مدیر گروه مطالعات انرژی وین گفت: چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و حتی ترکیه، متوجه منافع بلند مدت خود هستند و آینده سیاست‌های توسعه پایدار خود را به طور کامل با اهداف سیاسی و استراتژیک امریکا، جمع نمی‌بندند.

فریدون برکشلی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به لغو معافیت‌های نفتی ایران، افزود: مقامات آمریکا گفته‌اند این تصمیم در راستای اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است. اما باید گفت تصمیم آمریکا چنان شتاب زده و عجولانه اتخاذ شده که عملا هیچ یک از دست‌اندرکاران بازار، آمادگی چنین اقدامی را ندارند.

مدیر گروه مطالعات انرژی وین تصریح کرد:  عربستان که قرار است وزن اصلی این افزایش تولید را عهده دار شود به روسیه و سازمان اوپک تعهد داده تولید خود را جهت تعادل بازار جهانی نفت کاهش دهد و تا به امروز هم خویشتن‌داری قابل ملاحظه‌ای از خود نشان داده است. سازمان اوپک از اول ژانویه ۲۰۱۹ که کاهش جمعی 1.2 میلیون بشکه در روز را پذیرفته هم کاملا مسئولانه عمل کرده و در نتیجه قیمت جهانی نفت که می‌رفت تا به سطوح زیر ۳۰ دلار در بشکه سقوط کند، اینک در حد ۷۰ دلار در بشکه ثبات پیدا کرده است. 

وی گفت: ترامپ بارها اوپک را تهدید کرده و هم‌اکنون درصدد اقامه دعوی در دادگاه‌های آمریکا علیه سازمان اوپک است. در همین حال از اوپک می‌خواهد تا به طور جمعی تولید خود را به منظور جبران غیبت نفت ایران از بازار، افزایش دهند. 

به این ترتیب تولیدکنندگان هم برای ثبات بازار تولید کرده‌اند و از سوی دیگر باید تولید خود را در راستای اراده آمریکا افزایش دهند. از سوی دیگر، آمریکا در حال برداشت از ذخایر استراتژیک خود است تا از یک وارد کننده خالص به یک صادر کننده تبدیل شود که این امر به کاهش قیمت نفت کمک می‌کند ولی در یک فاز زمانی بعدی مجددا برای پر کردن ذخایر باید دست از صادرات بردارد و قیمت بالا خواهد رفت. 

عربستان هم در یک سو تعهد کاهش تولید و در سوی دیگر تعهد افزایش دارد.

برکشلی ادامه داد: در این میان مصرف‌کنندگان نفت که عمدتا آسیایی هستند و نیاز شتابان به مصرف نفت دارند، اینک توسعه خود را در گروگان سیاست‌های انرژی آمریکا می‌بینند. آمریکا، گلوگاه انرژی جهان را در قبضه خود می‌بیند و سیاست‌های خود را همانند دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بعد از جنگ دوم جهانی به دنیا دیکته می‌کند. دنیای کنونی شاهد عصر تازه‌ای از نفت بیداری است. اما این بار مصرف کنندگان قدرتمندانه وارد کارزار بازار بین المللی نفت می‌شوند. چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و حتی ترکیه، متوجه منافع بلند مدت خود هستند و آینده سیاست‌های توسعه پایدار خود را به طور کامل با اهداف سیاسی و استراتژیک امریکا، جمع نمی‌بندند.

مدیر اسبق امور اوپک وزارت نفت تاکید کرد: من فکر نمی‌کنم صادرات نفت ایران در هیچ مقطعی به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.  همانطور که مسئولین اقتصادی کشور بیان کرده‌اند دوران سختی در پیش خواهد بود. چالش‌ها سنگین هستند ولی فرصت‌های مناسبی هم فراهم می‌آیند.

وی در ادامه یادآور شد: به هرحال آمریکا نمی‌توانست زمانی بدتر از حالا را برای اعمال سیاست به صفر رسانیدن صادرات نفت ایران پیدا کند. 

شرایط ونزوئلا، لیبی، سودان و الجزایر هر کدام تهدیدات مهمی برای بازار هستند. پرزیدنت ترامپ هیچ یک از وعده‌های انتخاباتی خود را عملی نکرده و حالا در آستانه ۲۰۲۰ می‌خواهد نمایشی از قدرت را ارائه دهد.