معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ادعایی در زمینه موضوع تبادل زندانیان با ایران، تاکید کرد که از نظر واشنگتن، دیپلماسی بهترین راه رسیدگی به مسئله هسته‌ای ایران است.

به گزارش ایسنا، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، درباره موضوع تبادل زندانیان با ایران و روسیه مدعی شد: ما بار‌ها از روسیه و ایران خواسته‌ایم شهروندان آمریکایی را که به طور غیرقانونی زندانی شده‌اند آزاد کند، اما انتخاب مسکو و تهران بی‌توجهی به این درخواست‌ها بوده است.

او با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران و روسیه در این زمینه گفت که آمریکا به تلاش‌های بی‌وقفه برای اطمینان‌یافتن از آزادی شهروندان آمریکایی که به ادعای وی گروگان گرفته شده یا به طور غیرقانونی زندانی شده‌اند، ادامه می‌دهد و آن‌ها را دوباره نزد خانواده‌هایشان باز می‌گرداند.

پاتل در پاسخ به این که آیا اخیرا حرکتی در راستای توافق بر سر تبادل زندانیان با ایران انجام شده است یا نه، بیان کرد: متاسفانه هیچ مطلب جدیدی برای گفتن در این باره ندارم. ما به پافشاری مستقیم جهت آزادسازی شهروندانمان در ایران ادامه می‌دهیم. این موضوعی است که به طور مستقیم درباره آن ارتباط برقرار می‌کنیم و مستقیما آن را مطرح می‌کنیم و امیدواریم که به زودی از آن‌ها استقبال کنیم.

اظهارات پاتل در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران گفته‌اند موضوع تبادل زندانیان آمریکایی را موضوعی جدا از مسائل دیگر مورد بحث میان دو کشور می‌دانند و آماده رایزنی و نهایی کردن یک توافق در این زمینه هستند.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که با توجه به تلاش برخی قانون‌گذاران آمریکایی برای سد کردن راه دولت این کشور در مسیر احیای توافق هسته‌ای (برجام) از طریق تصویب برخی لوایح، روند احیای توافق هسته‌ای در مذاکرات وین که در حال حاضر با وقفه‌ای چندماهه روبه‌روست، آیا انجام شدن یک توافق نزدیک است، گفت: رییس جمهور و وزیر امور خارجه نسبت به این که هیچ گاه به ایران اجازه دست‌یابی به یک سلاح اتمی داده نشود، کاملا متعهد هستند. ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه دست‌یافتن به این هدف است.

پاتل در ادامه اشاره کرد که آمریکا در این زمینه به تعامل و همکاری با شرکا و متحدان خود ادامه می‌دهد.