نمایندگان دموکراتی که در پرونده استیضاح ترامپ در سنا نقش دادستان را برعهده گرفته‌ و اتهام تحریک شورش و حمله به کنگره را مطرح کرده‌اند، هشدار دادند اگر سنا ترامپ را محکوم نکند، رئیس‌جمهوری سابق بار دیگر می‌تواند این کار را انجام دهد. به گزارش رویترز، سه روز نخست جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سنا بر روی صحبت‌های تند و آتشینش برای حامیانش در هفته‌های منتهی به حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره متمرکز بود. البته به نظر می‌رسد که بعید است دموکرات‌ها بتوانند محکومیت ترامپ را به دست بیاورند و بار دیگر او را از کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا منع کنند چون تنها شش جمهوری خواه در سنای ۱۰۰ کرسی آمریکا با دموکرات‌ها در استیضاح رئیس جمهوری سابق این کشور همراه شده‌اند. این در حالی است که رای آوردن استیضاح به حداقل ۶۷ رای نیاز دارد که با احتساب ۵۰ نماینده دموکرات و شش جمهوری‌خواه، عدد مورد نظر با تصویب نهایی فاصله دارد. جیمی راسکین، مدیر ارشد استیضاح در جلسه پایانی استیضاح در روز پنجشنبه گفت: اگر او بار دیگر به قدرت برسد و این روند یکبار دیگر تکرار شود، هیچکس را بجز خودمان نمی‌توانیم مقصر بدانیم. تد لیو، یکی دیگر از نمایندگان دموکرات‌ها نیز به سناتورها گفت که نگران این است که اگر ترامپ بار دیگر در ۲۰۲۴ کاندیدا شود و شکست بخورد، چه اتفاقی می‌افتد و گفت: نگران این نیستم که او بار دیگر کاندیدا شود بلکه می‌ترسم اگر یکبار دیگر شکست بخورد، می‌تواند شورش به راه بیندازد. یک اکثریت دو سومی در سنا برای محکوم کردن ترامپ نیاز است یعنی ۱۷ سناتور جمهوری خواه باید علیه ترامپ باشند در حالیکه وی هنوز در میان اکثر رای دهندگان جمهوری خواه محبوبیت دارد و نشان داده که تمایل دارد تا در انتخابات ۲۰۲۴ کاندیدا شود. دموکرات‌ها هم‌چنین در سومین روز ارائه ادله خود برای استیضاح دوم دونالد ترامپ به تبعات رفتار او در دو ماه پس از انتخابات نوامبر و بازتاب جهانی تصاویر مربوط به یورش به کنگره در روز ۶ ژانویه پرداختند.

دموکرات‌ها روز پنجشنبه پس از ۱۳ ساعت به طرح شکواییه خود خاتمه دادند و از دیروز (جمعه) نوبت به وکلای ترامپ می‌رسد، هر چند آنها گفته‌اند قصد ندارند بیش از یک روز وقت سنا را بگیرند. به نظر می‌رسد آنها که همراهی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه با ۵۰ دموکرات برای محکومیت ترامپ را تقریبا غیرممکن می‌دانند نیازی به استفاده از ۱۶ ساعت فرصت خود نمی‌بینند. پس از اتمام دفاعیه آنها، دو طرف فرصت خواهند داشت شاهدان احتمالی را به صحن سنا دعوت کنند. در غیر این صورت، ۱۰۰ سناتور مجلس سنا به رای خواهند نشست و درباره محکومیت یا تبرئه ترامپ تصمیم‌گیری خواهند کرد.

در همین راستا چهار منبع آگاه اعلام کردند، ده‌ها مقام سابق جمهوری‌خواه که این حزب را مایل به ایستادن در برابر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و تلاش‌هایش برای متزلزل کردن دموکراسی این کشور نمی‌دانند، در حال مذاکره برای تشکیل یک حزب جدا شده راست میانه هستند. به گفته این منابع، در مرحله اولیه مذاکرات جمهوری‌خواهان منتخب سابق، مقامات سابق در دولت‌های رونالد ریگان، جورج بوش پدر، جورج بوش پسر و ترامپ، سفرای سابق و استراتژیست‌های جمهوری‌خواه حضور داشتند. بیش از ۱۲۰ تن از آنها جمعه گذشته در جریان یک ویدئو کنفرانس درباره این گروه جدا شده که بر مبنای یک پلتفورم محافظه‌کاری اصولی هدایت می‌شود، از جمله پیروی از قانون اساسی و اجرای قانون مذاکره کردند؛ موضوعاتی که به گفته این مقامات در دوران ریاست جمهوری ترامپ به شدت آسیب دیده‌اند. در بین شرکت‌کنندگان این کنفرانس ویدئویی مقامات دولت ترامپ مانند جان میتنیک بازرس کل وزارت امنیت داخلی آمریکا به چشم می‌خوردند.