رئیس‌‌جمهوری اوکراین از امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود دعوت کرده است برای مشاهده نسل‌کشی روسیه در این کشور به اوکراین سفر کند؛ اصطلاحی که ماکرون تاکنون از به‌کارگیری آن خودداری کرده است.

 ولودیمیر زلنسکی، در مصاحبه‌ای با شبکه سی ان ان گفت: من با امانوئل صحبت کردم. فکر می‌کنم او می‌خواهد اطمینان یابد که روسیه وارد گفتگو می‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه برخلاف جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون از اصطلاح نسل‌کشی درمورد اوکراین استفاده نکرده و معتقد است که تعیین نسل‌کشی کار وکلا است نه سیاستمداران. رئیس‌جمهور اوکراین این امتناع ماکرون را بسیار دردناک ارزیابی کرد. زلنسکی به سی‌ان‌ان گفت: من به او گفتم می‌خواهم بفهمد که این یک جنگ نیست، این چیزی جز نسل‌کشی نیست. مطمئنم او متوجه خواهد شد.

ماکرون پنجشنبه در توضیح دلیل عدم استفاده از واژه نسل‌کشی گفت که تشدید لفاظی‌ها به اوکراین کمکی نمی‌کند و می‌تواند باعث مداخله غرب شود. وی افزود: کلمه نسل کشی بار معنایی خاصی دارد و باید کارشناسان حقوقی و نه سیاستمداران آن را تعیین کنند. رئیس‌جمهور فرانسه خاطرنشان کرد: کشورهایی که اقدامات روسیه را نسل‌کشی می‌دانند باید بر اساس توافقات بین‌المللی وارد عمل شوند. در این مصاحبه، رئیس‌جمهور اوکراین همچنین گفت که مشتاق است با جو بایدن در کشورش دیدار کند. زلنسکی گفت که معتقد است رئیس‌جمهور آمریکا باید علیرغم وضعیت امنیتی به اوکراین سفر کند تا شاهد وحشت و درد واقعی تهاجم روسیه باشد. او در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای استقبال از رئیس‌جمهور ایالات متحده دارد یا خیر، گفت: «فکر می‌کنم او این کار را خواهد کرد. البته این تصمیم اوست و آنها باید وضعیت ایمنی را در نظر بگیرند. اما من فکر می کنم که او رهبر ایالات متحده است و به همین دلیل است که باید به اینجا بیاید تا  شاهد باشد.

رئیس‌جمهور اوکراین ادامه داد: شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای روسی مرتکب نسل‌کشی شده‌اند. او گفت: «آنها فقط در خیابان به مردم شلیک کردند. مردم دوچرخه سواری می‌کردند، سوار اتوبوس بودند یا فقط در خیابان راه می‌رفتند. جسدهایی در خیابان ها هست. اینها سرباز نبودند. آنها غیرنظامی بودند. ما شواهد قابل‌توجه صوتی و تصویری داریم که نشان می‌دهد این یک نسل‌کشی، است در این نوارها در آن درباره اینکه چقدر از ما نفرت دارند صحبت می‌کنند. او همچنین گفت که از ویدیوی دلخراشی که مادری جسد پسرش را شناسایی می‌کند، تقریباً شوکه شده است.

او گفت: این وحشتناک‌ترین چیزی است که در زندگی خود دیده‌ام. من اول از همه به عنوان یک پدر به این موضوع نگاه می‌کنم. خیلی دردناک است. این یک تراژدی است. این یک رنج است. من نمی‌توانم مقیاس رنج این مردم، این زن را تصور کنم. تراژدی خانواده. این یک فاجعه است. این رویاها و زندگی است که شما به تازگی از دست داده‌اید. ما برای بچه‌هایمان زندگی می‌کنیم، این درست است.

زلنسکی گفت: متوجه هستم باید نقش دولتی خود را از زندگی شخصی خود در حین تماشای ویدئوهایی از این دست جدا کنم. این برای من درد بزرگی است. من نمی‌توانم به عنوان یک پدر آن را تماشا کنم، فقط به این دلیل که تمام چیزی که بعد از این می‌خواهید، انتقام و کشتن است. من باید به عنوان رئیس‌جمهور ایالتی که بسیاری از مردم در آن حضور دارند آنها را ببینم. زلنسکی در پایان سخنان خود بار دیگر از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا به اوکراین سفر کند.