وزیرنفت خبر داد 

تفاهم ایران و عراق برای توسعه دو میدان مشترک مرزی 

وزیر نفت از تفاهم ایران و عراق برای توسعه مشترک میدان‌های نفت‌شهر و خرمشهر خبر داد.

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، بیژن زنگنه صبح دیروز (یکشنبه، ۱۸ فروردین ماه) در حاشیه بازدید از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی EIED که وابسته به اویک است با بیان این مطلب افزود: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری ایران و عراق در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی وجود دارد و ایران آمادگی دارد توانمندی‌های خود را در خدمت صنعت نفت عراق بگذارد.

وی افزود: ثامرغضبان، وزیر نفت عراق در بازدید از شرکت EIED با ظرفیت این مجموعه آشنا و قرار شد بین اویک و شرکت مشابهی در عراق همکاری برقرار شود تا زمینه استفاده از ظرفیت مشترک فراهم شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی توانمندی‌های بسیاری دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی و گاز در عراق توسعه پیدا نکرده است چشم‌انداز روشنی برای همکاری مشترک بین دو کشور وجود دارد.

وی طلب گازی ایران از عراق را در حال حاضر یک میلیارد دلار عنوان کرد.

    


در پی تحریم‌های ایران و ونزوئلا رخ داد

رشد ۳۰ درصدی قیمت جهانی نفت 

قیمت نفت در سه ماهه نخست سال جاری با ۳۰ درصد افزایش روبه‌رو بوده است و با کاهش تولید نفت توسط تولیدکنندگان اصلی و ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا انتظار می‌رود افزایش قیمت نفت در ماه‌های آتی ادامه یابد. به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، در  سه ماهه دوم ۲۰۱۹، نفت خام وست تگزاس به ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده و در هفته اول آوریل به بالاترین قیمت خود رسید.  این در حالی است که نفت خام برنت مدت‌هاست که با قیمت حدودی ۷۰ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

در هفته‌ها یا ماه‌های پیش‌رو  اتفاقاتی مانند پایان معافیت‌ها و اجلاس سران اوپک، در پیش است که می‌تواند بر عرضه جهانی نفت تاثیر بگذارد و روند قیمت نفت و بنزین را در تابستان مشخص کند. انتظار می‌رود عرضه نفت با تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک و متحدانش کاهش یابد.