اختلافات بین سران اروپایی درباره بسته بازسازی اقتصادی اروپا بعد از بحران کرونا در اولین روز نشست آن‌ها در بروکسل بسیار چشمگیر بوده و هیچ توافقی در اینباره حاصل نشد. به گزارش نشریه دی سایت آلمان، سران 27 عضو اتحادیه اروپا مذاکرات خود درباره بسته اقتصادی بازسازی دوباره اروپا بعد از بحران کرونا را بدون دستیابی به نتیجه‌ای به پایان رساندند. قرار است مذاکرات در اینباره ادامه یابد. سران اروپایی مدت 14 ساعت درباره چارچوب بودجه‌ای اتحادیه اروپا برای هفت سال آینده و بسته کمک اقتصادی کرونایی اروپا مذاکره کردند. برای اولین بار از شروع بحران کرونا این نشست به صورت حضوری در بروکسل برگزار شد. به گفته دیپلمات‌های اروپایی کشورهای هلند و اتریش همچنان مخالف این مسئله هستند که قسمت اعظم بسته کمکی 750 میلیارد یورویی مد نظر کمیسیون اروپایی به صورت وام بلاعوض به کشورهای بحران زده پرداخت شود. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در آغاز این نشست دو روزه شکست مذاکرات در اینباره را با توجه به اختلاف آشکار مواضع بعید ندانسته و از اختلافات بسیار زیاد خبر داد. به گفته دیپبمات‌ها نخست‌وزیر هلند بر این عقیده بود که اگر بنا باشد مبلغ 500 میلیارد یورو به عنوان وام بلاعوض به کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا پرداخت شود باید حق وتو ایجاد شود. به اعتقاد وی دریافت‌کنندگان این کمک‌ها قبل از پرداخت نه تنها باید با اصلاحات مد نظر اروپا موافقت کرده بلکه آنرا اجرایی کرده باشند. وی تاکید کرد که برای این منظور باید حق وتو ایجاد شود. صدراعظم اتریش هم همچنان با پرداخت 500 میلیارد یورو وام بلاعوض به کشورها مخالفت کرده و تاکید کرد که ما نباید به یک اتحادیه بدهکار در طولانی مدت تبدیل شویم.

وی تاکید کرد: طبیعتا ما می‌خواهیم منسجم و متحد باشیم اما همچنین منافع پرداخت کنندگان مالیاتی را هم مد نظر داریم. به نوشته هفته نامه اشپیگل، همچنان این مسئله مشخص نیست که آیا نشست دو روزه سران اروپایی به توافقی درباره چارچوب‌های مالی آینده اتحادیه اروپا منجر خواهد شد. بسته کمکی اقتصادی 750 میلیارد یورویی بزرگترین بسته مالی در تاریخ اتحادیه اروپا است. به گفته یک دیپلمات اروپایی نشست روز جمعه سران اروپایی به دلیل اختلافات موجود به جزئیات نرسید. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که کشورش ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد از همتایان خود خواست که مواضع خود را برای دستیابی به توافقی به هم نزدیک کنند. وی در اینباره گفت: واقعا به آمادگی توافق بالای همه نیاز است تا بتوانیم به آنچه برای اروپا خوب است دست یابیم. رئیس جمهور فرانسه هم از لحظه‌های واقعیت سخن گفته و خواستار همبستگی و تعهد کشورها نسبت به این مسئله شد.

ایتالیا هم که کشورش در صورت دستیابی به توافق سود زیادی می‌کند خواستار دستیابی سریع به این توافق شده و گفت: یک توافق نه تنها به نفع ایتالیا بلکه به نفع همه شهروندان این اتحادیه است. همتای اسپانیایی او هم از نشستی تاریخی سخن به میان آورده است. نخست‌وزیر چک هم در این نشست درخواست کرد که از طریق بسته کمک اقتصادی اروپا به صنعت خودرو در این اتحادیه هم کمک شود. نخست وزیر لهستان هم این پیشنهاد که دادن کمک‌های بلاعوض به پیش شرط‌هایی گره بخورد را رد کرد.

همه سران اروپایی با ماسک در نشست حضور پیدا کردند. مرکل که جمعه 66 امین سالگرد تولدش بود هدایایی را از همتایان خود دریافت کرد. کمیسیون اروپایی یک طرح کمکی 750 میلیون یورویی را برای کمک به اقتصادهای آسیب دیده بر اثر بحران کرونا اختصاص داده که حدود 500 میلیون یورو به عنوان وام بلاعوض و 250 میلیون یورو هم به عنوان وام به آنها پرداخت می شود.