پس از ممنوعیت پرواز بویینگ 737 سری‌مکس بر فراز آسمان بسیاری از کشورهای جهان، ایران نیز عبور این هواپیما از آسمان خود را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش تارنمای اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، به دنبال سقوط یک فروند بویینگ 8-737 سری مکس در کشور اتیوپی و مرگ 157 سرنشین آن، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما در آسمان کشور خود را ممنوع اعلام کرده‌اند. این دومین سانحه مرگبار این هواپیما در پنج ماه اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز در تاریخ اکتبر 2018 (آبان ماه امسال) یک فروند ار این مدل هواپیما متعلق به خطوط لاین‌ایر اندونزی در آسمان این کشور سقوط کرده و 189 نفر را به کام مرگ کشانده بود . تنها چند ماه از تولید و ورود به خدمت این هواپیماها می‌گذشت و هر دو هواپیما نو و با طراحی جدید به حساب می‌آمدند.

هرچند تا پیش از اعلام گزارش نهایی این دو سانحه، نمی‌توان درمورد علت آن اظهارنظر کرد، اما طبق بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد سقوط هر دو هواپیما به علت نقص در یک سامانه کامپیوتری باشد که به منظور جلوگیری از واماندگی (Stall) هواپیما طراحی شده است.

البته سوانح مرگبار تنها رخدادهای پیش آمده برای بویینگ 737 مکس نیستند. تاکنون بیش از 12 حادثه برای این نوع هواپیما پیش آمده که یکی از آنها بر فراز آسمان ایران بوده است. 

حال پس از دومین سانحه مرگبار برای بویینگ 737 سری مکس، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده‌اند. اکنون ایران نیز به جمع این کشورها پیوسته و پرواز بویینگ 737 سری مکس را بر فراز آسمان خود ممنوع اعلام کرده است. در این زمینه، «رضا جعفرزاده»، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری صدور نوتم(اطلاعیه هوانوردی) برای اعلام ممنوعیت پرواز این نوع هواپیما را تایید کرد و گفت: به دنبال اعلام ممنوعیت پرواز بویینگ 737 سری مکس در آسمان بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، یعنی کشور سازنده، پرواز این هواپیما بر فراز آسمان ایران نیز ممنوع اعلام شد.

برپایه این گزارش، ایران از جمله کشورهایی است که سوانح این هواپیما بطور مستقیم بر ایمنی آسمان آن اثر منفی گذاشته است.