جدیدترین آمار نقدینگی اعلام شد

افزایش ۴۳ درصدی پول در یک سال!

حجم نقدینگی در آبان ماه سال جاری در حالی به بیش از ۱,۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسید که میزان پول در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی تازه‌ترین آمار بخش پولی و بانکی کشور در آبان‌ماه سال جاری را منتشر کرده که بر این اساس، میزان کل نقدینگی نظام بانکی در این ماه به بیش از ۱,۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.

میزان نقدینگی در آبان‌ماه سال گذشته ۱,۴۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که رشد نقدینگی در این ماه نسبت به آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، برابر ۲۲.۶ درصد بوده است و مقایسه این آمار حاکی از آن است که شتاب رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

بر اساس این گزارش، نقدینگی از دو بخش پول و شبه پول تشکیل شده که نقدینگی پولی در آبان‌ماه سال جاری بیش از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان و در بخش شبه پول بیش از ۱,۴۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

رشد پول شتاب بیشتر گرفت

 رشد شبه‌پول شتاب کمتر

میزان رشد پول در آبان‌ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۴ درصد رشد داشته است؛ به طوری که میزان پول در آبان ماه سال گذشته بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده و در آبان ماه سال جاری به بیش از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که رشد پول در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن تنها ۱۳.۹ درصد بوده است.

اما در بخش شبه پول، رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد گزارش شده است و در آبان‌ماه سال قبل نسبت به سال پیش از آن، حدود ۲۴ درصد رشد داشته است.

به این ترتیب، آمار منتشره حاکی از آن است که میزان رشد پول در سال جاری نسبت به سال گذشته شتاب بیشتری گرفته اما آمار نقدینگی در بخش شبه پول شتاب کمتری نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است.

به گزارش ایسنا، پول شامل انواع اسکناس، مسکوک و سپرده‌های دیداری که به صورت چک قابل است، می‌شود و شبه پول را سپرده‌های غیر دیداری از جمله سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت و حساب‌های پس‌انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارتی دیگر کلیه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است، تشکیل می‌دهند.

    


تحرک اندک در بازار مسکن

جدیدترین آمار از معاملات مسکن در نیمه بهمن ماه که از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک ارائه شد، حاکی از آن است که خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای بهمن نسبت به همین بازه زمانی در دی‌ماه مقدار اندکی افزایش یافته است.

رصد اوضاع بازار مسکن در بهمن ماه ۱۳۹۷ از کاهش نسبی سرعت سقوط آزاد معاملات حکایت دارد. در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۳۶۷ قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۵۴ درصدی نشان می‌دهد. با این حال از آن‌جا که در ۱۵ روز دی‌ماه امسال ۴۰۲۸ قرارداد به امضا رسیده بود معاملات در بهمن ماه طی این بازه زمانی ۱۳۳۹ مورد افزایش یافته است. هم‌چنین در ۳۰ روز دی‌ماه و بر اساس آمار اتحادیه املاک، قراردادهای خرید و فروش مسکن در پایتخت منفی ۶۶ درصد را نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن نشان می‌داد که در بهمن ماه این رقم به منفی ۵۴ درصد رسیده است. در کل کشور نیز شاهد انعقاد ۲۷ هزار و ۲۷۳ قرارداد طی ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ بوده‌ایم که افت ۲۰ درصدی نسبت به ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد.

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در تشریح آخرین وضعیت معاملات مسکن تهران و کل کشور گفت: از یکم تا پانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۷بیش از ۵۳۶۷ قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران به امضا رسیده است.