نماینده آبادان در مجلس گفت: دوگانگی در اجرای حاکمیت وزارت کشور از یک طرف و مناطق آزاد از طرف دیگر باعث جلوگیری از یکپارچگی مدیریت می‌شود.به گزارش مهر، جلیل مختار در نشست شورای اجتماعی خوزستان گفت: طرح طبقه‌بندی مشاغل وزارت نفت برای ۱۰۹هزار نفر اجرایی شده ولی نظام پرداخت عادلانه حقوق برای آنها درست انجام نشده و نیازمند بازنگری است، بنابراین کمیسیون اجتماعی باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند.

وی بیان کرد: فعالیت تشکل‌های کارگری، صنفی، شورای کار و نمایندگان کارگری در مناطق آزاد وجود نداشت ولی با پیگیری‌های مختلف اولین تشکل کارگری در پتروشیمی آبادان ایجاد شد.

مختار با اشاره به اینکه در برخی از بنگاه‌های اقتصادی شستا طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا شده ولی اجرای آن عقیم بوده چون بر حقوق و مزایای افراد تغییری اعمال نشد، گفت: تعیین تکلیف نیروهای ۸۹ روزه بهداشت و درمان که در دوره ریسک شیوع ویروس کرونا دوشادوش پرستاران و پزشکان فعالیت کردند از دیگر درخواست‌هاست. این افراد باید تبدیل وضعیت شده و قراردادهای دائمی برای آنها ایجاد شوند.وی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار قانون کار مناطق آزاد باید در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار بگیرد، اضافه کرد: حذف واسطه‌گری پیمانکاران نیز جزو مطالبات دیگر است. همچنین صندوق کارآفرینی که تسهیلات کارگاهی پرداخت می‌کند هیچ نظارتی ندارد. مثلاً در آبادان ۱۵ میلیارد تومان برای اشتغالزایی ۲۰۰ نفری پرداخت شده ولی با گذشت یک سال حتی یک نفر هم به‌کارگیری نشده‌اند.