وزارت صمت وعده داده بود که در آبان ماه حدود ۲ هزار خودروی برقی برای عرضه در بخش تاکسیرانی وارد کشور خواهد شد؛ با این حال آبان تمام شد و خبری از خودروهای برقی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر صمت از روز نخست که سکان هدایت وزارت صمت را بر عهده گرفت، کلیدواژه «خودروهای برقی» را در هیچ یک از سخنرانی‌های خود از قلم نینداخت؛ عباس علی‌آبادی اعتقاد دارد که استفاده از خودروهای برقی اعم از وارداتی و داخلی می‌تواند نقطه شروعی برای ایجاد تحول در حوزه‌های مختلف از جمله، صنعت خودروسازی، محیط زیست، کاهش مصرف سوخت و... باشد.

بر همین اساس، مهدی ضیغمی، معاون علی‌آبادی و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، هم در ۲۹ مهر ماه و هم در دوم آبان ماه، وعده آغاز واردات خودروهای برقی از آبان ماه را داد؛ او ۲۹ مهر ماه اعلام کرد: واردات خودروهای برقی از آبان ماه آغاز می‌شود و بعد از اینکه عرضه خودروهای برقی وارداتی به تاکسیرانی به اتمام رسید می‌توان برای عرضه خودروهای برقی عمومی نیز اقدام کرد. در ادامه نیز در دوم آبان ماه ضیغمی تاکید کرد: برنامه جدی برای واردات خودروهای برقی اعم از فول برقی، هیبرید، پلاگین و... داریم. یکی دو هزار خودروی برقی در همین آبان ماه وارد خواهد شد که در مرحله نخست مشتری تاکسی رانی است اما در مرحله بعدی مردم عادی هم می‌توانند بخرند زیرا این خودروها به لحاظ قیمتی به صرفه تر از خودروهای بنزینی هستند.

۲۹ آبان محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، نیز وارد میدان شد و اعلام کرد که تأمین یک میلیارد دلار برای واردات خودروی برقی مورد پذیرش قرار گرفته و با یک میلیارد و ۴۰ میلیون یورویی که برای اتوبوس، ون و موتور سیکلت‌های برقی انجام خواهد شد، در مجموع ۲ میلیارد یورو برای خودروهای برقی ارز کنار گذاشته شده است.

با این حال آبان تمام شد و امروز 6 روز از آذر هم گذشته اما خبری از واردات و عرضه خودروهای برقی در قالب تاکسی نیست و نکته مهم‌تر اینکه علی آبادی واردات را به هفته‌های آینده موکول کرده است. وزیر صمت در برنامه تلویزیونی اعلام کرد که در هفته‌های آینده تاکسی‌های برقی به تدریج وارد تهران می‌شود.

البته نکته مهم‌تر در صحبت‌های علی آبادی آنجا بود که گفت: برنامه داریم تا آخر امسال ۱۰۰ هزار تاکسی برقی در شهرهای بزرگ داشته باشیم. این جمله دقیقاً همان وعده‌ای است که پارسال وزارت صمت در زمان سکانداری رضا فاطمی امین در مورد خودروهای بنزینی داده بود. وعده‌ای که هیچ گاه محقق نشد و امروز که یک سال از این سخنان می‌گذرد در مجموع ۱۱ هزار خودرو یا وارد کشور شده و یا در مسیر برای ورود به کشور است.