معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: براساس تصمیمی که برای تقسیم سود سهام شستا در مجمع گرفته خواهد شد، سود همه سهامداران به ویژه سهامداران خرد، تضمین شده و به آنها پرداخت می‌شود.

به گزارش توسعه ایرانی به نقل از مرکز روابط‌عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت‌الله میرزایی توضیح داد: بازنشستگان از تاب‌آوری و آستانه تحمل پایینی برخوردارند و در مقابل نوسانات اقتصادی آسیب‌پذیرند لذا پرداخت به موقع و بی‌کم و کاست حقوق و مستمری آنان اولویتی جدی و غیرقابل اغماض است.

وی افزود: با همه محدودیت‌هایی که تامین اجتماعی در شرایط کاهش درآمد ناشی از کرونا با آن روبه‌رو بوده، تاکنون حقوق بازنشستگان را به موقع و براساس جدول زمان‌بندی پرداخت کرده است.

میرزایی با بیان اینکه شستا، بخش مهمی از ذخایر مالی بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی است، افزود: این سازمان حدود 5درصد از منابع مالی خود را از محل سود حاصل از شستا تامین می‌کند. اگر چه این رقم در بودجه 270هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی رقم بالایی نیست اما در جلوگیری از تاخیر یا نوسان، بسیار تعیین‌کننده است.

وی تاکید کرد: جلوگیری یا هر نوع اخلالی در انجام تعهدات شستا به بازنشستگان با وجود اضطراری که برای پرداخت حقوق آنان وجود دارد، هم از حیث آثار روانی در سطح خانواده بزرگ بازنشستگان و هم از حیث اجتماعی به هیچ‌وجه قابل تحمل و مدارا نیست.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: مدیر سابق شستا از انجام تعهدی که امضا کرده بود، سر باز زد و با رفتار غیرحرفه‌ای و بدون پاسخ گذاشتن پیگیری‌های مستمری که از تیرماه گذشته انجام شد، سطح و دامنه نگرانی‌ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان را افزایش داد.

میرزایی تصریح کرد: متاسفانه عدم پاسخگویی به پیگیری‌ها، تماس‌ها و عدم شرکت در جلسات تصمیم‌گیری برای این مهم، راهی جز برکناری از سوی هیئت مدیره باقی نگذاشت. تردیدی ندارم که حذف یک عضو در مجموعه‌ای که به اخلاق‌مداری و کار حرفه‌ای شهره است، تصمیمی ناگزیر بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت رفتار مدبرانه، غیرهیجانی و اخلاق‌مدار گفت، شرایط کنونی کشور تاب کوچکترین نگرانی یا اخلال در زندگی گروه‌های آسیب‌پذیری چون بازنشستگان را ندارد.

وی با طرح این پرسش که چرا برخی مدیران پایین‌دست با غیرحرفه‌ای‌ترین روش در فصول خاص تغییر رفتار می‌دهند، سازمان بالادست خود را گم می‌کنند و در بزنگاه‌های مالی، به نگرانی‌های اجتماعی دامن می‌زنند، ادامه داد: متاسفانه با داستان‌پردازی برخی رسانه‌ها، برکناری رضوانی‌فر به دلایلی چون فسادستیزی نسبت داده شد اما نامبرده فقط یکی از مجریان برنامه شفافیت فراگیر و بی‌کم و کاست وزارت کار بود.