یک کارشناس اقتصادی:

بانک مشترک ایران و ترکیه کارکردهای بانک تجاری را ندارد

یک کارشناس اقتصادی گفت: به نظرم بانک مشترک مورد نظر بین ایران و ترکیه به شکل اینستکس است، حالا نام آن بانک یا شرکت باشد کارکرد مبادلات تهاتری را خواهد داشت و عملا کارکردهای بانک تجاری را نخواهد داشت.

جمشید عدالتیان در گفت‌وگو با ایلنا در مورد راه‌اندازی بانک مشترک بین ایران و ترکیه گفت: البته ما پیش از انقلاب دارای چندین بانک مشترک از جمله ایران و ژاپن بودیم و در حال حاضر هم دارای بانک مشترک با ونزوئلا هستیم که آن نیز کارکرد خاصی ندارد. همچنین بانک مشترک ایران و اروپا که مرکز آن در هامبورگ است، عملا از کارکرد افتاده است.

وی ادامه داد: به نظرم بانک مشترک مورد نظر بین ایران و ترکیه به شکل اینستکس است، حالا نام آن بانک یا شرکت باشد کارکرد مبادلات تهاتری را خواهد داشت و عملا کارکردهای بانک تجاری را ندارد به عبارت دیگر تنها مبادلات اقتصادی را سامان خواهد بخشید.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: لیر ترکیه با وجود نوساناتی که دارد از  ثبات نسبی برخوردار است و پول ما هم به سمت ثبات نسبی حرکت می‌کند و به نظرم باید روابط سرمایه گذاری و رابطه لیر با ریال مشخص شود، قاعدتا این بانک برای راه‌اندازی نیازمند سرمایه گذاری اولیه مشترک است مثلا این سرمایه گذاری برای بانک ایران و ونزوئلا به دلار بود که در شرایط کنونی نمی‌توان از این ارز استفاده کرد. عدالتیان تصریح کرد: لازم است نحوه تبدیل ارز در این بانک مشخص شود؛ مثلا صادرکننده‌ای که کالایی را به ارزش 10 دلار صادر می‌کند، آیا قرار است معادل آن لیر دریافت کند یا ریال؟ پس لازم است در ابتدای کار  نحوه‌ی تبدیل ارز مشخص شود.

لازم به توضیح است، کانال تلویزیونی خبر ترک گزارش داد که محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه از همکاری ایران و ترکیه در ایجاد سیستم مالی مقاوم در برابر تحریم‌های آمریکا خبر داده است.  ایجاد سازوکارهای جدید مالی، زمینه‌های تجارت دو جانبه را باوجود تحریم‌های ضد ایران ایجاد می‌کند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در این خصوص گفت: ما به ترکیه حجم زیادی گاز صادر می‌کنیم. این امر نیاز به توسعه بیشتری دارد. ما نیاز به مکانیسم جدیدی داریم که بخش‌هایی از آن هم اکنون در حال کار کردن هستند. می‌توان یک سیستم مبادله ایجاد کرد تا به تجارت در ارزهای ملی منجر شود؛ ما در حال ایجاد یک بانک مشترک هستیم. فرازمند افزود: این کار برای جلوگیری از تحریم‌های آمریکا انجام نمی گیرد. ما نمی‌خواهیم قانون را دور بزنیم. با این حال، ایالات متحده علاوه بر تحریم ها، درگیر تروریسم اقتصادی است و با این کار، حقوق کشورهایمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

    

یک کارشناس بازار سرمایه:

ریزش دیروز شاخص بورس، دلیل اقتصادی ندارد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از روند افزایشی هفته گذشته از صبح دیروز در مدار کاهشی قرار گرفته است، بطوری‌که شاخص کل تا ساعت ۱۰ و نیم امروز با کاهش سه هزار و ۷۴ واحدی به۲۲۱ هزار و ۴۰۲ واحد رسید.

کیارش هومن در گفت‌وگو با ایلنا در مورد دلیل ریزش بیش از ۳ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات صبح دیروز گفت: بیشتر حرکت این روزهای شاخص تحت تاثیر اخبار سیاسی است و سرمایه‌گذاران به واسطه این اخبار نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار دلگرم یا دلسرد می‌شوند. بنابراین بازار بیشتر تحت تاثیر تحولات سیاسی است وگرنه اتفاق خاصی در بنگاه‌های تولیدی مشاهده نمی‌شود. براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از روند افزایشی هفته گذشته از صبح دیروز در مدار کاهشی قرار گرفته است بطوریکه شاخص کل  تا ساعت ۱۰ و نیم دیروز  با کاهش سه هزار و ۷۴ واحدی به ۲۲۱ هزار و ۴۰۲ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با کاهش ۳۹۵ واحدی به ۵۰ هزار و ۸۶۸ واحد رسید.