مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان از هجوم موج جدید ملخ‌های دریایی با تراکم بالا در روزهای پس از بارندگی خبر داد و گفت: موج جدید هجوم ملخ‌های دریایی آغاز شده است و در حال حاضر نصف استان هرمزگان را درنوردیده و تا عمق حداقل 100 کیلیومتری استان پیش رفته‌اند.

به گزارش ایلنا، همزمان با گرم شدن مناطق آفریقایی، پوره‌ها (بچه ملخ) بالدار شده و به عربستان نقل مکان کرده‌اند، متاسفانه در عربستان مبارزه درست و اصولی انجام نشده و حجم بالای تراکم دستجات ملخ برای تغذیه به ایران کوچ کرده‌اند. خبرها حاکی از آن است که این ملخ‌ها به استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، فارس و جزیره قشم هجوم آورده‌اند.

حمید دولتی، در این خصوص عنوان کرد: بیش از 50 درصد از مبارزه کشور در استان هرمزگان انجام شده و این میزان بالغ بر 12 هزار و 500 هکتار است. متاسفانه در 20 اسفند ماه ملخ‌ها تخم گذاری کردند که به محض مشاهده پوره‌ها مجددا عملیات مبارزه آغاز شد.

وی با بیان اینکه ملخ‌ها تهدید جدی برای امنیت غذایی کشور هستند، افزود: متاسفانه از 16 فروردین ماه موج جدیدی وارد استان شده است. در حال حاضر این ملخ‌ها تا نزدیکی مزارع پیش‌روی کردند.

وی هشدار داد: پیش بینی می‌شود پس از بارندگی‌های که در روزهای شنبه و یک شنبه پیش رو داریم، موج جدیدی با تراکم 5 تا 10 برابری به کشور هجوم  بیاورند؛ با توجه به اینکه دستجات، پروازی هستند، به عمق استان نفوذ خواهند کرد که این امر یک اخطار بزرگ برای کل کشور است.

هجوم 14 دسته ملخ دریایی به استان سیستان و بلوچستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: اولین گزارش هجوم دستجات ملخ در تاریخ 11 اسفندماه سال 97 از شهرستان کنارک به دست ما رسید که بلافاصله عملیات مبارزه آغاز شد. دسته‌های دوم و سوم در تاریخ 15 اسفند ماه در روستاها و مراتع شهرستان چابهار ریزش کرد. متاسفانه تا به امروز حدود 13 تا 14 دسته وارد این استان شده‌اند.

تیموری عنوان کرد: معمولا در عملیات مبارزه، حدود 60 تا 70 درصد از ملخ‌ها نابود شده و حدود 20 تا 30 درصد از آنها موفق به تخم ریزی می‌شوند. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، بین 3 هفته تا 2 ماه طول می‌کشد تا  پوره ملخ از تخم خارج شوند. متاسفانه شرایط در این منطقه به قدری مناسب بود که پس از سه هفته، پوره‌ها خارج شده و در تاریخ 5 فروردین ماه مشاهده شدند که در زمان مناسب مبازره با آنها آغاز خواهد شد. به گفته وی، در اوایل بهمن ماه، خودرو، هواپیما، دستگاه سم پاش یو.ال.وی و سم‌های مخصوص، تهیه شد و در حال حاضر عملیات مبارزه با ملخ بالغ و پوره در 9 هزار هکتار در 4 شهرستان انجام شده است.

ملخ‌های دریایی در اردیبهشت ماه  در جنوب کرمان طغیان خواهند کرد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: موج اول ملخ دریایی از 8 بهمن ماه سال 97 وارد استان کرمان شد. با توجه به اینکه کشورعربستان مبارزه را به طور اصولی انجام نداده و جهت وزش باد نیز به سمت شرق کشور است؛ در نتیجه موج دوم قطعا وارد منطقه جازموریان خواهد شد. مجید فرخی ادامه داد: ملخ‌های که در موج اول وارد کشور شدند در حالت جفت گیری و تخم ریزی در دشت جازموریان هستند که در اواخر اردیبهشت ماه این تخم ها به حالت طغیانی تبدیل خواهند شد.

وی ادامه داد: جازموریان یکی از کانون‌های ملخ خیز ایران است و از سالیان گذشته در این منطقه تخم ملخ وجود داشته که به محض ایجاد شرایط مناسب، ملخ‌ها تکثیر می شوند. با توجه به اینکه در این منطقه علاوه بر ملخ‌های دریایی، ملخ‌های بومی نیز وجود دارد، شرایط مبارزه سخت تر است.

وی با بیان اینکه موج اول به دلیل انفرادی و پراکندگی ملخ‌ها امکان مبارزه وجود نداشت، افزود: در حال حاضر باید آمادگی لازم برای موج دوم داشته باشیم. خوشبختانه یک هواپیمای سم پاش، یک باند فرودگاه در شرق جازموریان احداث شده و باید یک باند در غرب راه‌اندازی شود.