قابل اعتمادی امنیت انرژی را تضمین می‌کند، ایجاد صنایع جدید و مشاغل پردرآمد را تحریک می‌کند و رفاه و کیفیت زندگی شهروندان ما را بهبود می‌بخشد.

 پوتین در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه روسیه و چین و چهارمین مجمع همکاری‌های بین منطقه‌ای در «هاربین» افزود که روسیه می‌تواند انرژی مقرون به صرفه‌ای را برای اقتصاد چین تامین کند. رئیس جمهوری روسیه افزود: روسیه آماده و قادر است به طور مستمر و قابل اعتماد به اقتصاد، شرکت‌ها، شهرها و شهرک‌های چین انرژی، برق و گرمای پاک و مقرون به صرفه 

عرضه کند. 

پوتین همچنین گفت که با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، چشم‌انداز همکاری‌های متنوع بین روسیه و چین را به تفصیل مورد بحث قرار داده است. وی گفت: چشم انداز توسعه بیشتر چنین همکاری‌های نزدیک و چندجانبه ای در گفت‌وگو با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین شب گذشته به تفصیل مورد بحث قرار گرفت. 

در هاربین هم‌چنین پوتین گفت که شرکای چینی برای بازدید از مجمع اقتصادی شرق (EEF) در ماه سپتامبر دعوت شده‌اند، جایی که همکاری با روسیه، از جمله در حوزه توسعه پیشرفته، می‌تواند مورد بحث قرار گیرد. او گفت که از این فرصت استفاده می‌کنم و دوستان چینی را به نهمین مجمع اقتصادی شرق که در اوایل سپتامبر در ولادی وستوک برگزار می‌شود، دعوت می‌کنم. در آنجا، امکان ادامه بحث مفصل در مورد احتمالات همکاری در مقوله‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی و برای سرمایه گذاران خارجی، وجود دارد. 

همچنین سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به طرح صلح مدنظر چین برای جنگ اوکراین گفت: در این مورد، ابتکار چین عملی‌ترین و واقع‌بینانه‌ترین طرح است، زیرا بر لزوم مقابله با علل ریشه‌ای و از بین بردن علل ریشه‌ای تاکید می‌کند. هر چیز دیگری، حدس و گمان است. 

او که به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به پکن رفته است، به روزنامه روسی ایزوستیا گفت، مسکو هرگز به پکن نگفته است که این ابتکارعمل را تعدیل کند. از سوی دیگر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین که او هم در پکن به سر می‌برد، گفت وضعیت اوکراین از جمله موضوعات مورد بحث بین ولادیمیر پوتین و همتای چینی‌اش، شی جین‌پینگ بوده است.