سخنگوی قوه قضاییه گفت: برخورد قوه‌قضاییه و واحدهای قضایی با عوامل اصلی اغتشاشات برخوردی عبرت‌آموز، بازدارنده، مقتدرانه و بدون تعارف خواهد بود.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، مسعود ستایشی در گفت‌وگویی اظهار داشت: براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و رهنمودهای رئیس قوه قضاییه ما قائل به تفکیک هستیم، تفکیک هم انجام داده و دسته بندی کردیم و هرکدام در جای خودش رسیدگی و اتخاذ تصمیم می‌شود.

وی درباره چگونگی رسیدگی به پرونده اغتشاشات افزود: قوه قضاییه به عنوان یکی از نهادها و رکن رکین مجموعه نظام مقدس جمهوری اسلامی و حوزه حاکمیت، همواره بر این اعتقاد است که رعایت تدبیر، حکمت و بکارگیری عقل و هوشمندی از اوجب واجبات است. همواره باید در فرآیند ها این مهم مطمع نظر واقع شود.این آن چیزی است که ما همواره بر آن تاکید داریم.

ستایشی ادامه داد: اراده قوه قضاییه در خصوص اقداماتی که در مورد رسیدگی به پرونده مرتکبین جرایم در اغتشاشات اخیر صورت می‌گیرد بر این مهم استوار بوده که در بستر قانونی حرکت صورت بپذیرد و کلیه امور واجد قاعده حکمت قضایی باشد، معتقدیم که اقتضای این حکمت بر این است که اقدام دستگاه قضایی بدون فوت وقت با سرعت و بدون شتابزدگی و با کمال دقت به صورت کارشناسی انجام شود تا بتوانیم در محضر افکار عمومی و قانون رسیدگی عادلانه ای را متجلی کنیم انتظاری که آحاد جامعه از قوه قضاییه دارند، احقاق حق است، اگر حقی از کسی تضییع شد قوه قضاییه، ملجا و پناه و جایگاه رسیدگی به تظلم خواهی کسانی باشد که در مقام دادخواهی هستند.

با افراد فریب‌خورده، با رفتار اقناع‌ساز برخورد می‌کنیم

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: دادخواهان از ما می‌خواهند که با مسببان اصلی که زندگی مردم را به آشوب کشیده‌اند، آنهایی که مرتکب قتل و غارت شده‌اند، قرآن کریم و یا پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به آتش کشیدند، به اموال خصوصی و عمومی تعرض کردند، برخوردی ریشه‌ای و محکم و مقتدرانه صورت گیرد، البته ما با افراد احساسی و فریب‌خورده با رفتار اقناع‌ساز و هدایت‌گونه برخورد می‌کنیم، این اطمینان را به ملت می‌دهم برای این دسته از افراد قرار تامین کیفری که منتهی به آزادی‌شان باشد صادر شود و اگر اظهار پشیمانی و تنبیه‌شان احراز شد، این موضوع تا مرحله دادگاه در صدور آرا مطمع نظر قاضی صالح قرار گرفته و متضمن ارفاق قانونی خواهد بود.

ستایشی افزود: در مورد آن دسته از افرادی که مرتکب جرایم سنگین شدند، آنهایی که بی‌احترامی به مقدسات کردند، آنهایی که تحریق و تخریب کردند، افرادی را تحریک کردند، آنهایی که امنیت جامعه را مختل کردند، آنهایی که تشویش اذهان عمومی کردند، آنهایی که برای عده‌ای جوان و نوجوان محرک شده و آنها با رهنمودهای این محرکین به خیابان آمده و مردم را آزرده کردند، هم مطمئن باشند که برخورد قوه قضاییه و واحدهای قضایی با آنها برخوردی عبرت آموز، بازدارنده، مقتدرانه و بدون تعارف خواهد بود. البته بر حسب تصمیم قاضی رسیدگی کننده در دادگاه صالح قطعاً برخورد با اینگونه افراد قابل ارفاق نبوده و ما با آنها تعارفی نداریم.

براساس اقتضا و تشخیص قاضی، محاکمات را علنی می‌کنیم

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: رئیس قوه قضاییه اعلام کرده است آن جایی که اقتضا می‌کند و قاضی تشخیص می‌دهد محاکمات را علنی کرده و در مرئا و منظر برگزار و نتیجه به سمع و نظر عموم برسد. البته دستگاه‌های دیگر هم تکالیفی دارند این هجمه، هجمه عمدتا رسانه‌ای بوده است، همه می‌دانند که رسانه‌های بیگانه چه می‌کنند، ما هم باید از ظرفیت‌های خود به احسن وجه بهره‌مند شویم، می‌دانید تعداد قابل ملاحظه‌ای از پدیدآورندگان آشوب‌های اخیر را افراد فریب‌خورده تشکیل دادند، رسانه‌های معاند، این افراد را فریب رسانه‌ای دادند شبکه‌هایی که دروغ ساخته و جنگ روانی راه انداختند. ستایشی افزود: باید در بعد عمل به وظایف؛ از حیث اجتماعی و فرهنگی، این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و اقدامات پیشینی و پسینی دستگاه‌های ذی‌مدخل در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و فکری جامعه و نیز میزان عمل آنها نسبت به اقداماتی که کردند مورد بررسی واقع شود امید داریم این رفتار حکمت آمیز در تمام ابعاد و زوایا برای کلیه دستگاه های ذی مدخل مورد توجه ویژه قرار گیرد.