وزیر خارجه آمریکا همزمان با سفر غیرمنتظره‌ای که به کی‌یف داشته است، دیروز (سه‌شنبه) مدعی شد کمک‌های نظامی آمریکا که در راه اوکراین هستند، «تغییر جدی» در میدان نبرد ایجاد خواهند کرد. در ماه گذشته میلادی آمریکا سرانجام کمک‌هایی را به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار که با مخالفت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان مواجه بود، به تصویب رساند. البته بسیاری از تحلیلگران و مقامات غربی اذعان می‌کنند با توجه به کمبود نیروهای اوکراین، بعید است این کمک‌ها بتواند به پیروزی چشمگیر نیروهای اوکراینی منجر شود. طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا که دیروز صبح (سه‌شنبه) در سفری از پیش اعلام نشده وارد اوکراین شد، گفت که برخی از کمک‌ها در راه هستند. این کمک‌ها تغییر جدی در میدان نبرد اوکراین ایجاد خواهد کرد. 

همزمان با عملیات ناگهانی ارتش روسیه در نزدیکی خارکیف، کاهش تعداد سربازان ارتش اوکراین، خسته‌شدن آنها و عقب‌نشینی‌های پی‌درپی از خطوط مقدم برای کی‌یف دردسرساز شده است. طی سه روز گذشته نیروهای روسیه با پشتیبانی جنگنده‌ها، توپخانه و پهپادهای خود در جبهه شمالی اوکراین پیشروی داشتند و دست‌کم ۹ روستا و شهرک را تحت کنترل خود آورده‌اند که بیش از هر زمان دیگری در جنگ بوده است. در برخی از مواضع، نیروهای اوکراینی عقب‌نشینی کرده و فرماندهان این کشور نیز یکدیگر را بابت این شکست سرزنش می‌کنند. 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به دلیل دریافت این کمک‌ها از آنتونی بلینکن تشکر کرد و گفت که اما کمک‌های بیشتر از جمله دو سیستم دفاع هوایی نیاز هستند تا از خارکیف محافظت کنیم. مردم از جمله غیرنظامیان، نیروها و همه تحت حملات موشکی روسیه هستند. آمریکا و متحدانش طی ۲ سال اخیر، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار تسلیحات و مهمات به اوکراین ارسال کرده‌اند و در عین حال اصرار می‌ورزند که هیچ دخالت مستقیمی در جنگ اوکراین ندارند. وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین افزود: اوکراین آزاد، موفق، قوی و شکوفا بهترین دهن‌کجی به پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) خواهد بود. واشنگتن قاطعانه به لحاظ نظامی و اقتصادی در کنار اوکراین می‌ایستد.

همچنین رویترز با استناد به پیش‌نویس یک سند گزارش داد که اتحادیه اروپا تعهداتی را برای حمایت امنیتی بلندمدت از اوکراین تنظیم کرده است که ارائه تسلیحات، آموزش نظامی و سایر کمک‌های بیشتری به کی‌یف برای سال‌های آتی را تضمین می‌کند. پیش‌نویس سندی که اولین بار توسط روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» در آخر هفته گذشته به وقت محلی به آن اشاره شده، تعهدات امنیتی اتحادیه اروپا در قبال اوکراین را تنظیم می‌کند و مقامات اتحادیه اروپا امیدوارند در ژوئن یا ژوئیه درباره آن به نتیجه برسند. در این سند آمده است که در صورت وقوع «تجاوزی در آینده»، اتحادیه اروپا و اوکراین در مدت ۲۴ ساعت در مورد نیازهای کی‌یف رایزنی کرده و «به سرعت برای تعیین» گام‌های بعدی در راستای تعهدات اتحادیه اروپا اقدام خواهند کرد. در این پیش‌نویس ۱۰ صفحه‌ای که رویترز در تاریخ ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) آن را مشاهده کرده، آمده است: با اتکا به حمایت‌های موجود، تعهدات امنیتی اتحادیه اروپا شامل حمایتی مشهود، بلندمدت و پایدار از امنیت و دفاع اوکراین خواهد بود.

این سند ۹ نوع از کمک‌های امنیتی و دفاعی را که اتحادیه اروپا همچنان آنها را ارائه خواهد کرد، از جمله تحویل تسلیحات، آموزش سربازان، همکاری در صنعت دفاعی و کمک به مین زدایی را فهرست می‌کند. با این حال ارزش یا میزان کمک‌های آتی را مشخص نمی‌کند.

رویترز خاطرنشان می‌کند که این سند بخشی از تلاش گسترده‌تر شرکای اوکراین برای ارائه تضمین‌هایی است که برای مدتی طولانی در کنار کی‌یف خواهند ایستاد. به گفته دیپلمات‌های اروپایی، سفرای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه گذشته [میلادی] در بروکسل درباره متن این سند بحث و گفت‌وگو کردند.