حماس دیروز دوشنبه (۲۳ اکتبر، اول آبان) در بیانیه‌ای اعلام کرد سوخت تمام بیمارستان‌های غزه تمام شده و افزود کمک‌هایی که در دو روز گذشته وارد این منطقه شده برای رفع نیاز‌های مردم کافی نیست.

به نوشته «اسپوتنیک»، دکتر «محمد سلیمه» مدیر بیمارستان «الشفا» در نوار غزه به این خبرگزاری گفت در صورت تمام شدن سوخت، این مرکز به گور جمعی تبدیل خواهد شد.

به گزارش «یاهو نیوز»، حماس خواستار کریدور دائمی به منطقه برای جلوگیری از فاجعه انسانی شده است. طبق این گزارش، در بیانیه حماس آمده است: محاصره مداوم، شرایط انسانی را فلج کرد و باعث کمبود شدید مواد غذایی و دارو شد. به‌علاوه، سوخت همه بیمارستان‌ها در نوار غزه تمام شده است.

وزارت بهداشت غزه پیش از آن اعلام کرد در نوار غزه، ۱۲ بیمارستان و ۳۲ مرکز درمانی به دلیل گلوله‌باران و کمبود سوخت کار خود را متوقف کرده‌اند. طبق اعلام این نهاد، شمار شهدای فلسطینی در پی حملات رژیم صهیونیستی به ۵۰۸۷ شهید و تعداد مجروحان به ۱۵۲۷۳ نفر افزایش یافته است.

به گفته «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه، ۲۰۵۵ نفر از شهدا کودک، ۱۱۱۹ نفر زن و ۲۱۷ نفر سالخورده هستند. این در حالی است که حملات اسرائیل به نوار غزه همچنان ادامه دارد و در شبانه‌روز گذشته بیش از ۵۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

ارتش اسرائیل از «نفوذ زمینی» به غزه خبر داد

ازسوی دیگر، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که طی شبانه روز یکشنبه تا دوشنبه «تهاجمات زمینی محدودی» را به نوار غزه انجام داده است.

این عملیات به ادعای ارتش اسرائیل با هدف یافتن گروگان‌ها و نیز هدف قرار دادن شبه‌نظامیان مسلح در مناطقی انجام شده که حماس در آنجا متمرکز است.

یورونیوز به نقل از هاگاری سخنگوی ارتش اسرائیل در جریان یک کنفرانس خبری تعداد افرادی که توسط حماس به گروگان گرفته شده‌اند را در حال حاضر ۲۲۲ نفر اعلام کرد.

این مقام ارشد نظامی اسرائیل همچنین تاکید کرد که ارتش آماده است تا عملیاتی را برای جلوگیری از بهره‌مند شدن جنبش اسلام‌گرای فلسطینی از کمک‌های بشردوستانه انجام دهد.

آلمان با «درخواست آتش‌بس انسان دوستانه» در غزه مخالفت کرد

در خبری دیگر در ارتباط با غزه آمده است که آلمان با «درخواست آتش‌بس انسان دوستانه» در این شهر مخالفت کرد.

به گفته آنالنا بربوک در حال حاضر «مبارزه با تروریسم هدف ضروری» است. وزیر خارجه آلمان با اشاره به رفتار گروه اسلام‌گرای حماس افزود: «می‌بینیم که اسرائیل هنوز هم هدف حملات راکتی است. تنها در صورت مبارزه با تروریسم، صلح و ثبات برای اسرائیل و فلسطینیان بوجود خواهد آمد.» پیشتر آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار «آتش‌بس انسان‌دوستانه» برای نوار غزه شده بود. در اتحادیه اروپا نیز این ایده مورد بحث و پشتیانی شماری از اعضا قرار گرفته است. اسپانیا، بلژیک، هلند، ایرلند و نیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خواست آتش‌بس برای غزه پشتیبانی کرده‌اند.

در مقابل آلمان، اتریش و جمهوری چک مخالف درخواست آتش‌بس برای غزه در این شرایط هستند.