مهندس عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با ابراز ناخرسندی از افزایش بیرویۀ قیمت انواع محصولات فولادی در کشور، تصریح کرد: افزایش بیرویۀ قیمت‌ها به نفع هیچکس نیست. فولاد مبارکه مطلقا موافق افزایش بیرویۀ قیمت‌ها نیست.

از آنجا که این شرکت صنعت ساز است، سود خود را در گردش چرخ سایر صنایع بالادست و پایین دست خود و رونق اقتصادی هرچه بیشتر کشور می‌داند، نه در افزایش بیرویۀ قیمت‌ها و این امر بدون شک در سایۀ آرامش ایجاد می‌شود.

 وی از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص خبر داد و اظهار امیدواری کرد با پیشنهادها و تمهیدات وزارت صمت و انجمن فولاد کشور، به زودی شاهد ایجاد آرامش در بازار باشیم.

وی در خصوص نحوۀ قیمت گذاری محصولات فولادی در کشور گفت: در حال حاضر کشف قیمت از طریق بورس انجام می‌شود. براساس آخرین هماهنگی‌ها میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و فولادسازان کشور، شرایط به گونه‌ای شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد اصلاحی خود را به ستاد تنظیم بازار ارائه کند و در آنجا موضوع مچینگ، قیمت گذاری و حقوق مشتریان خرد مد نظر قرار گیرد تا با در نظر گرفتن همۀ موارد، بازار به آرامش لازم برسد.

با پیگیری‌های همه فولادسازان قرار بر این شده که تا پایان سال جاری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با معادن به گونه‌ای برنامه‌ریزی و هماهنگی کنند که سنگ آهن و کنسانتره موردنیاز فولادسازان در سال پیش رو تأمین شود. به همین منظور شرکت فولاد تکنیک به عنوان مشاور طرح، این پیشنهاد را آماده کرده است

وی در تشریح تمهیدات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان در سال 1399 گفت: با پیگیری‌های همه فولادسازان قرار بر این شده که تا پایان سال جاری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با معادن به گونه‌ای برنامه‌ریزی و هماهنگی کنند که سنگ آهن و کنسانتره مورد نیاز فولادسازان در سال پیش رو تأمین گردد. به همین منظور شرکت فولاد تکنیک به عنوان مشاور طرح، این پیشنهاد را آماده کرده است.

وی درخصوص چگونگی وضعیت تولید فولاد مبارکه در سال 1398 خاطرنشان کرد: این شرکت در سال 1398 با محدودیت‌های متعددی ازجمله کنسانتره و انرژی مواجه بود، اما با تلاش جمعی مدیریت و کارکنان و با اتکا به برخی ظرفیت‌های موجود توانست در بسیاری از خطوط تولید به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.

با این حال، به دلیل نبود منابع کافی سنگ آهن حدود 9 تا 10 درصد برنامۀ تولید خود را از دست داد. امیدواریم با تمهیداتی که وزارت صمت در دستور کار دارد سال آینده شاهد بروز چنین شرایطی برای فولادسازها نباشیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه با اشاره به استراتژی فولاد مبارکه برای تولید محصولات خاص اظهار کرد: فولاد مبارکه به نوعی پرچمدار بومی سازی تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید صنعت فولاد و انجام پژوهش برای تولید محصولات جدیدی است که امکان تولید آنها در شرکت وجود نداشته است.

از این‌رو با سرمایه گذاری‌های قابل توجه و همکاری‌های گسترده‌ای که با شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور دارد تلاش کرده است نیاز صنایع پایین دست به انواع ورق‌های خاص را تأمین کند؛ تا جایی که در سال جاری موفق شد بخشی از ورق‌های مورد نیاز صنایع نفت و گاز و خودروسازان کشور را تأمین کند، محصولاتی که تاکنون عمدتا وارداتی بوده اند.