پرداخت بخشی از بدهی دولت به تامین اجتماعی، یکی از تکالیف قانونی است که چندین سال است مجلس آن را برعهده قوه مجریه می‌گذارد. به عبارتی دولت هر سال در ماه‌های پایانی هر دوره یک ساله از بودجه سنواتی موظف می‌شود بخشی از بدهی ۱۸ میلیارد دلاری (مبلغی به ارزش روز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان) خود به این سازمان را (که با تورم و کاهش ارزش پول از نظر ریالی بزرگتر می‌شود) به صندوق تامین اجتماعی بپردازد.

به گزارش ایلنا، امسال نیز مجلس و دولت روی مبلغ ۷۰هزار میلیارد تومان توافق کرده بودند اما هنوز این مبلغ پرداخت نشده است. البته دولت سهام خود در سه شرکت پالایشگاه نفت شازند (۱۸درصد)، پالایشگاه نفت کرمانشاه (۲۰درصد) و یک شرکت نفتی دیگر در جنوب کشور را برای تادیه بدهی خود به تامین اجتماعی واگذار کرده، با این حال، هنوز واگذاری سهام‌های وعده داده شده دولت به تامین اجتماعی به‌طور کامل صورت نگرفته است. همچنین ارزش واگذاری این سه شرکت به‌زعم فعالان حقوق بازنشستگان، به ۵۰هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد.

از همین رو بازنشستگان می‌گویند که هنوز حداقل ۲۰هزار میلیارد تومان از بدهی‌های تعهد شده دولت که طبق مصوبه مجلس باید پرداخت شود، به آنان پرداخته نشده است. در این میان شایعه واگذاری دو مجموعه زیان‌ده باشگاه فوتبال پرسپولیس و مجموعه هتل‌های هما به‌عنوان باقی‌مانده بدهی دولت مطرح شده اما بازنشستگان و تامین اجتماعی با این واگذاری‌ها مشکل دارند و بیم آن دارند که تامین اجتماعی برای انجام تعهدات به‌روز بیمه‌ای خود، دوباره مجبور به فروش بخشی از اموال خود شود.

دولت موجب ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی نشود

«محمدحسن آصفری» نماینده اراک و عضو فراکسیون کارگری مجلس درباره چرایی عدم پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی و شیوه واگذاری‌ها توضیح داد: بحث واگذاری اموال و سهام دولت به صندوق‌های بازنشستگی کشور در سال ۱۴۰۳ با تصویب مجلس به میزان ۱۷۰هزار میلیارد تومان باید تا پایان امسال انجام شود. ۱۰۰هزار میلیارد تومان از این واگذاری‌ها برای تادیه بدهی صندوق‌های دیگر و ۷۰هزار میلیارد تومان آن برای صندوق تامین اجتماعی بوده و این مصوبه متقن مجلس در این زمینه بوده که لازم‌الاجراست. وی افزود: ما برای حل مشکلات صندوق‌ها، با افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده نیز صرفا برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان موافقت کردیم و این هر دو مورد باید در سال آینده کنار هم عملیاتی شود. با احکامی که در برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۳ گنجاندیم، دولت نباید با عدم اجرای تعهدات خود، موجبات ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگانی را فراهم کند.

صادقی: متاسفانه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز خود را مدیر یک صندوق حق‌الناس نمی‌داند و به نظر می‌رسد نسبت به بازنشستگان و بیمه‌شدگان تعهد ندارد بلکه نسبت به دولت تعهد دارد

مجلس از موضع نظارتی خود عدول نمی‌کند

آصفری ادامه داد: آنچه دولت درباره صندوق تامین اجتماعی تاکنون پذیرفته است، بیش از ۴۰۰هزار میلیارد تومان بدهی باقیمانده است که همگی باید در یک جدول زمانی پرداخت شود و تعلل در پرداخت مابقی بدهی دولت به این سازمان با وجود این حجم از بدهکاری، قابل قبول نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه «در صورت‌ عدم تادیه بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی، با وجود مصوبه افزایش حقوق ۲۰درصدی بازنشستگان در مجلس، دولت نمی‌تواند حقوق بازنشستگان را به موقع پرداخت کند»، تاکید کرد: واگذاری شرکت‌های ورشکسته و نیمه‌ورشکسته و تعطیل به سازمان تامین اجتماعی، نقدینگی لازم برای پرداخت حقوق بازنشستگان را فراهم نمی‌آورد و از این امر نیز باید اجتناب شود.

عضو کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس یازدهم ادامه داد: مواردی مانند واگذاری باشگاه ورزشی پرسپولیس نیز ریسک بالایی دارد و این مجموعه هنوز در مرحله سوددهی نیست. ما تاکید داریم که شرکت‌هایی که هم اکنون درآمدزایی دارند، باید واگذار شوند و نباید با واگذاری یک مجموعه زیان‌ده، بار مالی جدیدی به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کنیم.

این عضو فراکسیون کارگری مجلس تصریح کرد: نزدیک بودن زمان انتخابات و مشغولیت‌های نمایندگان باعث نمی‌شود که از وظیفه نظارتی خویش در پایان دوره یک‌ساله عدول کنیم و حتما دولت را نسبت به‌ عدم پرداخت دین خود پاسخگو خواهیم کرد. طرح سوال نمایندگان از سازمان برنامه و بودجه و دولت و وزرای مربوطه در این زمینه نیز در دستور کار بوده و با وجود تعلل صورت گرفته در حال انجام است.

آصفری: مواردی مانند باشگاه ورزشی پرسپولیس که ریسک بالایی دارند نباید به تامین اجتماعی واگذار شوند و با واگذاری یک مجموعه زیان‌ده، بار مالی جدیدی به این سازمان تحمیل کنیم

مجلس باید دولت را پاسخگو کند

«حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این زمینه اظهار کرد: اصلی‌ترین مشکل ما با دولت در قبال سازمان تامین اجتماعی این است که دولت نگاه تعهدی به این سازمان ندارد و احساس می‌کند که یک پول اضافی به این سازمان پرداخت می‌کند. گویی مبالغی که بابت بدهی هنگفت خود باید پرداخت کند، حق این سازمان نیست و به دولت تحمیل شده است! وی افزود: دست‌کم از دهه 80 و از دولت دوم آقای خاتمی تا دولت آقایان احمدی‌نژاد و روحانی نیز مانند این دولت، سازمان تامین اجتماعی و تعهد دولت در قبال آن را نمی‌پذیرفتند و احساس هزینه سربار نسبت به آن می‌کردند. به همین دلیل ما همه‌ساله بر سر پرداخت بخشی از بدهی دولت‌ها به سازمان مشکل داشتیم و همواره بخشی از این بدهی که مجلس آنها را موظف کرده است، تمام و کمال پرداخت نمی‌شد.

تعهد مدیرعامل تامین اجتماعی به دولت است نه بیمه‌شدگان

صادقی تصریح کرد: در دولت‌های قبل مبالغ پرداخت نشده ۵ یا نهایتا ۱۰هزار میلیارد از مبلغ دیون هر ساله به سازمان تامین اجتماعی می‌ماند و پرداخت نمی‌شد و برای سال بعد می‌ماند اما در این دولت به ویژه برای امسال ۱۴۰۳ که وزیر جدید آمده، دولت تعهدی برای پرداخت بدهی نداشته است. متاسفانه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز خود را مدیر یک صندوق حق‌الناس نمی‌داند و به نظر می‌رسد نسبت به بازنشستگان و بیمه‌شدگان تعهد ندارد بلکه نسبت به دولت تعهد دارد. این فعال حقوق بازنشستگان تصریح کرد: اگر سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگان به دلیل‌ عدم پرداخت بدهی‌های دولت دچار مشکل شود، خود مقامات دولتی اولین مقصر را شخص مدیر معرفی می‌کنند لذا بهتر است که ایشان صدای بازنشستگان در جلسات دولتی باشند و حق بازنشستگان از بدهی‌های دولت را طلب کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه «ما هنوز یک سوم از مبلغ ۷۰هزار میلیارد تومان بدهی امسال دولت را نتوانستیم دریافت کنیم»، اضافه کرد: واگذاری سهام و اموال دولت باید از میان اموال سودده باشد. مواردی مثل واگذاری باشگاه استقلال یا پرسپولیس که پر از بدهی و مشکل هستند و همچنین در حالی‌که تخصص سازمان تامین اجتماعی در اداره باشگاه ورزشی نیست، اصلاً به صلاح نبوده و نیست. همچنین درباره واگذاری مجموعه هتل‌های هما نیز باید بگوییم کار تامین اجتماعی هتل‌داری نیست و این هتل‌ها در گذران روزمره خود مانده‌اند و نمی‌توانند شرایط تادیه بدهی دولت به این سازمان و کفایت هزینه‌های حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را بدهند.