ارزش سرمایه‌‌گذاری‌های مشارکتی سازمان منطقه آزاد کیش با بخش خصوصی، از ۱۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

به گزارش ایلنا؛ معاون اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه کیش، با بیان این مطلب افزود: سیاست خروج سازمان منطقه آزاد کیش از خام فروشی موجب شد تا ضمن اجرای پروژه‌های مشارکتی با بخش خصوصی، ارزش افزوده مناسبی عاید سازمان شود.

ناصر آخوندی سهم سازمان از این پروژه‌ها را بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سیاست‌‌گذاری‌های سازمان در تسهیل فعالیت حوزه‌های صنعتی، مساعدت در فعال سازی واحد‌های تولیدی غیر فعال و تامین مالی پروژه‌های زیر ساختی و عمرانی نیمه تمام جزیره کیش از سایر اقدامات طی یک سال گذشته است. آخوندی همچنین از اصلاح شیوه نامه‌ها، بازنگری قراردادها و دستور العمل‌ها و همچنین چگونگی تامین مالی از بازار سرمایه و تسهیل فعالیت صنوف و تجار جزیره کیش خبر داد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست گفت: مهمترین اولویت در برنامه‌های هیئت مدیره سازمان فعال سازی طرح‌های عمرانی غیر فعال و پروژه‌های نیمه تعطیل در سطح جزیره بود که این پروژه‌ها مردم ساکن و غیر ساکن بسیاری را درگیر خود کرده بود که با ارایه راهکارهای مناسب و کارشناسی به سر انجام رسید. وی افزود: طبق این سیاست‌‌گذاری‌ها مقرر شد توان حداکثری خود را برای فعال سازی این پروژه‌ها به کار گیریم و با در نظر گرفتن قوانین و مقررات تعداد زیادی از آنها تعیین تکلیف و فعال شد.  آخوندی با بیان اینکه از طریق ایجاد حساب مشترک برای این قبیل پروژه‌ها با هدف شفاف سازی و نظارت سازمان بر فرایند ورود و خروج منابع حاکم خواهد شد تاکید کرد: در این فرایند نظارت بر ورودی منابع و پیش فروش‌هایی که از این پروژه‌ها شده، مطالبات و همه منافع با نظارت سازمان از طریق شرکت سرمایه‌‌گذاری و توسعه کیش انجام می شود تا پروژه‌ها در زمانبندی تعریف شده به اتمام برسد.

 وی به پروژه‌های دامون ساحلی 2، سارینا،پردیس 3، دامون دریا 1 و 2، دهکده ساحلی، شهر آفتاب، کیش رویای زندگی، مهستان، لاریسا، مرکوری ،کارینا مال،‌هایلند و نیک ترابر اشاره کرد و گفت: مشکل این پروژه‌ها حل شده و به زودی اخبار خوشی منتشر خواهد شد.  معاون اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه همکاری‌هایی با کارگروه تسهیل تولید استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: معرفی نامه‌هایی برای چند شرکت صادر شد که بتوانند از مزایا و امکانات این کارگروه برای شرکت‌های تولیدی خود بهره مند شوند.

وی افزود مشکلات پایان کار، انشعاب آب و برق و مجوز‌های صنعتی بیش از 9 واحد صنعتی بزرگ بر طرف شد که در دهه مبارک فجر این 9 واحد افتتاح را می کنیم.  آخوندی با بیان اینکه برای تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی جزیره کیش برای اولین بار توانستیم از بند (ب) تبصره 18 قانون بودجه 97 برای واحد‌ها سهمیه بگیریم گفت: نخستین بار از این طریق شرکت کیش مدیفارم 30 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرد و واحد‌های دیگر نیز که درخواست داشتند معرفی شدند تا از محل بند (الف) بودجه در اختیار آنها قرار داده شود. وی در تکمیل این گفته افزود: مجموعه سازمان منطقه آزاد کیش ماهانه ده‌ها میلیارد تومان صورت وضعیت برای پیمانکاران پروژه‌ها پرداخت می کند و این نشان از توانمند شدن مالی سازمان است. آخوندی در خصوص شیوه‌های جدید انتخاب سرمایه گذار عنوان کرد: در انتخاب و ارزیابی سرمایه گذاران جدید نیز تجدید نظر شده و بررسی‌ها با دقت بیشتری انجام و از روش‌های ارزیابی به روز استفاده می شود. دکتر آخوندی با اشاره امضا تفاهمنامه‌هایی با بانک‌ها از جمله بانک تجارت و ملت که سازمان با هرکدام برای 500 میلیارد تومان ال سی داخلی 6 ماهه و با نرخ مصوب بانک مرکزی تفاهم کرده گفت: با امضا این تفاهمنامه ، پروژه‌هایی که نیاز به تامین مالی از محل ال سی داخلی دارند می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. وی همچنین به تفاهم بر سر ضمانت تعهد پرداخت نیز اشاره کرد و گفت: فعالین اقتصادی که نیاز به اخذ ضمانت بانکی دارند از این طریق معرفی می شوند تا بانکها در اسرع وقت ضمانت نامه را در اختیارشان قرار دهند. ناصر آخوندی در ادامه به تغییر رویکرد واگذاری 100 درصدی زمین مسکونی ، به شیوه مشارکت با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: قبلا زمین‌ها به صورت 100 درصد واگذار می شد اما در حال حاضر ما زمین‌های مسکونی را تنها از طریق مزایده و ازکانال شرکت سرمایه‌‌گذاری و توسعه کیش و به شیوه مشارکت واگذار می کنیم که 9 زمین بسیار خوب را فراخوان دادیم و حدود 50 شرکت در حوزه ساخت و ساز ارزیابی شدند تا مشارکت صورت گیرد.

در دوره گذشته نیز پروژه‌های مشارکتی داشتیم که ارزش افزوده خوبی برای سازمان به همراه داشته است مانند کیش رویای زندگی که 50 درصد از آن را سازمان مشارکت کرده و متوسط قیمت کل پروژه‌های مشارکتی بیش از ۱۰ هزار میلیارد محاسبه شده است. وی در بحث تامین مالی پروژه‌های سازمان منطقه آزاد کیش نیز بیان داشت: ارتباط با بازار سرمایه و تامین مالی از طریق این بازار را با انتشار اوراق صکوک اجاره برای پروژه ترمینال فرودگاه رقم زدیم که اصل و فرع آن هر 3ماه یک بار و طی ۴ سال پرداخت می کنیم که برای تضمین بازپرداخت آن از دارایی‌های راکد و حبس شده مانند هتل گلدیس، فارابی وآرین استفاده کردیم. وی افزود: شرکت سرمایه‌‌گذاری کیش در بازار سرمایه به عنوان هلدینگ چند رشته ای ثبت شده است و مراحل پذیرش در بورس را طی می‌کند.

آخوندی از انتقال 4 شرکت تابعه سازمان به مجموعه هلدینگ خبر داد و مطرح کرد: حضور سازمان در بورس اتفاق خوبی را برای این منطقه آزاد رقم خواهد زد.

آخوندی در پایان از ایجاد کد گروه کالایی 4 برای استفاده اصناف و تجار که کد گروه کالایی مجاز برای آنها تعریف نشده است خبر داد و گفت: لیست کالاها تهیه شده و به امضا دکتر مظفری رسیده است و در حال بررسی این موضوع هستیم.