بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از افزایش هزینه‌های درمان خود در سال‌های اخیر انتقاد دارند. آنها می‌گویند براساس قانون الزام تامین اجتماعی، باید صفر تا صد خدمات درمانی در تمام بخش‌ها به صورت 100درصد رایگان و از طریق بیمه پایه ارائه شود اما شرایط به گونه‌ای پیش رفته که عملاً بیمه پایه تامین اجتماعی کارکرد چندانی ندارد لذا بازنشستگان مجبورند ماهانه هزینه مازادی برای بیمه تکمیلی بپردازند و به‌رغم این پرداخت‌ها، باز هم خدمات درمانی مکفی و رایگان دریافت نمی‌کنند.

«علی‌اکبر عیوضی» دبیر کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران در رابطه با مساله درمان بازنشستگان و چالشی به نام «بیمه تکمیلی» گفت: قرارداد قبلی بیمه تکمیلی سی‌ام آبان ماه امسال به پایان رسید و از اول آذر ماه، قرارداد جدید شروع شده است. پیش از رسیدن آذر ماه، کانون عالی بازنشستگان تشریفات قانونی کار از مناقصه گرفته تا عقد قرارداد را انجام داد ولی مساله اینجاست که شرکت‌های بزرگ بیمه‌گذار تکمیلی مثل بیمه ایران یا بیمه آسیا در مناقصه امسال کانون عالی شرکت نکردند و شرکت‌هایی که در این مناقصه شرکت کردند در حد و اندازه‌ای نبودند که بخواهند به بازنشستگان سراسر کشور خدمات‌رسانی صورت دهند.

وی افزود: با توجه به اینکه ۲۷ استان به کانون عالی بازنشستگان مجوز داده بودند که به صورت متمرکز، کار عقد قرارداد با بیمه‌گذار تکمیلی انجام شود، با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ قرارداد مجدد منعقد شد و خدمات‌رسانی از اول آذرماه آغاز شده است.

تامین اجتماعی نه تنها قانون الزام را رعایت نمی‌کند، بلکه در مسیر تعامل بیمه تکمیلی با بازنشستگان اخلال به وجود می‌آورد. مبلغ حق بیمه را از حقوق بازنشستگان کسر می‌کند ولی به حساب شرکت بیمه‌گذار واریز نمی‌کند

به گفته عیوضی، مبلغ بیمه تکمیلی در قرارداد جدید، ۳۱۰هزار تومان به ازای هر نفر است و امیدواریم سازمان تامین اجتماعی در پرداخت بخش قابل توجهی از این رقم یعنی حدود ۷۰درصد مشارکت داشته باشد تا بار مالی بازنشستگان سبک‌تر شود.

دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران اضافه کرد: در قرارداد جدید، سقف تعهدات بیمه‌گذار تکمیلی در خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی و بیمارستانی افزایش یافته و آتیه‌سازان متعهد شده به نحو احسن به بیمه‌شدگان خدمات بدهد مشروط بر اینکه سازمان تامین اجتماعی با عملکرد خود بازنشستگان را دچار مشکل نکند.

حق بیمه‌ای که کسر می‌شود اما به بیمه‌گذار تکمیلی پرداخت نمی‌شود

این فعال صنفی بازنشستگان در توضیح بیشتر این موضوع گفت: سازمان تامین اجتماعی براساس قانون الزام مکلف است صفر تا صد خدمات درمانی مورد نیاز بیمه‌شدگان را چه از طریق درمان مستقیم و چه به شیوه درمان غیرمستقیم و خرید خدمت از مراکز دیگر به صورت رایگان ارائه دهد. متاسفانه این سازمان نه تنها قانون الزام را رعایت نمی‌کند، بلکه در مسیر تعامل بیمه تکمیلی با بازنشستگان نیز اخلال به وجود می‌آورد، به این ترتیب که مبلغ را از حقوق بازنشستگان کسر می‌کند ولی به حساب شرکت بیمه‌گذار واریز نمی‌کند. اینجا ارائه خدمات به بازنشستگان دچار مشکل می‌شود و نارضایتی به وجود می‌آید.

به اعتقاد عیوضی، سازمان با رفتار خود به نارضایتی بازنشستگان دامن می‌زند. مسئولان این سازمان باید بپذیرند اصل، قانون الزام تامین اجتماعی‌ست که سازمان بر این اساس موظف است کلیه خدمات درمانی بازنشستگان را رایگان فراهم کند. اگر این وظیفه به نحو احسن انجام می‌شد بازنشستگان هرگز سراغ بیمه تکمیلی نمی‌رفتند.

او تاکید می‌کند: بیمه تکمیلی به دلیل ناتوانی سازمان تامین اجتماعی و قصور در انجام تکالیف قانونی به بازنشستگان تحمیل شده است. خود مدیران سازمان تامین اجتماعی به این عارضه تحمیلی کاملاً وقوف دارند و به خوبی می‌دانند که بازنشستگان از روی اجبار به دنبال بیمه تکمیلی رفته‌اند و مجبور شده‌اند بخشی از هزینه‌ها را از جیب خود بپردازند تا در شرایط فعلی که هزینه‌های درمان به شدت بالاست، بتوانند خدمات درمانی مورد نیاز خود و خانواده را دریافت کنند.

اینکه مدیرعامل سازمان می‌آید پشت تریبون می‌گوید اولویت ما درمان بازنشستگان است، کافی نیست. نتایج عینی این اولویت‌گذاری باید در عمل دیده شود و توقع داریم حرف‌شان با عمل‌شان یکی باشد

اجرای وظیفه قانونی، پیشکش؛ لااقل سنگ‌اندازی نکنید

«هیچ بازنشسته‌ای از روی خوشحالی و برای تجمل سراغ بیمه تکمیلی نمی‌رود و هزینه ماهانه مازاد نمی‌پردازد». دبیر کانون بازنشستگان تهران با بیان این مطلب اضافه کرد: بیمه تکمیلی فقط یک اجبار است. هزینه درمان این روزها بسیار بالاست و حقوق ماهانه بازنشستگان کفاف این هزینه‌ها را نمی‌دهد. بازنشستگانی داریم که نمی‌توانند پول داروی خود یا همسران‌شان را تامین کنند. در این شرایط، بیمه تکمیلی برایشان به مصداق ضرب‌المثل «کاچی به از هیچی» عمل می‌کند. می‌گویند بیمه تکمیلی عضو باشیم تا لااقل بخشی از هزینه‌ها برایمان رایگان شود.

به اعتقاد عیوضی، در این میان وظیفه سازمان تامین اجتماعی، مساعدت با بازنشستگان است. اگر بخواهیم بر مبنای قانون حرف بزنیم باید بگوییم وظیفه سازمان پرداخت 100درصد هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان است چراکه براساس قانون الزام، ارائه رایگان تمام خدمات درمانی و تمام ملحقات این خدمات برعهده این سازمان است.

تامین اجتماعی باید ۷۰درصد از هزینه بیمه تکمیلی را بپردازد

حال با این توضیحات، بازنشستگان توقع دارند سازمان تامین اجتماعی پرداخت بخش قابل توجهی از هزینه بیمه تکمیلی مستمری‌بگیران را متقبل شود. عیوضی در این رابطه گفت: سازمان باید پرداخت ۷۰درصد از هزینه بیمه تکمیلی را برعهده بگیرد. علاوه بر این نباید در روند خدمات‌رسانی بیمه تکمیلی بازنشستگان اخلال به وجود بیاورد. الان سه ماه است که هزینه بیمه تکمیلی از حساب بازنشستگان کسر شده ولی به بیمه‌گذار پرداخت نشده است. این تاخیرها خدمات‌رسانی را دچار وقفه می‌کند و بازنشستگان به مشکل برمی‌خورند.

این فعال صنفی بازنشستگان با تاکید بر اینکه بیمه‌شدگان از سازمان تامین اجتماعی انتظاراتی دارند، تصریح کرد: اینکه مدیرعامل سازمان می‌آید پشت تریبون می‌گوید اولویت ما درمان بازنشستگان است، کافی نیست. نتایج عینی این اولویت‌گذاری باید در عمل دیده شود و توقع داریم حرف‌شان با عمل‌شان یکی باشد.

عیوضی اضافه کرد: امروز عمری از بازنشستگان کشور گذشته و باید احترام‌شان به جا آورده شود. بازنشستگان جوانی خود را در محیط‌های کار و تولید سپری کرده‌اند و دچار بیماری‌های مختلف از اعصاب و روان گرفته تا دردهای آرتروزی و دیسک کمر شده‌اند. بازنشستگانی داریم که از انواع بیماری‌ها رنج می‌برند. سازمان تامین اجتماعی باید از این بازنشستگان که جوانی و انرژی خود را پای تولید کشور گذاشته‌اند حمایت کند نه اینکه به جای حمایت، پیش پایشان سنگ بیندازد و دریافت خدمات درمانی آنها را دچار وقفه و اختلال کند.

او در پایان تاکید کرد: همه می‌دانیم امروز هزینه‌های درمان در کشور ما به شدت بالاست. بیمارستان‌های دولتی در مواردی کم امکانات هستند و پزشکان متخصص بیماران را به بیمارستان‌های خصوصی معرفی می‌کنند. تعرفه‌های بیمارستان‌های خصوصی هم نجومی‌ست. در این شرایط یک بازنشسته یا بیمه‌شده با ماهی ۹ میلیون تومان حقوق، به هیچ شکل نمی‌تواند هزینه‌های درمان را بپردازد. اینها را باید در نظر بگیرند و لااقل برای امسال ۷۰درصد مبلغ بیمه تکمیلی بازنشستگان را بپردازند.