در نیویورک، وکیل سابق ترامپ و کارچاق کن او، مایکل کوهن، رییس‌جمهور را به دست داشتن در قضیه سرپوش‌گذاری بر رسوایی‌های اخلاقی متهم کرد، موضوعی که با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بی‌ارتباط نیست ۲۰۰ مایل آن طرف تر، در الکساندریا ایالت ویرجینیا، پل منفورت، رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ به جرم هشت فقره فرار مالیاتی و کلاه‌برداری بانکی محکوم شد و باید باقی‌مانده عمر خود را در زندان سپری کند، مگر اینکه مورد عفو مستقیم رییس‌جمهور قرار گیرد

دوره ریاست‌جمهوری ترامپ هر هفته جنجالی‌تر از پیش دنبال می‌شود و برای ناظران قوانین گذر زمان به چالش کشیده شده است زیرا در دوره‌های دیگر این حجم از جنجال برای یک‌سال کافی بود. رسوایی‌هایی که می‌توانست هر رییس‌جمهور دیگری را به زیر بکشد، برای ترامپ عادی شده است و او خاکریزها را یکی پس از دیگری از دست می‌دهد.

اما این هفته حتی با استانداردهای دنیای ترامپ هم بسیار تیره و تار سپری شد. روز سه‌شنبه بیست و یکم آگوست ثابت شد که رییس‌جمهور آمریکا براساس قوانین فدرال در دو فقره با مجرمان هم‌کاری داشته است. شاید این بدترین روز هفته گذشته بود.

اما پیش از آن رودی جولیانی، وکیل ترامپ و شهردار سابق نیویورک، روز یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری NBC صحبت‌های جدیدی کرد. از او پرسیده شد که آیا رییس‌جمهور در دیدار با رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، روایت خود از اتفاقات سال 2016 را ارائه خواهد داد. جولیانی در جواب نسبت به دام شهادت دورغ هشدار داد و با لحن اورولی (جورج اورول، نویسنده شهیر انگلیسی) گفت: «حقیقت، حقیقت ندارد!!».

این اظهار نظر باعث تعجب مصاحبه‌کننده شبکه خبری NBC شد، چاک تاد گفت: «این الگوی رفتاری مناسبی نخواهد بود»

ترامپ روز دوشنبه میزبان مراسمی بود که قرار بود در آن موفقیت‌های خود در زمینه جلوگیری از مهاجرت و اعمال تعرفه‌های سنگین را جشن بگیرد. او در این مراسم با اشاره به یکی از ماموران گشت مرزی آمریکا که اصالتی لاتین داشت گفت: «او به خوبی انگلیسی صحبت می‌کند». علاوه بر این او بارها مخفف واژه «سازمان تعرفه و حفاظت از مرزها» را به اشتباه تلفظ کرد و آن را CBC خواند؛ البته CBC مخفف شرکت پخش تلوزیونی کانادا است.

تا اینجای کار رییس جمهور عجیب آمریکا هفته‌ای عادی را سپری کرده بود. اما روز سه‌شنبه اوضاع تغییر کرد. ساعت 4:30 بعد از ظهر دو دادگاه به فاصله 200 مایل از یکدیگر دو تن از همکاران سابق ترامپ را محاکمه کردند تا ضرب شستی به کاخ سفید نشان دهند. به نظر می‌رسد که این دو سیلی، کاخ سفید را بیدار کرده باشد و نگرانی‌ها در مورد استیضاح احتمالی رییس جمهور افزایش یابد.

در نیویورک، وکیل سابق ترامپ و کارچاق کن او، مایکل کوهن، رییس جمهور را به دست داشتن در قضیه سرپوش‌گذاری بر رسوایی‌های اخلاقی متهم کرد، موضوعی که با انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 بی ارتباط نیست. کوهن که به فرار مالیاتی و تخطی از قوانین ستادهای انتخاباتی محکوم شده است، مدعی شد که ترامپ مستقیما از او خواسته تا با پرداخت حق‌السکوت به دو نفر، مدل معروف مجله پلی‌بوی و بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی، رسوایی‌های اخلاقی ترامپ را سرپوش بگذارد.

200 مایل آن طرف تر، در الکساندریا ایالت ویرجینیا، پل منفورت، رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ به جرم هشت فقره فرار مالیاتی و کلاه‌برداری بانکی محکوم شد و باید باقی‌مانده عمر خود را زندان سپری کند، مگر اینکه مورد عفو مستقیم رییس‌جمهور قرار گیرد.

در اتفاقی جالب این دو دادگاه به طور همزمان آغاز شدند و به صورت علنی از تلوزیون کابلی آمریکا پخش شدند. رسانه‌های آمریکا بر مدار دو گانه عشق و نفرت از ترامپ به سر می‌برند و هیچ موضوعی به اندازه او برای آنها جذاب نیست.

دن بالز در روزنامه واشنگتن پست نوشت: «در 19 ماه اخیر هیچ روزی مانند سه‌شنبه برای ترامپ خطرآفرین و ویران‌کننده نبوده است؛ دو دادگاهی که در نیویورک و ویرجینیا برگزار شدند، کمک شایانی به رابرت مولر خواهد کرد در عمل موقعیت رییس‌جمهور آمریکا را به شدت تضعیف خواهد کرد».

اعترافات کوهن در دادگاه می‌تواند برای دموکرات‌ها بسیار مفید باشد. آنها در صورتی که بتوانند در انتخابات ماه نوامبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را بدست آورند، خواهند توانست با استفاده از مستندات دادگاه کوهن طرح استیضاح ترامپ را پیش ببرند. البته حزب دموکرات هنوز سعی می‌کند تا این جاده را با چراغ خاموش جلو رود. اما در مقابل وکیل کوهن علاقه‌ای به پنهان‌کاری ندارد و اعلام کرده است که موکل او حاضر است در برابر مولر و تیم تحقیقات پرونده انتخابات مانند بلبل حرف بزند.

اما سه‌شنبه کابوس‌وار ترامپ تمامی نداشت. نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، دانکن هانتر و همسرش به فساد مالی متهم شدند. آنها 250.000 دلار از بودجه تخصیص داده شده به کمپین تبلیغاتی ترامپ را صرف مخارج شخصی، مانند دندان‌پزشکی، فست فود، تور گلف و سفرهای گران‌قیمت کردند.

سال 2016 هانتر دومین نماینده کنگره بود که ترامپ را تایید کرده بود. اوایل این ماه، چارلز کالین، اولین نماینده‌ای که ترامپ را تایید کرده بود به جرم فساد مالی متهم شده بود. سومین نماینده جف سشنز بود، دادستان کل آمریکا که این روزها با ترامپ جنگ لفظی پیدا کرده است.

با این وجود ترامپ هنوز قبول نکرده است که کمپین تبلیغاتی وی، رفتارهای غیرمتعارفی داشته است. او این هفته به چارلزتاون در ویرجینیا غربی سفر کرد و هیچ اشاره‌ای به کوهن یا منفورت یا هانتر نکرد اما در سخنرانی خود مجددا به رسانه‌ها طعنه زد: «تبانی انتخاباتی کجاست؟ آنها هنوز به دنبال شواهد تبانی انتخاباتی می‌گردند. این تبانی کجا اتفاق افتاده است؟ به دنبال تبانی بگردید. ما از شما می‌خواهیم آن را ثابت کنید»

در ادامه در اتفاقی‌ تحقیرآمیز، نماینده ترامپ برای کسب مقام فرمانداری ایالت وایومینگ، فوستر فرایز، انتخابات را به خزانه‌دار این ایالت، مارک گوردن باخت.

سه‌شنبه مذکور روزی بود که اخبار با سرعت نور در سرتاسر آمریکا پخش شد. باب شروم، استاد علوم سیاسی دانشگاه کارولینای جنوبی، رسوایی‌های اخیر ترامپ را با داستان واترگیت مقایسه کرد. در آن دوران هم نیسکون در روزی که به «کشتار روز شنبه» معروف شد، بازرس ویژه را اخراج کرد و استعفای دادستان کل و معاونش را پذیرفت.

شروم گفت: «اما این روزها ما شاهد داستان‌های متعددی هستیم. یک روز عمروسا، کارمند سابق کاخ سفید، ترامپ را به نژادپرستی متهم می‌کند و روز بعد شاهد اعترافات کوهن هستیم» به روز چهارشنبه می‌رسیم. ترامپ در ساعت 8:44 صبح در توییتر خود نوشت: «اگر کسی دنبال وکیل خوب می‌گردد، من توصیه می‌کنم دور مایکل کوهن را خط بکشید». او در ادامه منفورت را انسانی شجاع توصیف کرد با اشاره به دهمین فقره از لیست محکومیت وی، آن را دروغی سیاسی خواند.

ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز مانند همیشه سعی کرد که آتشی که گریبان‌گیرش شده بود را خاموش کند. او ادعای کوهن مبنی بر دستور مستقیم ترامپ را منکر شد و گفت: «این پول از بودجه ستاد انتخاباتی خرج نشده است، این مسئله بسیار مهمی است؛ آیا این پول از ستاد انتخاباتی خرج شده است؟ خیر، این پول را مستقیما از جیب من خرج شده است»

او در ادامه اعلام کرد که در زمان پرداخت پول از این داستان خبری نداشته و بعدتر مطلع شده است. این اظهار نظر وی با گفته‌های پیشین او در تضاد است. مرکز حقیقت‌یاب روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد که ترامپ برای اولین بار به صراحت دورغ می‌گوید و این دیگر تحریف حقیقت یا صرفا تزریق اطلاعات غلط نیست: «اظهارات رییس‌جمهور دروغ بود و افراد نزدیک به وی این دروغ را بارها تکرار کردند»

حتی ترامپ که همواره سرشار از غریزه سرکشی است و هر بحرانی را با حمله متقابل جواب می‌دهد، این بار عقب‌نشینی کرده است. روزنامه نیویورک تایمز در این باره نوشت: «به نظر می‌رسد که او متوجه مخاطرات جدی اتفاقاتی است که در روزهای اخیر حادث شده است و برخلاف همیشه در زمان اضطراب دست به حمله نزده است و با آرامش به دنبال پیگیری ماجرا است»

این اولین باری نیست که ترامپ برای کسب تاییده افکار عمومی به فاکس نیوز پناه می‌برد. او گزارش جعلی تاکر کارلسون در مورد تئوری توطئه کشاورزان سفید پوست آفریقای جنوبی را باور کرد، فاکس نیوز در این گزارش مدعی شده بود که مقامات آفریقای جنوبی کشاورزان سفید پوست را محاکمه و اعدام کرده‌اند. ترامپ در واکنش به این گزارش در پیام توییتری خشم خود را نشان داد و اعلام کرد که این مسئله را با وزارت امور خارجه در میان خواهد گذاشت. البته این وزارت‌خانه در گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در آفریقای جنوبی هیچ اشاره‌ای به این داستان جعلی نکرده بود.

این بار «اخبار دروغ» کار دست رییس جمهور داد. دولت آفریقای جنوبی به سرعت واکنش نشان داد و به شدت ادعاهای گزارش فاکس را انکار کرد و در اقدامی متقابل مقامات سفارت آمریکا را برای توضیح فراخواند. پاتریک گاسپار، سفیر سابق آمریکا در آفریقای جنوبی مداخله ترامپ در این موضوع را «عجیب و به شدت نگران‌کننده» خواند. او گفت: «اظهارات غیرمسئولانه ترامپ در ابتدای فاجعه خشونت‌های نژادپرستان در شارلوتزویل را به یاد بیاورید. همین رویه در مورد حمایت از نژادپرستان سفیدپوست آفریقای جنوبی تکرار شده است»

داستان به روز پنج‌شنبه رسید. کاشف به عمل آمد که دیوید پکر، رییس شرکت رسانه‌ای American Media که مالک روزنامه National Enquirer است، در ازای تامین اطلاعات درباره همکاری ترامپ و کوهن در مورد سرپوش گذاشتن بر رسوایی‌های اخلاقی رییس‌جمهور، مصونیت قضایی دریافت کرده است. خبرگزاری آسوشیدتد پرس هم طی گزارش اعلام کرد که روزنامه National Enquirer چنین رازهایی را در گاوصندوقی مخفی نگهداری می‌کند و اجازه استفاده از آن را به مقامات عالی سپرده است.

همان شب روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که دادستان منطقه منهتن نیویورک قصد دارد که سازمان ترامپ و دو تن از مقامات ارشد آن را به اتهام پرداخت حق السکوت به دادگاه بکشاند.

در همین اثنا درگیری لفظی بین ترامپ و وزیر دادگستری وی، جف سشنز بالا گرفت. رییس‌جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که تنها به دلیل حمایت سشنز از ستاد انتخاباتی ترامپ، او را انتخاب کرده است. او صبح روز جمعه هم از طریق توییتر از دادستان کل آمریکا خواست که برای حفظ تعادل سیاسی، هیلاری کلینتون و دموکرات‌ها را هم به دادگاه بکشاند: «زود باش جف، تو می‌توانی این کار را بکنی، کشور منتظر تصمیم توست». تحلیل‌گران معتقدند که احتمال برکناری سشنز بسیار بالا است؛ این دشمنی آشکار رییس‌جمهور و دادستان کل در هر دوره دیگری می‌توانست تیتر اول روزنامه‌ها شود، اما در دوران ترامپ تنها خبری جزیی است.

اما رسانه‌ها دست بردار ترامپ نیستند. بحران حقوقی ترامپ به اوج رسیده است و براساس گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، آلن ویزلبرگ، صندوق‌دار امین ترامپ نیز از طرف بازپرسان فدرال مصونیت قضایی دریافت کرده است تا اطلاعات لازم در مورد کوهن را افشا کند. شواهد نشان می‌دهد که رییس‌جمهور آمریکا روزهای شومی را سپری می‌کند و روزنه‌های امید رییس‌جمهور از بین خواهد رفت.

اما در بین اخبار مرتبط با ترامپ موضوعات مشخصی توجه لازم را کسب نکرده است و زیر بهمن رسانه‌ای مدفون شده است: کاخ سفید برنامه انتشار گازهای گل‌خانه‌ای را اعلام کرد و بر این اساس کارخانه‌های تولید زغال سنگ در عوض تعطیلی، فعال‌تر خواهند شد. نامزد ترامپ برای تصدی کرسی دادگاه عالی آمریکا، برت کاواناگ نیز تاییده سناتور جمهوری‌خواه، سارا کالینز را دریافت کرد و یک قدم به دادگاه عالی آمریکا نزدیک‌تر شد.

ریچارد هاس، رییس شورای روابط خارجی دولت آمریکا گفت: «من متوجه اهمیت تمرکز بر مسائل سیاست داخلی آمریکا هستم اما: 1) کره شمالی خلع سلاح نشده است؛ 2) ونزوئلا بر لبه پرتگاه سقوط است؛ 3) بحران بین آمریکا و ایران حل نشده است؛ 4) بحران تغییرات آب و هوایی نزدیکتر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم؛ 5) رابطه آمریکا با چین و روسیه در بدترین وضعیت پس از جنگ سرد قرار دارد»

آیا این بدترین هفته ریاست جمهوری ترامپ بود؟ او پیشتر خشونت‌های شارلوتزویل را تجربه کرده است، طوفان پورتو ریکو را پشت سر گذشته و در دیدار جنجالی با ولادمیر پوتین را پشت سر گذاشته است. اما تا زمانی که این مرد در کاخ سفید حضور دارد، هر هفته باید منتظر داستان‌های عجیب ترامپ باشیم.