‌رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور دیروز از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران بازدید کرد و از نزدیک با تولید کنندگان و فعالان کسب و کارهای نوپا به گفت و گو پرداخت.

به گزارش ایلنا، محمود واعظی با حضور در نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید ضمن گفت و گوی حضوری با تولید کنندگان و مسوولین غرفه تولیدات ایرانی در بخش‌های مختلف از جمله صنایع خودرو و قطعات، صنایع معدنی(فلزی و غیر فلزی)، لوازم خانگی، صنایع دریایی، مخابرات و نفت، گاز و پتروشیمی در جریان مسائل و دغدغه‌های آنان قرار گرفت. تولیدکنندگان کشورمان نیز در جریان این بازدید مهم‌ترین دغدغه‌ها، درخواست‌ها و پیشنهادهای خود را درباره  چالش‌ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش صنعت،نقش کارگزاران تبادل فناوری در رونق تولید، نقش صندوق‌های حمایتی و روشهای نوین تامین مالی برای ساخت داخل و تشریح ظرفیت‌های داخلی و حداکثر استفاده از توان ساخت داخل را مطرح کردند.

همچنین واعظی در بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ با توضیحات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور در غرفه‌های مختلف شرکت‌های، الکترونیک، تجارت الکترونیک، کامپیوتر (سخت‌افزار و نرم‌افزار)، خدمات اینترنتی و استارت آپ‌ها در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر  در جریان جدید دستاوردها و تولیدات و خدمات الکترونیک و اینترنتی و فن آوری اطلاعات کشور قرار گرفت.

وزیر صنعت با اشاره به کارکرد موثر تولید در عملکرد سایر دستگاه‌های دولتی: اگر تولید رونق بگیرد اشتغال ایجاد می‌شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما دارای نمود بیشتری خواهد شد

‌رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. واعظی در حاشیه بازدید از این نمایشگاه‌ها در نشست تخصصی رویکردهای نوین در شکل دهی اقتصاد هوشمند، با بیان اینکه تحولات دیجیتال و الکترونیک یکی از نیازهای اساسی کشور است، تصریح کرد: تحولات در فضای مجازی و هوشمندسازی در بخش‌های تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در کشور مغفول مانده است و باید برای اقتصاد کشور با چنین نگاهی برنامه‌ریزی کرد تا شاهد تحولات اساسی و جهش باشیم.

‌رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. واعظی بر تدوین سند تحول با کمک تحولات جدید دنیا از جمله اقتصاد دیجیتال و هوشمند تاکید کرد و گفت: بسیاری از کشورهای دنیا این تحولات فکری را از سال‌های گذشته شروع کردند و باید از تجربیات آنان در این زمینه استفاده کرد و با توجه به نیازمندی‌های داخلی یک سند تحول بومی و ملی داشته باشیم.

‌رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور بهره گیری از پیشنهادها، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود.

واعظی در جمع خبرنگاران نیز با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، کاری بسیار بزرگ است، گفت: مقام معظم رهبری همواره بر تکیه به توان داخلی کشور تاکید دارند و در این نمایشگاه نیز کلیه کارخانجات، محصولات و تولیداتی را ارائه کرده اند که پیشتر از خارج وارد می‌شد و دولت آمادگی دارد با تولیدکنندگان داخلی قرارداد  ببندد.‌ 

رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندیهای داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می کند. واعظی با بیان اینکه طی مذاکرات با وزارت صنعت معدن و تجارت، کارخانجات بزرگ با دانشگاهیان، تولیدکنندگان و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارتباطات نزدیکتری برقرار خواهند کرد، گفت: باید در این نهضتی که با تحریم آمریکا شروع شده است، بتوانیم با سرعت بیشتر بخش‌هایی که از خارج واردات دارند را خودکفا کنیم.‌ رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور به برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ اشاره و تصریح کرد: هر سال یک گام جدی به پیش هستیم و کار بزرگی در نمایشگاه امسال و در نوآوری‌ها انجام شده است و استارتاپ‌های حاضر در نمایشگاه امسال در مقایسه با سال‌های قبل به یک برند ملی و منطقه‌ای تبدیل شده‌اند. واعظی با بیان اینکه به تمام جوانان ایرانی افتخار می کنیم، افزود: در بخش آی تی و آی سی تی کارهای بسیار بزرگ و فوق العاده در حال انجام است و چند جوان که در کنار هم یک اپلیکیشن را طراحی کرده اند، دارای میلیاردها تومان سرمایه هستند که این سرمایه متعلق به این جوانان و ملت ایران است.

وی با اشاره به نشست دکتر روحانی با جوانان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و استارت آپ‌ها و همچنین شنیدن مشکلات و دغدغه آنان، تاکید کرد: خوشبختانه ارتباطات خوبی بین این جوانان و بخش خصوصی استارت آپ‌ها با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که می تواند به حل مشکلات آنان کمک نماید.

واعظی با اشاره به اینکه نسل سنتی مدیران و اصناف هنوز فعالیت‌های استارت آپ‌ها و کسب و کارهای اینترنتی را قبول نکرده اند، ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و بخش‌های ذیربط آمادگی دارند تا این بخش سنتی را به ابزار روز دنیا برای پیشبرد امور متصل کنند.

‌رئیس دفتر ‌رئیس‌جمهور: کار بزرگی در نمایشگاه امسال و در نوآوری‌ها انجام شده است و استارتاپ‌های حاضر در نمایشگاه امسال در مقایسه با سال‌های قبل به یک برند ملی و منطقه‌ای تبدیل شده‌اند

اگر صنعت و تولید فعال باشد آثارش فراگیر خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید گفت: این نمایشگاه آغاز یک حرکت بزرگ در عرصه تولید و صنعت کشور است.

رضا رحمانی افزود: در گام اول همایش دانشگاه و صنعت به همت وزارت علوم برگزار شد و در گام بعدی و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت «نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید» در دستور کار قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح آن هستیم. رحمانی اضافه کرد: همگان باید باور کنیم که «ما می‌توانیم»، خودباوری آن چیزی است که همواره در فرمایشات موکد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست و ما باید در جهت آن حرکت کنیم.

وزیر صمت تاکید کرد: کشور ما دارای موقعیتی استراتژیک بوده و از منابع طبیعی و انسانی قابل‌توجهی برخورداریم. رحمانی تصریح کرد: اگر صنعت و تولید فعال باشد آثارش فراگیر خواهد شد، راهکار اساسی حل مسایل کشورمان هم همین است.

وی افزود: نمود اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش بنیان و حتی بهره وری و دستگاه‌های دیگر در همین تولید و صنعت و واحدهای صنعتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کارکرد موثر تولید در عملکرد سایر دستگاههای دولتی، گفت: اگر تولید رونق بگیرد اشتغال ایجاد می‌شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما دارای نمود بیشتری خواهد شد. رحمانی بیان کرد: مردم باید احساس کنند که در جبهه جنگ اقتصادی قرار داریم و در حال مبارزه هستیم. باید از فرصت وجود همین جوانان و توانمندی‌های آنها در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده کنیم وزیر صمت اظهار داشت: خوشبختانه در شرایط موجود جوانان متخصص و توانمند پای کار آمدند و ظرفیت‌های خوبی در حال فعال شدن است، باید از فرصت وجود همین جوانان و توانمندی‌های آنها در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده کنیم . رحمانی اعلام کرد: امسال یک روح جدید، انگیزه، شور و اراده جدی و جهادی در بخش تولید و صنعت مشاهده می کنیم که باید تقویت شود. وی گفت: صنعت برای توسعه واقعی و برای پرواز به دو بال فناوری و صادرات نیاز دارد. رحمانی با اشاره به استقرار ۶ هزار واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور، تصریح کرد: این ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهره لازم را ببریم. وی اضافه کرد: خوشبختانه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۴ درصد کاهش یافته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: واحدهای بزرگ در حوزه‌های فولاد، خودرو و پتروشیمی اگر فعال شوند، قطعا بر واحدهای کوچک و پایین دست نیز تاثیر خواهند داشت. وی گفت: ضروری است نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل در واحدهای بزرگ تداوم داشته باشد، در واحدهای کوچک از طریق تشکل‌ها ادامه یابد، اطلاع رسانی دقیق انجام بشود.

انجمن‌ها، وب سایت‌های معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌ها و نیازها را راه اندازی کنند رحمانی تصریح کرد: با انجمن‌ها و تشکل‌ها شخصا در این خصوص صحبت کردم و کار را نیز شروع کرده اند و در همین راستا انجمن‌ها، وب سایتهای معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌ها و نیازها را راه اندازی کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: متناسب با هر نمایشگاه تخصصی، پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود. رحمانی بیان کرد: در سیاست‌های تجاری و وارداتی مان این برنامه را داریم که اگر کالایی به حد کافی ساخت داخل داشتیم، وارداتش را ممنوع می کنیم. وی اعلام کرد: مجموعه ای را برای شناسایی کالاهای دارای امکان ساخت داخل به عنوان مرکز ساخت داخل راه انداختیم که به این امورات رسیدگی می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایدرو به رسالت خودش متناسب با شرایط روز برگشته است، ایدرو در حوزه مرکز ساخت داخل که راه افتاده است، پیگیری‌های لازم را انجام می دهد. وی افزود: در صنعت فولاد به نسبه خودکفاییم، اما برخی حوزه‌های دیگر نیازمندی داریم که باید حل شود. در برخی قسمت‌ها مانند برخی قطعات خودرو، ساخت داخل کاملا حیاتی است رحمانی تصریح کرد: در برخی قسمت‌ها مانند برخی قطعات خودرو، ساخت داخل کاملا حیاتی است و باید به هر نحو ممکن مشکل را حل کنیم. شایان ذکر است که در پایان تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صمت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی امضا شد.