یک کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه اسرائیل، ترکیه و آذربایجان درصدد هستند تا شطرنج جغرافیایی منطقه را تغییر دهند، گفت: این‌ها تلاش می‌کنند تا ارتباط ایران با جنوب قفقاز و آسیای میانه قطع شود.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تحولات اخیر و رویکردهای جمهوری آذربایجان در مناطق مرزی با ایران و همچنین برگزاری مانورهای مشترک با کشورهایی مثل ترکیه و همچنین پاکستان گفت: مثلث رژیم صهیونیستی، ترکیه و آذربایجان از مدت‌ها پیش در صدد تغییر ژئوپلیتیک منطقه جنوب قفقاز برآمدند و هر کدام از این ها تلاش می‌کنند با تسلط بیشتر در این منطقه ایران را در یک محدوده جغرافیایی محاصره کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: سعی ترکیه، اسرائیل و آذربایجان بر این است که با ایجاد همگرایی و سازوکار امنیتی و نظامی؛ ایران از طریق مرزهای شمال غربی در محاصره قرار گیرد و مانع نفوذ ایران به ارمنستان و آسیای میانه شوند.

هانی زاده یادآور شد: جنگی که بین آذربایجان و ارمنستان رخ داد و پیروزی نسبی برای الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان داشت و قره باغ را به دست آورد او را مصمم تر کرد تا خیز بلندی برای تصرف نخجوان و بخش‌های دیگری از قره باغ بردارد و مانع نفوذ ایران به ارمنستان شود. این مسئله باعث غرور رئیس‌جمهور آذربایجان شد و دیدیم که اظهارات خصمانه ای را ایراد کرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر رژیم صهیونیستی به دنبال این است تا یکسری پایگاه در نزدیکی مرزها با ایران داشته باشد و مانورهایی هم که برگزار شد با همکاری ترکیه و همچنین پاکستان در این راستا قرار دارد و اسرائیل تلاش می کند با حضور در این منطقه چالش هایی را برای ایران ایجاد کند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز با اقداماتی که اخیرا انجام داده درصدد بازسازی امپراطوری نوعثمانی است و قصد دارد با همکاری الهام علی اف و کشاندن اسرائیل به این منطقه به نوعی از ایران انتقام بگیرد.  در واقع هر سه این رژیم ها در صدد هستند که شطرنج جغرافیایی منطقه را تغییر دهند تا باعث شوند ارتباط ایران با جنوب قفقاز و آسیای میانه قطع شود.  هانی زاده یادآور شد: فراموش نکنیم که ایران طی 30 سال گذشته به آذربایجان کمک کرد. همچنین در کودتای 2016 از حاکمیت اردوغان حمایت کرد و ادامه حاکمیت اردوغان مرهون کمک‌های ایران است اما او ثابت کرد که او از در دوستی وارد نمی‌شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان با اشاره به برگزاری مانور توسط ایران در شمال غرب کشور گفت: مانوری که اخیرا تحت عنوان فاتحان خیبر در شمال غرب کشور برگزار شد پاسخ کوبنده‌ای به حضور نامشروع اسرائیل در منطقه است.