وزیر خارجه آمریکا از توافق ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان با برقراری آتش‌بس سه روزه در این کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری معا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح سودان و نیروهای واکنش سریع بر سر اجرای آتش بس سراسری از نیمه شب ۲۴ آوریل و به مدت ۷۲ ساعت توافق کرده‌اند. بلینکن افزود: در این مدت، آمریکا از هر دو طرف می‌خواهد که فورا و به طور کامل آتش بس را اجرا کنند. در همین حال، دفتر سخنگوی رسمی نیروهای مسلح سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد: درپی میانجی‌گری سعودی - آمریکایی برای توقف درگیری در سودان و آسودگی خاطر شهروندانمان، نیروهای مسلح با آتش‌بس ۷۲ ساعته، موافقت کردند.

در این بیانیه آمده است: این موافقت مشروط بر آن است که شورشیان متعهد به توقف همه اقدامات تجاوزکارانه و پایبندی به الزامات تداوم آتش‌بس باشند. در مقابل، نیروهای واکنش سریع نیز موافقت خود را با آتش‌بس ۷۲ ساعته اعلام کردند. نیروهای واکنش سریع اعلام کردند که به آتش‌بس اعلامی پایبند خواهند بود. این نیروها همچنین ارتش سودان را به نقض آتش‌بس‌های اعلام شده طی روزهای گذشته متهم کردند. نیروهای واکنش سریع در ادامه اعلام کردند که علی‌رغم اعلام آتش‌بس اما جنگنده‌های ارتش همچنان درحال پرواز در آسمان خارطوم هستند. از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان به کار خود در داخل و خارج سودان ادامه خواهد داد.

وی همچنین بر تعهد سازمان ملل برای حمایت از ایجاد آینده سرشار از صلح برای ملت سودان تاکید کرد. گوترش در توییتی نوشت: من با اسکان موقت برخی از کارکنان سازمان ملل در سودان موافقت کردم. اما اجازه دهید واضح بگویم؛ سازمان ملل سودان را ترک نمی‌کند و ما به کار خود در داخل و خارج از این کشور ادامه خواهیم داد. از بامداد ۱۵ آوریل جاری در خارطوم پایتخت سودان و شهرهای مختلف این کشور، بین ارتش و نیروهای واکنش سریع درگیری‌های مسلحانه رخ داده و تاکنون ادامه دارد. روز شنبه گذشته تخلیه شهروندان کشورهای خارجی از سودان که صحنه درگیری ارتش و شبه‌نظامیان موسوم به نیروهای واکنش سریع این کشور است، آغاز شد. طبق آخرین آمار اعلامی از سوی سازمان ملل، شمار کشته‌های درگیری‌ها در سودان به ۴۲۷ نفر و شمار زخمی‌ها به ۳۷۰۰ تن رسیده است. از سوی دیگر، هانی صلاح، سفیر مصر در خارطوم اعلام خبر کشته شدن «محمد الحسین محمد الراوی» دستیار وابسته نظامی کشورش در خارطوم توسط ارتش سودان را تکذیب کرد.