واریز اولین قسط مطالبات ایران از عراق به حساب بانک مرکزی

روز گذشته اولین بخش از مطالبات دولت ایران به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد.

به گزارش ایسنا، در جریان دیدار رئیس جمهوری کشورمان و هیأت همراه با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق، دکتر عبدالناصر همتی - رئیس کل بانک مرکزی - در مذاکرات مفصل با همتای عراقی خود نحوه پیگیری و اجرای توافق ماه گذشته بانک‌های مرکزی دو کشور را مورد بحث و توافق قرار داد.

بنا به این گزارش روز گذشته اولین بخش از مطالبات دولت ایران به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد. از ۱۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق ۴ میلیارد آن صادرات برق و گاز است.

در این جلسه در مورد تسهیل امور بانکی صادرکنندگان کالا و خدمت ایرانی و نیز فعالیت شعب بانک‌های ایرانی در عراق و ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های عراقی و ضرورت قبول ضمانت نامه‌های دیناری به جای ضمانت نامه دلاری برای فعالیت پیمانکاران ایرانی به طور مفصل گفت‌وگو شد.

    


برای سال98مطرح شد؛

چهار درخواست بخش خصوصی از دولت 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: بخش خصوصی از دولت می‌خواهد درمورد تک‌نرخی کردن ارز، قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، ادغام بانک‌ها و کمک به خودروسازان شفاف‌سازی کند.

به گزارش ایرنا، مسعود خوانساری دیروز در چهل و هشتمین و آخرین جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران با اشاره به این مطلب، ادامه داد: از دولت می‌خواهیم ارز تک‌نرخی شود، زیرا معتقدیم انواع قیمت‌گذاری ارز مانند ارز 4200 تومانی، ارز نیمایی، ارز سنا و بازار آزاد ایجاد رانت می‌کند. وی با بیان اینکه خواسته ما از دولت و بانک مرکزی این است که هر چه سریعتر ارز تک‌نرخی شود، افزود: با وجود اینکه حجم بالایی از دلار 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی تخصیص پیدا کرد، شاهد تورم بالای 35 درصد در برخی کالاها هستیم و این کالاها با قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. خوانساری تاکید کرد: در مورد حامل‌های انرژی به ویژه بنزین نیز باید تصمیم‌گیری شود تا جلوی هدررفت بیشتر را بگیریم. وی به موضوع ادغام 5 بانک در بانک سپه اشاره کرد و گفت: این شبهه وجود دارد که بانک‌ها زیان‌ده هستند و اگر قرار است دولت ضرر و زیان این بانک‌ها را جبران کند، محل تامین اعتبار آن از کجا خواهد بود و آیا شرایطی مانند موسسات اعتباری اتفاق می‌افتد. رئیس هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران ادامه داد: قرار است دولت 30 هزار میلیارد تومان به خودروسازان کمک کند تا یک میلیون خودروی ارزان تولید کنند، اما محل تامین این اعتبار مشخص نشده است.

وی سال 97 را سال سختی از نظر اقتصادی دانست و افزود: در 6 ماه اول سال، شاهد بحران‌های ارزی و بخشنامه‌های متفاوت در این زمینه بودیم.

توجه به گفتمان اصلاح حکمرانی اقتصادی و عمومی

در ادامه این جلسه، پدرام سلطانی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، به لزوم توجه به گفتمان اصلاح حکمرانی اقتصادی و عمومی در کشور اشاره کرد و گفت: شرایط کنونی اقتصاد بهترین فرصت برای یک گفتمان عمومی در کشور است بنابراین از نگفتن مشکلات و پنهان کردن آن سودی نمی‌بریم و همگی باید بیانگر باشیم.

سلطانی افزود: تعامل در دوره هشتم اتاق بازرگانی تهران ممتاز بوده و اگر این فرهنگ را در سطح جامعه تعمیم دهیم، مدل مدیریت ما اصلاح‌پذیری بیشتری خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در بیان نقد طی سال‌های اخیر رشد کرده‌ایم، ادامه داد: مدارای بیشتری در رابطه با نقد در جامعه به وجود آمده، اما هنوز به مرحله نقدپذیری نرسیده‌ایم.

عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: از همین رو می‌توانیم مدلی از اصلاحات را به جامعه معرفی کنیم تا ضعف‌های بزرگتر اصلاح شود.