رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگویی ضمن اشاره به اینکه رویکرد تقابلی غرب نسبت به روسیه حتی پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی پابرجا مانده است، به اظهارت همتای آمریکایی خود درباره احتمال حمله روسیه به کشورهای ناتو واکنش نشان داد.  ولادیمیر پوتین در گفت‌وگویی اشاره کرد که در اولین سال‌های دهه ۲۰۰۰ «ساده‌لوحانه» تصور می‌کرد که جهان متحول شده است،‌ دیگر خبری از تقابل ایدئولوژیک نیست و زمینه‌ای برای درگیری میان غرب و روسیه وجود ندارد. او همچنین در این گفت‌وگو به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره احتمال اقدام روسیه علیه ناتو واکنش نشان داد.  خبرگزاری اسپوتنیک در اینباره گزارش داد که پوتین در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی راسیا-۱، بیان کرد: ساده‌لوحانه تصور می‌کردم که جهان، به ویژه، جهان به اصطلاح متمدن آنچه از سر روسیه گذشته است را درک می‌کند و می‌داند که روسیه به کشوری، تماما، متفاوت تبدیل شده است و دیگر خبری از تقابل ایدئولوژیک نیست و این یعنی دیگر مبنایی برای مقابله وجود ندارد.

پوتین افزود که او اقدامات منفی و مخرب را در سیاست‌های کشورهای غربی نسبت به روسیه مشاهده می‌کرد، به ویژه حمایت از تجزیه‌طلبی و تروریسم در خاک روسیه، اما بر این باور بود که این فقط جبر عقیده و عمل است. او در این راستا ادامه داد: اما واقعیت این است که بعدا، ۱۰۰ درصد به این پی بردم که آن‌ها در غرب، پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی فکر می‌کردند باید صبور باشند؛ روسیه نیز دچار فروپاشی خواهد شد. 

رییس جمهوری روسیه اظهار کرد که غرب قصد داشت روسیه را ویران و آن را به بخش‌های مختلفی تقسیم کند، آن را مطیع خود سازد و از منابعش استفاده کند. در بخش دیگری از این گفت‌وگو، پوتین در واکنش به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره حمله احتمالی روسیه به کشورهای ناتو، آن را یاوه‌گویی تلقی کرده و گفت: «به گمانم رئیس جمهور بایدن نیز می‌داند که این یاوه است. این فقط اصطلاحی برای توجیه سیاست پر از اشتباه او در قبال روسیه است. رییس جمهوری روسیه تاکید کرد که روسیه هیچ دلیلی برای جنگیدن با کشورهای ناتو ندارد، هیچ علاقه‌ای به آن ندارد و هیچ منفعت ژئوپولیتیکی، اقتصادی، سیاسی و نظامی نیز برای آن در این کار وجود ندارد و روسای کشورهای ناتو، به ویژه رئیس جمهوری آمریکا نیز به این موضوع واقف هستند. پوتین در ادامه گفت که روسیه هیچ مشکلی با کشورهای ناتو ندارد و خود این کشورها هستند که مشکلات ساختگی به بار می‌آورند، چراکه نمی‌خواهند رقیبی مانند مسکو داشته باشند.