وزیر امور خارجه با انتقاد از اقدام غیرسازنده اروپا در روزهای اخیر به اروپایی‌ها توصیه کرد که مسیر غیرسازنده، تکراری و شکست‌خورده سال‌های قبل را ادامه ندهند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای بلاروسی خود گفت: برای ما مشخص است که چند رهبر اروپا نگاه شکست‌خورده نسبت به تحولات دارند و من مایلم تاکید کنم اتهام بی اساس برخی از کشورها در مورد پهپادهای روسیه علیه اوکراین را رد و از مقامات اوکراینی درخواست می کنیم که هرگونه سندی را دارند اعلام کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: مخالف جنگ در اوکراین هستیم؛ هر کسی در آمریکا علاقه به تبادل دارند و اما همزمان از ترور و آشوب حمایت می‌کنند ما در تامین منافع ملی مردم از خطوط قرمز کوتاه نمی‌آییم.

وی با یادآوری این نکته که ایران در روزهای اخیر پیامی را از آمریکا دریافت کرده است، اظهار داشت: از نظر ما مسیر دیپلماتیک ادامه دارد اما برخی از مقامات آمریکایی طوری حرف می‌زنند که در متناقض است.

 

سند جامع همکاری های تهران و مینسک امضا می‌شود

وزیر امور خارجه در ادامه به برگزاری نشست دوجانبه با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس اشاره کرد و گفت: ما در آستانه سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و بلاروس هستیم و سفر رسمی به بلاروس به دعوت اینجانب انجام و گفت و گوهای مهمی انجام شده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اجلاس مشترک همکاری های دو کشور که خردادماه گذشته برگزار شد، افزود: امروز آخرین وضعیت گفت و گوهای صورت گرفته بین دو طرف بررسی شد و شاهد رشد خوبی در مبادلات تجاری دو کشور هستیم و امیدواریم نسبت به افزایش حجم تجاری شاهد افزایش تجارتی میان دو کشور باشیم.

وی با یادآوری اینکه دو کشور به سرعت در مسیر اجرای توافقات خصوصی و دولتی قرار دارند، اظهار داشت: آخرین وضعیت پیشرفت همکاری‌های حمل و نقل و ترانزیت و صنعتی و فناوری‌های نو که در دستور کار روابط دو کشور است، مورد توجه قرار دادیم.

وزیر امور خارجه توافق و تصویب همکاری‌های کنسولی برای روان سازی تردد اتباع در حوزه فعالیت اقتصادی و رانندگان ترانزیت و گردشگران و همکاری‌های موثر برای رفع تحریم‌های ظالمانه را از دیگر محورهای همکاری های تهران و مینسک برشمرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: در آینده نزدیک رئیس جمهور بلاروس به تهران سفر می‌کند و در جریان این سفر سند همکاری‌های جامع بلندمدت تهران و مینسک در کنار سایر اسناد به امضا می‌رسد.

 

بلاروس مخالف تحریم های یکجانبه غرب است

ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس نیز در این نشست، همکاری های مشترک در زمینه های تجاری و اقتصادی را از محورهای گفت و گوهای ایران و بلاروس برشمرد.

وی با بیان اینکه مواضع تهران و مینسک یکی است، اظهار داشت: امروز با وزیر خارجه ایران این موضوعات را بررسی کردیم.

وزیر خارجه بلاروس خواستار ارتقای همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران شد و افزود: همکاری های اقتصادی دو کشور از همکاری های سیاسی عقب مانده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بلاروس با بیان اینکه امسال سی امین سالگرو آغاز روابط دیپلماتیک میان دو کشور را جشن می گیریم، اظهار داشت: سمینارهای متفاوتی در حال برنامه ریزی است.

 

ماکی در ادامه تاکید کرد: بلاروس مخالف تحریم های یکجانبه است زیرا یک تروریسم اقتصادی علیه کشورها در حال رخ دادن است.

وی ضمن دعوت از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به بلاروس، ابراز امیدواری کرد که توافق های انجام شده در نشست امروز به توسعه روابط راهبردی دو کشور کمک کند.