اروپا آماده   موج جدید گرما می‌شود

به دنبال افزایش دمای بی‌وقفه روز چهارشنبه در کشورهای بلژیک، آلمان و هلند؛ انگلیس و فرانسه، پنجشنبه (چهارم مرداد ماه) شاهد بالاترین درجه حرارت بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تردد قطارها در برخی از کشورهای اروپایی کاهش یافته تا از آسیب احتمالی به شبکه‌های ریلی جلوگیری شود و شرکت ملی راه‌آهن فرانسه (SNCF) از مسافران خواست سفرهای برنامه‌ریزی شده برای روز پنجشنبه را به تعویق بیندازند.

در هلند، صاحبان مزارع و کشاورزان گاوهای خود را در زمان استراحت در خارج از مکان‌های سرپوشیده نگه می‌دارند و این در حالی است که رسانه‌های هلند گزارش داده‌اند که صدها خوک به دلیل کمبود دستگاه تهویه جان داده‌اند.

افزایش موج گرما در اروپا بار دیگر توجهات را به مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی جلب کرده است.

مقامات کشورهای اروپایی مذکور درباره مراقبت از افراد تنها و شنا کردن به منظور خنک شدن به‌ویژه به دنبال افزایش آمار افراد غرق شده هشدار داده‌اند.

در حومه پاریس صدها نفر از مسافران در شرایط بسیار گرم در قطارها ساعت‌ها سرگردان شده‌اند. این اتفاق در ساعات پایانی روز چهارشنبه و به دنبال حریق در یک سیستم انتقال برق که تردد قطارها را متوقف کرد، رخ داد. این اتفاق به دنبال اختلال در یک خط برق‌رسانی رخ داد که حرکت قطارها بین بروکسل، لندن و پاریس را متوقف کرد و بلافاصله معلوم شد که این مشکل ناشی از موج گرما بوده است. با این حال یورو استار سیستم قطار تندرو در اروپا درباره اختلال‌های بیشتری در روزهای آینده هشدار داده است.

انتظار می‌رود دمای هوا در پاریس به 41 تا 42 درجه افزایش یابد که رکورد 70 ساله دمای 40.4 درجه را خواهد شکست.

بخش‌هایی از فرانسه شامل پاریس در سطح هشدار قرمز قرار دارند و در دیگر مناطق آن وضعیت زرد است و دستور صرفه‌جویی در مصرف آب اجرا می‌شود.

افزایش دما در بخش‌های جنوبی هلند نیز با رسیدن به 38.5 درجه به رقم بی‌سابقه‌ای که در 75 سال گذشته بی‌سابقه بود رسید. بلژیک نیز با ثبت بالاترین دما در یک پایگاه نظامی به میزان 39.9 درجه رکوردی را که از ژوئن 1974 میلادی ثبت شده بود شکست.

مقامات محلی فرانسه محدودیت‌های استفاده از آب را در بسیاری از مناطق اجرا کرده‌اند که این امر به دلیل شرایط شبیه به خشکسالی و کاهش چشمگیر سطح آب است.

موج دوم گرما در تابستان امسال نگرانی‌هایی را در اروپا درخصوص فعالیت بشر و تاثیر آن بر گرم شدن خطرناک کره زمین برانگیخته است. تحقیق انجام شده توسط موسسه فناوری فدرال سوئیس نشان می‌دهد که موج کشنده گرما که در سال 2018 هفته‌ها در شمال اروپا به طول انجامید از لحاظ آماری بدون تغییرات آب و هوایی امکان‌پذیر نبود. با وجود افزایش دمای زمین که نشانه‌های آن در اروپا نیز بروز کرده است، ترامپ بارها گفته که گرم شدن زمین در واقع فریب چینی‌ها برای لطمه زدن به صنایع آمریکا است.

او اوایل سال جاری میلادی (2017) اعلام کرد که کشورش را از توافقنامه آب و هوایی پاریس که با هدف جلوگیری از تولید گازهای گلخانه‌ای تصویب شده است، خارج خواهد کرد و در نهایت نیز این گفته را اجرایی کرد.

هدف از توافقنامه پاریس که در دوره باراک اوباما، تصویب شد، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کره زمین است که منجر به ذوب شدن یخ‌های قطب شمال و تغییرات الگوهای آب و هوایی در سراسر جهان شده است.

سازمان آب و هوایی سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد که درجه حرارت و گرمای سال 2017 کره زمین، بی‌سابقه بوده است.