چهارمین عرضه نفت در بورس هنوز مشتری ندارد 

امروز برای چهارمین بار نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شده اما هنوز کسی وجه تضمین اولیه‌ای برای خرید پرداخت نکرده است. متقاضیان می‌توانند تا ساعت ۱۴:۳۰ اقدام به واریز وجه تضمین کنند.

دیروز یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بازار فیزیکی رینگ بین‌المللی بورس انرژی عرضه شد. قیمت پایه هر بشکه ۵۶.۲۴ دلار مشخص شده و این عرضه چهارمین عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در بورس است.

زمان معاملات نفت خام سبک ساعت ۱۴.۳۰ است اما تاکنون هیچ شخصی وجه تضمین اولیه را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده است. متقاضیان تا ساعت ۱۴:۳۰ وقت دارند این وجه را به حساب سپرده‌گذاری مرکزی واریز کنند. در سازوکار پیش‌بینی شده با توجه به اطلاعیه عرضه که در روزهای گذشته توسط شرکت ملی نفت ایران منتشر شد، امکان تسویه حساب نقدی و اعتباری وجود دارد و خریداران می‌توانند تمام مبلغ را به صورت ریالی بپردازند و مدت تسویه حساب از زمان بارگیری ۹۰ روز است.

گفتنی است؛ یکم بهمن ماه سال جاری که نفت خام سبک برای سومین بار در بورس انرژی به میزان یک میلیون بشکه عرضه شد، در نهایت مشتری نداشت و معامله‌ای در این راستا صورت نگرفت.

    


طبق اعلام مرکز آمار تولید گوشت قرمز کاهش یافت

آمار رسمی از کاهش ۲۰ درصدی تولید گوشت قرمز در پاییز حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، گزارشی که مرکز آمار در رابطه با کشتار دام کشتارگاه‌های کشور نشان می‌دهد، وزن گوشت قرمز تولید شده و انواع دام‌های ذبح‌شده در پاییز ۱۳۹۷ در مجموع ۸۴.۲ هزار تن بوده که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع است. طبق این گزارش، گوشت گاو و گوساله با ۴۶.۶ هزار تن معادل ۵۵.۳ درصد از کل وزن گوشت قرمز تولید شده را به خود اختصاص داده است.

همچنین گوسفند و بره با ۲۸.۲ هزار تن، بز و بزغاله با ۷.۶ هزار تن و سایر دام‌ها با ۲۰۰۰ تن، به‌ترتیب ۳۳.۵ درصد، ۹ درصد و ۲.۲ درصد از کل وزن گوشت قرمز تولید شده را داشته‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های کشور در پاییز امسال با عملکرد فصل مشابه سال ۱۳۹۶ نشان‌دهنده کاهش ۲۰ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

کاهش مقدار تولید گوشت نسبت به فصل مشابه سال قبل برای گوسفند و بره ۲۲ درصد، برای بز و بزغاله ۱۴ درصد، برای گاو و گوساله ۱۸ درصد، برای گاومیش و بچه گاومیش ۲۳ درصد و برای شتر و بچه شتر ۴۴ درصد بوده است.

همچنین بر اساس گزارشی که چندی پیش مرکز آمار از تغییر قیمت کالاهای خوراکی منتشر کرد، تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) گوشت گوسفندی در دی ماه تا ۷۰ درصد و گوشت گاو و گوساله حدود ۶۵.۸ درصد اعلام شده بود.

    


کمبودهای بازار کامپیوتر به‌زودی برطرف می‌شود

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: انتقال فرآیند ثبت سفارش واردات از وزارتخانه به سازمان صنعت، معدن و تجارت هر استان و همچنین همکاری گمرک باعث بهبود وضع بازار کامپیوتر شده و مشکلات این بازار در آینده خیلی نزدیک برطرف خواهد شد.

مهدی میرمهدی با تایید اینکه بخش کامپیوتر با کمبود برخی کالاها مواجه است، گفت: اما با انتقال فرآیند ثبت سفارش از وزارتخانه به سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان‌ها کارها به نحو خوبی در حال انجام است‌.

وی افزود: سازمان صمت استان‌ها اتحادیه‌ها را در فرآیند ثبت سفارش درگیر کرده و واردکننده باید نامه‌ای از اتحادیه برای سازمان ببرد.

به گفته میرمهدی حدود دو ماه است که واردکنندگان ثبت سفارش کالا را در سازمان صمت هر استان انجام می‌دهند و سازمان برای بررسی مدارک و تایید آن‌ها، نامه‌ای از اتحادیه مربوطه درخواست می‌کند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین درباره فواید روند جدید ثبت سفارش واردات کالا، گفت: اولین حسن این شیوه این است که فقط کسانی که در این صنف فعالیت می‌کنند می‌توانند از اتحادیه نامه بگیرند. همچنین میزان و انواع کالای وارداتی مدیریت می‌شود تا کمبودی ایجاد نشود و کالای ضروری که مصرف‌کننده به آن نیاز دارد تامین شود.