گرچه شمار حملات داعش در سوریه و عراق طی ماه‌های اخیر نسبتا کم شده است، اما این حملات دارند کم‌کم پیچیده‌تر و مرگبارتر می‌شوند. تحقیر یا شکست داعش به نسبت آنچه در سال ۲۰۱۹ انجام شد، به نوع دیگری از جنگ و منابع بسیار بیشتری نیاز دارد و اگر شکست بخوریم، این داستان قدیمی ممکن است دوباره به داستان جدیدی تبدیل شود.

مجله انگلیسی «د اسپکتیتور» در مطلبی به قلم «چارلز لیستر» آورده است: گمان می‌کنیم داعش یک خبر قدیمی است. جهان نزدیک به چهار سال پیش شکست ارضی آن‌ها را جشن گرفت. گروهی که زمانی منطقه‌ای به وسعت بریتانیا را کنترل می‌کرد، با بیش از ۳۰۰۰۰ حمله هوایی هدف قرار گرفت و ده‌ها هزار تن از شبه‌نظامیان آن کشته شدند. تمام شد. در واقع اما جنگ علیه داعش هرگز متوقف نشد.

ارتش آمریکا به تازگی اعلام کرده است که در سال گذشته حدود ۷۰۰ شبه‌نظامی داعشی در عملیات‌های عراق و سوریه کشته و ۴۰۰ تن اسیر شدند. این گروه مسئول بیش از ۵۰۰ حمله در خاک عراق و سوریه بود. داعش از بین نمی‌رود. هنگامی که داعش در مارس ۲۰۱۹ در باغوز واقع در شرق سوریه شکست خورد، این گروه در ضعیف‌ترین حالت ممکن خود در یک دهه گذشته باقی ماند.

ایالات متحده و متحدانش در کنار هم یک مداخله مؤثر کردند و در کنار ارتش عراق و چریک‌های ضد داعش در سوریه وارد عمل شدند. ما به امید اجتناب از تعهدی مانند آنچه در عراق سال ۲۰۰۳ یا افغانستان در سال ۲۰۰۱ داشتیم، مسئولیت مبارزه را بر عهده مردم محلی گذاشتیم تا با حمایت ما بجنگند، نه اینکه عکس آن برقرار شود. اما ۱۸ ماه قبل از شکست داعش، این گروه تروریستی روند تبدیل از یک دولت به یک شورش یا قیام فعال را آغاز کرده بود. از آن زمان، مبارزه با آنها بسیار پیچیده‌تر شده است.

داعش به طور مخفیانه، در شبکه‌های کوچکی که به سرعت حمله می‌کنند و سپس ناپدید می‌شوند، عمل می‌کند. برخی از شبه‌نظامی داعشی در مناطق پرجمعیت زندگی دوگانه دارند، بسیاری از آنها در بیابان‌های پهناور یا رشته کوه‌های دور افتاده فعالیت می‌کنند. به‌ویژه در سوریه، آنها با هرج و مرج در هم آمیخته می‌شوند. در آنجا خصومت‌های قومی، فرقه‌ای و سیاسی همچنان ادامه دارد.

یک بحران اقتصادی فلج‌کننده وجود دارد و ترکیه همچنان به تهدید یک حمله بی‌ثبات‌کننده دیگر ادامه می‌دهد. در صحرای بادیه در مرکز سوریه، نیروهای طرفدار دولت ثابت کرده‌اند که نمی‌توانند به عملیات این گروه تروریستی پایان دهند. آنها چیزی بیش از داعش برای نگرانی دارند. در همین حال، در شمال شرقی سوریه نیروهای آمریکایی تنها ارگانی هستند که یک مقابله معنادار با این گروه تروریستی را در کنار هم حفظ می‌کنند.

هیچکس نمی‌داند که آمریکایی‌ها تا چه زمانی در آنجا خواهند ماند. گرچه شمار حملات داعش در سوریه و عراق طی ماه‌های اخیر نسبتا کم باقی مانده است، این حملات دارند کم‌کم پیچیده‌تر و مرگبارتر می‌شوند. 25 تن در حملات نیمه دوم دسامبر در عراق کشته شدند و به دنبال آن نخست‌وزیر عراق وادار شد تا به شکست آشکار دولت و ارتش خودش اذعان کند.

ماه دسامبر در سوریه داعش توانست به تاسیسات حساس نظامی در شمال شرق نفوذ کند و حداقل ۲۰ تن را در مناطق تحت کنترل نظام سوریه به قتل برساند. موارد اخاذی، مالیات و ارعاب هدفمند هم در عراق و هم در سوریه افزایش یافته و استفاده این گروه از بمبگذاران انتحاری و استقرار خودروهای بمبگذاری‌شده افزایش یافته است. نادیده گرفتن این قابلیت‌های پیشرفته دشوار می‌شود.

کارشناسان مبارزه با تروریسم، آنها را به عنوان نشانه‌هایی از یک شورش در حال بلوغ در نظر می‌گیرند. داعش در حال تغییر رویکرد از عملیات‌های دفاعی به تهاجمی است.