رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات غیرنفتی ۴ میلیارد دلار کاهش داشته است. 

به گزارش ایلنا، محمود نجفی‌عرب در نشست یازدهم هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: کسری تجاری ۱۲ میلیاردی را در ۹ ماهه سال جاری و کاهش صادرات را در این مدت نسبت به سال گذشته شاهد بودیم. با این حال وزیر محترم اقتصاد صادرات از  افزایش  ۱۰ میلیاردی صادرات در سال جاری خبر داده شد اما در این آمار صادرات نفتی را هم مشمول شده در حالی که در سنجش صادرات، صادرات غیرنفتی لحاظ نمی‌شود.

کاهش چشم‌گیر سرمایه‌گذاری

او درباره نقش تولید در کشور بیان کرد: اقتصاد ایران در یک دهه اخیر با کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری روبه‌رو بوده است، به گونه‌ای که سهم ۳۰ درصدی تشکیل سرمایه از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۸۸ به ۱۸ درصد در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. همچنین کاهش منابع برای نوسازی تجهیزات باعث شده میزان سرمایه خالص کشور از سال ۱۳۹۸ رشد مثبتی نداشته باشد به طوری که سرمایه‌گذاری موجود تقریبا معادل استهلاک است، به همین دلیل بهره‌وری از طریق ارتقای فناوری در یک دهه گذشته منفی بوده است. این عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد: بخش صنعت و معدن با مشکلات گوناگون برای حفظ نرخ رشد و بهبود بهره‌وری و رقابت‌پذیری روبه‌روست.  در چنین شرایطی بنا بر رشدی که در برنامه هفتم توسعه برای بخش‌های مختلف تولید و صادرات در نظر گرفته شده است، انتظار می‌رفت در بودجه ۱۴۰۳ به عنوان اولین برش برنامه هفتم توسعه عقب ماندگی‌های سال‌های گذشته جبران شود، اما رویکرد لایحه بودجه انقباضی است و این امر مشکلات زیادی برای تولید به وجود می‌آورد. او ادامه داد: افزایش ۵۳ درصدی مالیات برای افراد حقوقی پیشنهاد شده است. علاوه بر این در سال قبل ۷ درصد بخشودگی مالیاتی برای تولیدکنندگان تصویب شد و از ۲۵ درست به ۱۸ درصد کاهش یافت که در بودجه ۱۴۰۳ هیچ صحبتی از آن  نشده است.

بازار سرمایه به تسلط دولت درآمده

نجفی‌عرب خاطرنشان کرد: پیشنهاد فروش ۲۵۵ میلیارد تومان انواع اوراق در بازار سرمایه هم در این لایحه بودجه برای تامین هزینه‌های جاری ارائه شده، در حالی که بازار سرمایه متعلق به بخش خصوصی بوده و اندک اندک به تسلط دولت درآمده است.