مرکز آمار: 

رشد اقتصادی ٩ ماهه سال ١٣٩٧ منفی بود 

نتایج مذکور حاکی از آن است که در 9 ماهه سال ١٣٩٧، رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٢,١- ، گروه صنعت ٧.٩- و گروه خدمات ٠.٦ درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل، رشد داشته است.

به گزارش مرکز آمار، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠در 9 ماهه اول سال ١٣٩٧ به رقم ٥٤١٣٤٣٧ میلیارد ریال با نفت و ٤٣٠٣٥٣٠ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالیکه رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ٥٦٢٧٢٢٤ میلیارد ریال و بدون نفت ٤٣٨٧٥٥٢ میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ٣,٨- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ١.٩- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در 9 ماهه اول سال ١٣٩٧ دارد.

نتایج مذکور حاکی از آن است که در 9 ماهه سال ١٣٩٧ رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٢,١-،  گروه صنعت ٧.٩ -  و گروه خدمات ٠.٦ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ٤٢ رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev٤ انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری،گروه صنعت شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا وغذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار ودامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است.

     


۶۳ هزار راس دام زنده  از بندر چابهار وارد کشور شد 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از ورود بیش از ۶۳ هزار رأس دام زنده از طریق بندر چابهار خبر داد. 

به گزارش سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی‌پور افزود: طبق مصوبه این سازمان دام زنده از طریق دریا حمل و در بندر چابهار مراحل قرنطینه و بهداشتی آن طی می‌شود و پس از کشتار، گوشت استحصال شده به داخل کشور ارسال می‌شود که این موضوع در حال انجام است. وی با اشاره به اینکه مرز آبی سیستان و بلوچستان به عنوان فرصتی برای واردات دام است، گفت: مرز این استان با کشورهای همسایه فعال است و از این قابلیت می‌توان برای سرمایه گذاری و صادرات دام و طیور استفاده کرد. رفیعی‌پور در ادامه بیان کرد: تاکنون بالغ بر ۶۳ هزار رأس در دو محموله کشتی وارد شده که بیش از ۵۰ هزار رأس در کشتارگاه‌های استان و نزدیک به ۱۰ هزار در خارج از استان کشتار شده است.

    


 در 13 استان سیل زده صندوق بیمه کشاورزی 65.5 میلیارد تومان غرامت پرداخت

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: صندوق بیمه کشاورزی تا امروز 65 میلیارد و 413 میلیون تومان غرامت به کشاورزان خسارت دیده در 13 استان از 17 استان سیلزده پرداخت کرده است.

به گزارش تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، محمدابراهیم حسن نژاد افزود: از پانزدهم فروردین ماه به کشاورزان خسارت دیده بر اثر سیل که زیر پوشش بیمه کشاورزی بودند، پس از تکمیل ارزیابی های این صندوق، غرامت پرداخت شد. این مسئول اعلام کرد: در کل کشور تاکنون به 22 هزار و 534 مورد خسارت در بخش کشاورزی خسارت پرداخته ایم. حسن نژاد یادآوری کرد: 153 مورد بیمه ای در بخش کشاورزی وجود دارد و پرداخت خسارت ها بر اساس میزان خسارت، ارزیابی ها و نوع محصولات صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: کشاورزان استان های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، تهران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی غرامت دریافت کرده اند.