اردکانیان در گفت‌وگو با ایلنا؛

با قطعیت نمی‌توان گفت وارد «ترسالی» شده‌ایم

وزیر نیرو عنوان کرد: درست است که امسال نسبت به سال‌های اخیر سالِ تر است اما به قطعیت نمی‌توان گفت وارد ترسالی شده‌ایم.

رضا اردکانیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره این که گفته می‌شود با توجه به سیلاب‌های اتفاق افتاده در فصل بهار ما وارد «ترسالی» شده‌ایم آیا به واقع چنین اتفاقی در حوزه‌ آبی کشور رخ داده است؟ گفت: امسال به نسبت سال‌های اخیر ‌«سالِ تر» است اما این که باتوجه به این امر بگویم وارد «تر سالی» شده‌ایم  به هیج عنوان چنین چیزی را نمی‌شود با قطعیت مطرح کرد.

وی با اشاره به طرح‌های وزارت نیرو درخصوص اصلاح الگوی مصرف گفت: درصدد هستیم که بررسی کارشناسی را در این زمینه انجام دهیم حتی از متخصصان بین‌المللی هم دعوت کردیم که جلسه‌ای داشته باشیم تا آخرین شرایط و نظریات را در خصوص تغییر اقلیم بررسی و بر اساس آن بتوانیم  برنامه ریزی‌هایمان را اگر نیاز است به اصطلاح به هنگام کنیم. اردکانیان تاکید کرد: عاقلانه این است وضعیت استفاده از منابع آب‌مان به گونه‌ای باشد که اگر سال آینده شرایط سختی را از حیث بارش ‌داشتیم غافلگیر نشویم و بتوانیم با اولویت نیازهای شرب، بهداشت و مابقی نیازها را تأمین کنیم.

    

سفیر عراق خبر داد

ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک ایران و عراق

سفیر عراق در ایران گفت: فعالان اقتصادی ایرانی سیاست‌های خود را با عراق تنظیم کنند.

به گزارش ایلنا، سعد جواد قندیل در همایش بازرگانی ایران و عراق با اشاره به سابقه همکاری‌های دو کشور گفت: پس از دیدار تاریخی رییس‌جمهور ایران با نخست وزیر عراق این همایش برگزار می‌شود و ما امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده همچون رایگان کردن ویزا برای زائران و تاجران روابط کشور بیش از گذشته توسعه‌تر پیدا کند. وی ادامه داد: ما دنبال ایجاد شهرک‌های صنعتی در نقاط مختلف هستیم. همچنین تمایل داریم شرکت‌های ایرانی در بازسازی و آبادانی عراق پس از داعش به ما کمک کند. در حال حاضر بیکاری اصلی‌ترین مشکل دو کشور است و با فعال‌شدن شهرک‌های صنعتی مشترک میتوانیم با این پدیده مقابله کنیم .

سفیر عراق در ایران متذکر شد: سیاست عراق به سمت حمایت از تولید داخل است و بر همین اساس با اعمال تعرفه و محدودیت‌ها از کالای تولید داخل حمایت می‌کند. از طرف دیگر دنبال آن هستیم که تعرفه مواد اولیه را به شدت کاهش دهیم و حتی به آن سوبسید بدهیم. فعالان اقتصادی ایران این مساله را در نظر داشته باشند و بر همین اساس است که ما پیشنهاد می‌دهیم به سمت تاسیس شرکت‌های مشترک برویم.

    

افزایش قیمت نفت با تداوم تنش‌ها میان ایران و آمریکا

افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا باعث افزایش قیمت نفت شده است.

به گزارش ایلنا به‌ نقل از اویل پرایس، تنش میان آمریکا و ایران و همچنین تمدید توافق کاهش تولید بین اوپک و متحدانش موجب افزایش قیمت‌ها شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در آخرین معاملات با ۹۳ سنت و معادل ۱.۴۷ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۲۳ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات با ۱۷ سنت افزایش به ۵۷ دلار و ۵۱ سنت رسید.