جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با 4 رهبر ارشد کنگره، از آنها خواست تا لایحه اختصاص بودجه کمکی به کشورهای دوست و متحد را تصویب کنند. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، در تماسی تلفنی با مایک جانسون رئیس کنگره، چاک شومر رهبر اکثریت سنا، میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا و حکیم جفریس رهبر اقلیت کنگره، درباره حمله تلافی جویانه ایران به اسرائیل و ضرورت ارسال کمک های خارجی به کشورهای دوست و متحد، تاکید کرد.

براساس این بیانیه، بایدن در این تماس تلفنی، بر نیاز فوری به اقدام کنگره برای تصویب این لایحه مکمل امنیت ملی در سریعترین زمان ممکن تاکید کرد در حالی که مایک جانسون رئیس کنگره با فشارهای فزاینده‌ای برای به رای گذاشتن لایحه کمک های خارجی برای کشورهای دوست و متحد آمریکا در صحن علنی کنگره روبروست. این لایحه پیشتر در سنای آمریکا به تصویب رسیده اما تاکنون به دلیل مخالفت برخی جمهوری خواهان در کنگره به رای گذاشته نشده است. 

چاک شومر نیز در بیانیه‌ای ضمن تایید این تماس تلفنی، بر حمایت ایالت متحده از اسرائیل تاکید و از جانسون خواست تا لایحه کمک های خارجی را که شامل کمک به اوکراین و اسرائیل است، تصویب کند. شومر تصریح کرد تعهد آمریکا به دفاع از امنیت اسرائیل آهنین و استوار است. ما باید به اسرائیل کمک کنیم تا در مقابل ایران محکم بایستد. بهترین راه برای کنگره، تصویب این لایحه دو حزبی مورد تایید سنا است.

این در حالی است که مک کانل و جفریس تاکنون درباره گفتگوی شب گذشته با بایدن اظهار نظری نکرده‌اند با این حال هر دو پس از حمله تلافی جویانه ایران به اراضی اشغالی، بر حمایت همه جانبه خود بر دفاع از اسرائیل تاکید کردند. این در حالی است که اخیراً استیو اسکالیس رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از حمله تلافی جویانه موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل قانون گذاران کنگره با تغییر در برنامه جلسات خود، لایحه اختصاص بودجه حمایتی برای رژیم اسرائیل و پاسخگو کردن ایران بعد از این حمله را هفته آینده بررسی می کنند.

براساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که اسکالیس به یک لایحه جداگانه کمک ها برای رژیم صهیونیستی اشاره می کند و یا منظور او همان لایحه مکمل 95 میلیارد دلاری در بودجه آمریکاست که شامل 14 میلیارد دلار کمک برای این رژیم، به علاوه 60 میلیارد دلار کمک برای اوکراین، و اختصاص بودجه کمکی برای تایوان در مقابله با نفوذ چین و اختصاص میلیاردها دلار کمک های بشردوستانه است.

 این لایحه مکمل در فوریه سال جاری با حمایت 70 درصد اعضای سنا به تصویب رسید اما در کنگره مسدود باقی مانده و به رای گیری گذاشته نشده است زیرا قانون گذاران کنگره با اختصاص بودجه کمکی بیشتر برای اوکراین مخالف هستند. این لایحه همچنین با مخالفت گروهی از دموکرات های چپ گرا که به اختصاص کمک های بیشتر برای اسرائیل در حالی که مردم بی گناه غزه را قتل عام می کند، روبرو شده است.

در همین حال، سناتور میچ مک کانل در بیانیه‌ای از قانون گذاران کنگره خواست تا با لایحه اختصاص بودجه کمکی بیشتر از جمله کمک ها برای اوکراین و تایوان، موافقت کنند. براساس این بیانیه، این لایحه مکمل برای امنیت ملی، که ماه هاست در انتظار اقدامی جدی از سوی قانون گذاران کنگره است، منابع مهمی را برای اسرائیل و نیروهای نظامی ما در منطقه فراهم می‌کند. این در حالیست که اخیراً ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرده که وضعیت در جبهه شرقی کشورش با مشکلات زیادی روبرو است و نیاز مبرم به تسلیحات غرب دارد.