دومین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار در حالی امروز برگزار می‌شود که قرار است نماینده مرکز آمار ایران با گزارش کاملی از لیست اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران در این جلسه حضور یابد.

به گزارش ایسنا، سه‌شنبه نهم دی ماه نخستین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد؛ جلسه‌ای که در آن با ارائه گزارش ۷۵ صفحه‌ای از اقلام سبد معیشت کارگران، پیشنهاد مزد منطقه‌ای کارفرمایان رد شد و با درخواست گروه کارگری از نماینده مرکز آمار به منظور ارائه گزارشی از اقلام مصرفی سبد معیشت خانوارهای کارگری دعوت به عمل آمد.

«ناصر چمنی» نماینده کارگران در شورای عالی کار، با تایید برگزاری نشست امروز گفت: گروه کارگری برای شرکت در این جلسه آمادگی کامل دارد و ما اسناد و مدارک و گزارش خود را که تماما برگرفته از داده‌ها و اطلاعات مرکز آمار ایران است، جمع‌آوری و به این جلسه ارائه خواهیم کرد.

وی گفت: قرار است طبق آنچه در جلسه اول درخواست شد، نماینده مرکز آمار ایران به این جلسه دعوت شود و گزارش کاملی از لیست اقلام مصرف سبد معیشت کارگران ارائه دهد.

چمنی با بیان اینکه موضوع مزد منطقه‌ای از دستور کار کمیته دستمزد خارج شده و دیگر به آن پرداخته نمی‌شود، افزود: در جلسه قبل نمایندگان کارفرمایی بحث منطقه‌ای شدن مزد کارگران را پیش کشیدند که با مخالفت گروه کارگری مواجه شد و معاون وزیر کار هم اعلام کرد که امسال به این مساله ورود نخواهیم کرد چون اولا بیش از ۴۰ سال است که دستمزد براساس ماده ۴۱ قانون کار تعیین می‌شود، ثانیا تعیین دستمزد به شکل منطقه‌ای نیازمند تحقیق و کار پژوهشی است و بررسی این مساله به سال آینده موکول خواهد شد.

طبق این گزارش، کمیته دستمزد شورای عالی کار همه ساله با هدف بررسی هزینه‌های زندگی و تعیین رقم سبد معیشت کارگران تشکیل جلسه می‌دهد و رقمی که به عنوان هزینه ماهانه سبد معیشت تصویب می‌شود مبنای مذاکرات دستمزد در سال بعد قرار می‌گیرد. طی هفته‌های اخیر بانک مرکزی خط معیشت را در حالی ۱۰ میلیون تومان اعلام کرد که سال گذشته اعضای کمیته دستمزد، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان تعیین کردند.