در حالی که آخرین گزارش‌ها حکایت از فوت ۷۷ بیمار کووید۱۹ و ابتلای بیش از 8 هزار نفر در 24 ساعت گدشته به کرونا خبر می‌دهد که گزارش‌ها از جنوب کشور حکایت از وضعیت نامطلوب شیوع این بیماری در استان خوزستان دارد. این در حالی است که به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا کشور تاکنون 21 مورد ابتلا به ویروس انگلیسی در تهران، البرز، قزوین و خوزستان شناسایی شده است که متاسفانه 4 تن از این بیماران جان باخته‌اند.

همچینین بر اساس آخرین تحلیل‌های وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۶۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. این در حالی است که شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه که همگی آنها در استان خوزستان قرار دارند در لیست این شهرهای قرمز کشور هستند.

روند بستری بیماران در خوزستان افزایشی است

در همین باره دیروز  معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی روند بستری بیماران در جنوب غرب خوزستان را افزایشی دانست و گفت: تعداد بیماران بستری کووید ۱۹ در بیمارستان طالقانی آبادان نسبت به چهار هفته قبل پنج برابر شده است.

قاسم جان‌بابایی جمعه در بازدید از بیمارستان طالقانی آبادان گفت: روند ابتلا و مراجعه بیماران به کووید ۱۹ در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان رو به افزایش و ظرفیت بیمارستان طالقانی آبادان در حال تکمیل است.

وی افزود: با هماهنگی انجام شده در صورت نیاز از بیمارستان‌های نفت (امام خمینی) و تامین اجتماعی(۱۷ شهریور) آبادان برای بستری بیماران جدید استفاده خواهد شد.

جان‌بابایی افزود:بر اساس گزارش همکاران پزشک میزان بدحالی مراجعه کننده به بیمارستان و شدت بروز علائم بیماری در افراد مراجعه کننده بیشتر است ولی خوشبختانه تجربه همکاران پزشک نیز بالاتر رفته است.

وی گفت: ظرفیت بستری بیماران کووید ۱۹ در استان خوزستان وجود دارد ولی این ظرفیت محدود است و در صورت تکمیل شدن مشکلاتی را درپی خواهد داشت. به طور خاص در شهرستان اهواز به دلیل اینکه از مناطق حاشیه نشین و سایر شهرستان‌ها مراجعه زیاد و تعداد مبتلایان نیز افزایش یافته، ممکن است در صورت ادامه این روند با مشکل روبه‌رو شود.

وی خودمراقبتی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی دستها را بهترین راه برای مقابه با ویروس کرونا دانست و اظهار داشت:مردم از نشست‌های خانوادگی و حضور در تجمعات خودداری کنند.

فوت 2 کودک

با انتشار اخبار ناخوشایند از جنوب غرب کشور دیروز همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از فوت دو کودک خردسال یک و ۹ ساله در خوزستان در اثر ابتلا به کرونا خبر داد.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: بر خلاف پیک‌های قبل که درگیری بیشتر در گروه‌های سنی بالاتر رخ می‌داد اما در پیک اخیر با انتشار کرونای انگلیسی، کودکان و نوجوانان هم قربانی می‌شوند. امروز خردسال یک ساله و کودک ۹ ساله‌ای را در خوزستان از دست دادیم.  والدین از خود و فرزندان‌شان مراقبت کنند، بیرون از خانه توپخانه کرونا فعال است.

 انتقال ویروس کرونا از طریق صحبت کردن فرد مبتلا

دیروز همچنین سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه سرعت انتشار ویروس کرونا در شرایط صحبت کردن افراد مبتلا به این بیماری تا ۵۰ برابر بیشتر از زمانی است که فرد سکوت می‌کند، تاکید کرد: افراد در صورت حضور در اماکنی مانند مترو و وسایل حمل و نقل عمومی ضمن رعایت اصول بهداشتی از صحبت کردن خودداری کنند.

سیما سادات لاری افزود: طبق تحقیقات انجام شده ریزقطرات و افشانه‌های ویروس کرونا با صحبت کردن فرد آلوده نیز به فضای اطراف ‌پرتاب می‌شود و در محیط‌های فاقد تهویه مناسب ساعت‌ها در هوا باقی می‌ماند. با صحبت کردن فرد مبتلا به کووید - ۱۹ افشانه‌های حاوی ویروس سریع‌تر از حالت سکوت منتشر می‌شوند به‌طوری که سرعت انتشار این افشانه‌ها با صحبت کردن فرد مبتلا تا ‌50 برابر بیشتر از زمانی است که فرد سکوت می‌کند. لاری گفت: توصیه می‌کنیم افراد در صورت حضور در اماکنی مانند مترو و وسایل حمل و نقل عمومی ضمن استفاده از ماسک و رعایت اصول فاصله‌گذاری، تا حد امکان از صحبت کردن ‌پرهیز کنند.