حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده سابق مجلس درباره جنگ ایران و آمریکا می‌گوید: جنگی پیش روست که از لحاظ دامنه، بعد از جنگ‌های جهانی بی‌سابقه است. بعد از ده‌ها سفر بی نتیجه مقامات آمریکایی به منطقه، عملی‌ترین راه حل بازگشت به میز عمان است.

وی درباره احتمال افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه به «انتخاب» گفت: الان بیکار‌ترین مسئولان درمنطقه دیپلمات‌ها هستند. به عبارتی دیپلماسی درگیر جنگ است و به طور مشخص، ساز و کاری که در عمان بین ایران و آمریکا شکل گرفته بود تعطیل شده است.

این تحلیلگر سیاسی افزود: کارشکنی آمریکایی‌ها برای بهره‌برداری ایران از ۶ میلیارد دلار یعنی شکستن تعهد با ایران و تلاش برای به حاشیه بردن ایران و ایجاد یک دست باز برای نتانیاهو که اوضاع منطقه را دچار تنش کرده است. من معتقدم مجموعه تحولات در آن مسیری پیش می‌رود که نتانیاهو و افراطیون صهیونیست طراحی کرده‌اند.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: از ۷ اکتبر که جنگ شکل گرفت، سیاست جدی نتانیاهو این بود که پایان این جنگ بین ایران و آمریکا باشد؛ لذا ما می‌بینیم که با وجود جنگ در غزه، تنش در لبنان هم شروع شده است. صهیونیست‌ها شاید اسم اقدامات خود را در جنوب لبنان جنگ نمی‌گذارند، اما جنگ شروع شده است. اسراییل در حال از بین بردن امکانات تدافعی حزب‌الله هستند. بعد از رهایی از جنگ با حماس، حتما جنگ با لبنان را در دستور کار قرار می‌دهند. همزمان از آمریکا برای حمله به حوثی‌ها استفاده می‌شود.

این استاد روابط بین الملل تاکید کرد: به نظر من هدف نتانیاهو این است که در کوتاه مدت جنگ با ایران را به یک موضوع انتخاباتی تبدیل کند؛ اگر ترامپ رقیب بایدن شود، جنگ را به انتخابات پیوند می‌زند. در آن شرایط حتی امکان جنگ محدود دموکرات‌ها علیه ایران وجود دارد؛ اگر جنگ شکل نگیرد روند طبیعی تحولات پیروزی ترامپ است؛ لذا اگر شرایط اینگونه پیش برود در یک یا دو سال آینده یک شرایط جنگی خطرناک در منطقه را خواهیم دید. مگر آنکه دیپلمات‌ها از حاشیه بیرون بیایند و سعی کنند در قالب توافق نانوشته عمان تحولات را مدیریت کنند.