یک کارشناس اقتصادی در انتقاد به سیاست‌های دولت خاطرنشان کرد: بر خلاف تصورات، ما کشور فقیری هستیم و با این سیاست‌های دولت، کشور روز به روز فقیرتر می‌شود.

احمد حاتمی‌یزد در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز، گفت: در شرایط فعلی درآمد سرانه ایران از 50 سال پیش هم کمتر است. با این وجود ما با همه دنیا می‌جنگیم. ظاهرا مسئولان امر آنقدر که به فکر مسائل سیاسی هستند، به فکر رفاه مردم نیستند و اولویت آنها توسعه اقتصادی نیست.

 دلیل تورم تشنه پول بودن دولت و  وزارتخانه‌ها هستند

این کارشناس اقتصادی با بررسی عوامل تورم امروز اقتصاد ایران، گفت: کسری بودجه و فقدان استقلال بانک مرکزی را از جمله عوامل اصلی تورم دانست و گفت: دولت و وزارتخانه‌ها تشنه پول هستند. وزارت راه برای انجام پروژه‌های راه‌سازی و وزارت آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق کارمندان به منابع بسیاری نیاز دارند.

حاتمی‌یزد در ابتدا با ذکر این نکته که تورم معلولی است که چند علت دارد، گفت: ریشه‌های تورم کشور فقط در بانک مرکزی نیست. یکی از دلایل تورم رشد بیش از حد نقدینگی است. هر میزان افزایش در نقدینگی باعث می‌شود که تورم و نرخ ارز حدودا به همان میزان افزایش پیدا کند. با این وجود دلایل افزایش نقدینگی دست بانک مرکزی نیست و ناشی از دستورات

دولت است.

وی افزود: علت این دستورات نیز فقدان استقلال رای در بانک مرکزی است. بانک مرکزی ایران مثل بانک مرکزی آمریکا یا آلمان نیست که بتواند جلوی دولت بایستد و بگوید یک تصمیم تورم‌زاست و ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد. اگر هم بانک مرکزی دلایل اقتصادی خود را مطرح کند، دولت به آن گوش نمی‌کند.

هیچ‌کس نمی‌تواند از یک اقتصاد تورمی  دفاع کند

این کارشناس اقتصادی گفت: دولت و وزارتخانه‌ها تشنه پول هستند. وزارت راه برای انجام پروژه‌های راه‌سازی و وزارت آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق کارمندان به منابع بسیاری نیاز دارند. صندوق‌های بازنشستگی که تقریبا ورشکسته هستند و برای پرداخت حقوق بازنشستگان نیاز شدید به وجه نقد دارند.

وی اضافه کرد: دولت بدون اینکه درآمدی داشته باشد، متعهد شده که همه این هزینه‌ها را تامین کند. چون درآمد دولت کفایت این هزینه‌ها را نمی‌کند، به بانک مرکزی دستور می‌دهد که پول چاپ کند. این اقدام تورم ایجاد می‌کند و این تورم عواقب بسیار بسیار وخیمی را برای مردم به بار می‌آورد.

وی در ادامه تاکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند از یک اقتصاد تورمی دفاع کند جز یک دولت ناکارآمد که دو دو تا چهار تا را هم نمی‌داند و یا از آن غفلت می‌کند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در کشور ما افزایش درآمد دولت منوط به رفع تحریم‌ها و فروش بیشتر نفت و گاز است. تا وقتی که سیاست خارجی ما شکل جدیدی پیدا نکند این مشکلات باقی است و در سال‌های بعد نیز با تورم بالا روبه‌رو خواهیم بود.