‌‌رئیس هیات مدیره و مدیرعامل از تشکیل کنسرسیومی متشکل از بانک‌ها و هلدینگ‌های فعال کشور با هدف اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی خبر داد.

به گزارش ایلنا؛ غلامحسین مظفری درنشستی با مدیران عامل بانک‌های مهم کشور از جمله ملت و اقتصاد نوین از تشکیل کنسرسیومی متشکل ازبانک‌ها و هلدینگ‌های فعال کشور برای اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی خبرداد.

بر اساس این گزارش مظفری در این نشست جزیره هندورابی را ظرفیت منحصر به‌فردی برای صنعت گردشگری کشور برشمرد و گفت: هندورابی با مساحتی حدود یک چهارم کیش، ساحلی زیبا و طبیعتی بکرظرفیتی ارزشمند برای جذب سرمایه گذاری‌های کلان داخلی و خارجی و توسعه اکوتوریست و تقویت صنعت گردشگری کشورمحسوب می شود.

مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش با اشاره به اینکه طرح جامع هندورابی حاصل چندسال کار تحقیقاتی و پژوهشی است گفت: مشاور این طرح یک شرکت توانمندخارجی است و هندورابی اولین جزیره یا شهر کشوراست که از ابتدا برمبنای طرح جامعی که بهتصویب شورایعالی شهرسازی کشوررسیده ساخته می شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادهای کلانی برای سرمایه‌گذاری در هندورابی مطرح شده افزود: طبق بررسی‌های اولیه، با به‌کارگیری یک نظام مالی حرف‌های و توانمند می‌توان همزمان طرح توسعه همگون جزیره را آغاز کرد.

مظفری از برگزاری جلسات متعدد با بانک‌ها، هلدینگ‌های فعال، شرکت‌های توانمند در زمینه آب و برق و انرژی، معادن، فولاد، پتروشیمی و هلدینگ‌های ساختمانی و اعلام آمادگی آنها برای سرمایه‌گذاری در هندورابی در قالب شرکت‌های سهامی عام خبر داد و گفت : شرکت سرمایه‌گذاری توسعه هندورابی به ثبت رسیده که طبق برآوردها با مبلغ 5هزار میلیارد تومان سرمایه اولیه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه هندورابی در قالب یک طرح مشارکتی به یک نمونه موفق ملی برای سرمایه گذاری‌های تعاملی تبدیل می شود اظهارداشت: امضای تفاهم نامه با بانک‌ها و شرکت‌های علاقمند برای تعیین میزان سرمایه پیشنهادی و سهام هر بخش گام نخست دراجرای این طرح است.

به گفته مظفری پس از تعیین سرمایه اولیه شرکت‌ها و سهام کلی شرکت سرمایه گذاری و توسعه هندورابی کارگروهی متشکل از یک تیم حرفه ای اقتصادی و فعالان عرصه تبلیغات برای جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و تسریع روند توسعه هندورابی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر منابع مالی و نقدینگی کشور در شرایط مطلوبی است و معرفی ظرفیت‌های این جزیره فعالان اقتصادی حوزه گردشگری را جهت سرمایه‌گذاری در هندورابی ترغیب می‌کند گفت: تلاش می‌کنیم تا اجرای طرح جامع توسعه هندورابی در بهار 1400آغازشود.

معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزادکیش نیز در این نشست با بیان اینکه جلسات فراوانی با بانک‌ها و موسسات مالی علاقمند به مشارکت در طرح توسعه هندورابی برگزارشده، گفت: طبق توافقات سرمایه 5هزار میلیاردتومانی به عنوان سرمایه اولیه شرکت پذیرفته شده کهاز طریق پذیره‌نویسی و تعیین سهام هر یک از بانک‌ها و موسسات متقاضی سهم هر بخش در روند سرمایه‌گذاری مشخص خواهد شد.

ناصر آخوندی اجرای این طرح مشارکتی را فرصت ارزشمندی درجهت ایجاد درآمدپایدار بابرگشت سرمایه مطلوب برای سازمان منطقه آزادکیش عنوان کرد و افزود: پس از اینکه روند توسعه هندورابی تکمیل شد، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه هندورابی می تواند به عنوان بهره‌بردار قراردادهای بلندمدت منعقدکرده و علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه، از سود مناسبی هم برخوردارشود؛ ضمن اینکه سهام این شرکت در بازار سرمایه هم قابل‌عرضه خواهد بود. به گفته آخوندی این مشارکت نظام‌مند از سرمایه‌گذاری‌های خرد و ناهماهنگ درمقوله عمران و توسعه هندورابی جلوگیری می‌کند.

روسای بانک‌ها نیز با ابراز علاقمندی برای مشارکت در اجرای طرح توسعه هندورابی، انعقاد تفاهم نامه با بانک‌ها و موسسات متقاضی برای تعیین میزان سهام هر بخش را ضروری دانسته و تاکید کردند این یک طرح بزرگ ملی است که تامین منابع مالی آن علاوه بر بازگشت سرمایه و سودآوری مناسب، توسعه اقتصادی کشور و رونق صنعت گردشگری را به همراه خواهد داشت.