به گزارش شفق‌نیوز، آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان روز گذشته (شنبه) در نجف اشرف از پاپ فرانسیس اول، رهبر کاتولیک‌های جهان استقبال کرد. این دیدار با هدف تعمیق گفتگوی برادرانه میان شخصیت‌های مهم مذهبی صورت گرفت. در پی این دیدار دفتر آیت‌الله سیستانی بیانیه‌ای را در اینباره منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که آیت‌الله سیستانی در این دیدار بر نقش مرجعیت دینی در حفاظت از عراق در برابر تروریسم اشاره کرد. ایشان همچنین تأکید کردند که شهروندان مسیحی نیز باید مانند دیگر عراقی‌ها در امنیت و صلح زندگی کنند. وی بر هماهنگی تلاش‌ها برای تحکیم ارزشهای هماهنگی، همزیستی مسالمت‌آمیز و همبستگی انسانی تأکید کرد. آیت‌الله سیستانی در طول جلسه به درد و رنج برخی ملت‌های منطقه در نتیجه جنگ، محاصره اقتصادی و کوچ اجباری اشاره کرد. آیت‌الله سیستانی همچنین در مورد بی‌عدالتی، ستم، فقر و آزار و شکنجه‌ای که بسیاری از مردم در کشورهای مختلف رنج می‌برند صحبت کرد. آیت‌الله سیستانی همچنین بر تشویق طرف‌های مختلف و به ویژه قدرت‌های بزرگ به تقدم عقل در اقدامات مختلف تأکید کرد. ایشان همچنین بر نقشی که رهبران دینی باید برای پایان دادن به تراژدی‌ها در سطح جهان ایفا کنند اشاره کرد و به درد و رنج ملت مظلوم فلسطین در اراضی اشغالی پرداخت. دو طرف در این دیدار پیرامون چالشهای بزرگی که بشریت امروز با آن مواجه است و نقش ایمان به خداوند متعال و تعهد به ارزش‌های والای اخلاقی در غلبه بر آنها صحبت کردند.

آیت الله سیستانی در این دیدار همچنین از قدرت‌های بزرگ خواست که زبان جنگ را کنار گذاشته و توجه‌شان را بر منافع شخصی خود علیه حقوق مردم برای زندگی آزادانه و با عزت متمرکز نکنند. ایشان در بخش دیگری از اظهاراتشان ضمن اشاره به جایگاه و تاریخ باشکوه عراق ابراز امیدواری کردند که عراق به زودی از مشکلات کنونی عبور کند. وزیر اطلاع‌رسانی واتیکان نیز اعلام کرد: گفتگوی بین ادیان مفهوم صلح در جهان را در خود جای داده است. دیدار پاپ با سیستانی بر اهمیت گسترش مفهوم صلح متمرکز بود. وی افزود: سفر پاپ به عراق برای ایجاد گفتگو بین ادیان، فرهنگ‌ها و مردم مهم است.

واتیکان نیز بیانیه‌ای در خصوص این دیدار صادر کرد. در این بیانیه آمده است: پاپ فرانسیس صبح دیروز در نجف اشرف با آیت‌الله العظمی سیستانی دیدار کرد. در ادامه بیانیه واتیکان آمده است: طی این دیدار که حدودا ۴۵ دقیقه به طول انجامید، پاپ فرانسیس بر اهمیت همکاری و دوستی بین فرقه‌های مذهبی تاکید کرد تا بتوان از طریق گسترش احترام متقابل و گفت وگو به نفع عراق و منطقه و همه بشریت کمک کرد.

واتیکان اعلام کرد: پاپ در این دیدار فرصتی یافت از آیت‌الله العظمی سیستانی به همراه جامعه شیعیان برای مقابله با خشونت و مشکلات بزرگی که طی سال‌های اخیر پیش آمده و در دفاع از ضعیف‌ترین مردم و آنانی که بیشترین ظلم و ستم را دیده اند، تشکر و قدردانی کند. پاپ فرانسیس همچنین بر مقدس بودن زندگی بشریت و اهمیت وحدت ملت عراق تاکید کرد. پاپ فرانسیس در دیدار با آیت‌الله العظمی سیستانی به درگاه خداوند برای آینده‌ای که صلح و برادری در خاک عراق، خاورمیانه و همه جهان حاکم باشد، دعا کرد. این اولین‌بار است که در این سطح نشستی بین رهبر کاتولیک‌ها و مرجع شیعیان عراق به عنوان دو چهره تاثیرگذار جهان برگزار می شود. وی بعد از این دیدار به شهر اور، زادگاه حضرت ابراهیم (ع) در استان ذی‌قار در جنوب عراق می‌رود. وی همچنین در اربیل با مقامات اقلیم کردستان عراق دیدار و بعد از آن به چهار شهر مسیحی‌نشین در استان نینوا خواهد رفت.