سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: متاسفانه حدود ۴۰ درصد از اقلام آرایشی و بهداشتی در کشور قاچاق است.

کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایلنا افزود: درباره فرآورده قاچاق هم اصل بر این است که جعلی و تقلبی است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، زمانی که از فرآورده قاچاق استفاده می‌شود، مواردی مانند رنگ‌های تقلبی و فلزات سنگین و هزار و یک مشکل دیگر بر آن محتمل است.

وی ادامه داد: در زمینه قاچاق جدا از برخوردهای گذشته انتظامی، قضایی یا حوزه سلامت در موضوع پیشگیری، مصون‌سازی و فرهنگ‌سازی در نظر است تا جامعه ما کالاهای قاچاق را هم بشناسند و از آنها استفاده نکنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تا زمانی که نتوانیم تقاضای قاچاق را درحوزه آرایشی، بهداشتی با فرهنگ‌سازی مسدود کنیم، متاسفانه استفاده از کالای قاچاق وجعلی ادامه پیدا خواهد کرد. جهانپور با بیان اینکه باید شناسه اصالت کالا بررسی شود، گفت: حداقل توصیه ما به مردم برای استفاده از کالاهای آرایشی بهداشتی این است که حتما شناسه اصالت کالا را بررسی کنند، کالایی که شناسه اصالت ندارد از نظر ما قاچاق است، شناسه اصالت از طریق سامانه پیامکی هم بررسی شود و اگر اصالت تایید شد، بعد از آن محصول استفاده شود.

وی مهم‌ترین عنصر پیشگیری از قاچاق را فرهنگ‌سازی دانست و بیان کرد: مردم باید موضوع اصالت کالا را شناسایی کنند و استعلام کالا را نیز جدی بگیرند، زیرا سبب کاهش تقاضای کالای قاچاق می‌شود.

جهانپور در ادامه گفت: در گذشته برای جلوگیری از قاچاق قدم‌هایی برداشته شده و درحال‌حاضر هم انجام می‌شود که می‌توان به تشدید نظارت‌های میدانی، اقدامات پلیس و قضایی اشاره کرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درخصوص اصلاح قانون و مقررات در زمینه قاچاق تصریح کرد: امیدواریم با همکاری‌هایی که انجام می‌شود، قوانین و مقررات مربوط به حوزه مجازات و برخورد با پدیده قاچاق در کشور  اصلاح شود تا این قوانین بتوانند نقش بازدارنده خود را ایفا کنند.