هیات رئیسه اسکودا و نیز جمعی از اعضای کانون وکلا در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس در مقابل شورای نگهبان تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این تجمع در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تبعیت کانون وکلا از مصوبات هیأت مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد برگزار شد. معترضین معتقدند که این مصوبه منجر به وابستگی کانون وکلا به دولت خواهد شد و اصل استقلال نهاد وکالت را زیر سوال می‌برد.

تجمع‌کنندگان با حضور در مقابل شورای نگهبان خواستار رد این مصوبه از سوی شورا شدند. وکلای دادگستری در تجمع مسالمت‌آمیز خود با در دست داشتن پلاکاردهایی، تلاش کردند  توجه مسئولان کشور را به اهمیت استقلال کانون وکلا در دادرسی منصفانه و عادلانه جلب کنند.  

به گفته شاهدان عینی، حراست شورای نگهبان از مشارکت‌کنندگان خواست که تصاویر گرفته شده از این تجمع را از تلفن‌های همراه خود پاک کنند. با این حال وکلا در تلاش خود برای رساندن صدای اعتراض‌شان به این مصوبه به‌ سمت مجلس حرکت کردند.

بنابراین گزارش، یکشنبه ۲۹ مرداد و در جریان بررسی «طرح تأمین مالی و جهش تولید از طریق اصلاح قوانین حداکثر از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» به پیشنهاد محمدصالح جوکار، در مصوبه‌ای جدید کانون های وکلا را ملزم به تبعیت از مصوبات هیات مقررات زدایی کردند. در سوی دیگر ابطال مصوبات این هیأت را از صلاحیت دیوان عدالت اداری خارج کرده و به نهادی زیر مجموعه وزارت اقتصاد سپردند.

بر اساس این تصمیمات، نمایندگان مجلس مصوبات هیأت قررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار را قابل اعتراض و یا شکایت در دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضایی ندانسته و به منظور اعمال نظارت بر مصوبات این هیأت شعب ویِژه مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت رسیدگی به اعتراضات ذینفعان را تعیین کردند. این در حالی است که پیش از این بر اساس مصوبات هیات مقررات زدایی کانون های وکلا و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملزم به اتصال به درگاه ملی مجوز های کشور شده بودند که با رأی دیوان عدالت اداری این مصوبات ابطال یا متوقف شده بود.

منتقدان به این مصوبه معتقدند در صورت تأیید این مصوبه امروز مجلس در شورای نگهبان، کانون های وکلا به عنوان یکی از نهادهای تابعه وزارت اقتصاد درخواهند آمد.